Aleksandar Dugin
Oglasio se 'Putinov mozak': Prvi korak je napravljen
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ruski politički filozof i ultranacionalist Aleksandar Dugin, kojeg mnogi zovu ‘Putinovim mozgom’ i ‘Putinovim Rasputinom’, ustvrdio je da ruska invazija nije rat s Ukrajinom nego sukob s “globalizmom kao integralnom planetarnom pojavom”, ne osvrćući se pritom na sve brojnije civilne žrtve u Ukrajini i sve razornije granatiranje ukrajinskih gradova, objavio je portal Telegram.hr.
Više nema izbora
Dugin se oglasio na Facebooku i poručio: “Ovo nije rat s Ukrajinom… To je sukob na svim razinama – geopolitičkim i ideološkim. Rusija odbacuje sve u globalizmu – unipolarnost, atlantizam, s jedne strane, i liberalizam, antitradiciju, tehnokraciju, jednom riječju veliko resetiranje s druge strane. Jasno je da su svi europski lideri dio atlantističke liberalne elite. I mi ratujemo upravo protiv toga”, konstatirao je.
Smatra se da je upravo Dugin utjecao na Vladimira Putina da 2014. anektira Krim. U srpnju te godine za BBC je kazao da je rat između Rusije i Ukrajine “neizbježan”. Tada je pozvao Putina da vojno intervenira u Ukrajini kako bi “spasio ruski moralni autoritet”. Podržavao je i ruske ratove u Čečeniji, a 2008. je zagovarao okupaciju cijele Gruzije. Vjeruje se i da su Duginovi pozivi na nasilje doveli do separatistčkog ustanka u Donjecku i Lugansku 2014.
Dugin je u svojoj nedjeljnoj objavi reakciju Zapada nazvao legitimnom.
“Rusiju sada isključuju iz globalističkih mreža. Više nema izbora; ili će izgraditi svoj svijet, ili će nestati. Rusija je postavila smjer da izgradi svoj svijet, svoju civilizaciju. I sad je prvi korak napravljen. Ali suverenost suočena s globalizmom može biti samo veliki prostor – kontinent država, civilizacija država. Niti jedna zemlja ne može dugotrajno izdržati potpuno isključenje”, poručio je Dugin i nastavio:
“Rusija sada stvara globalni otpor. Njezina bi pobjeda bila pobjeda za sve alternativne snage, i desne i lijeve, i za sve narode. Pokrećemo, kao i uvijek, najteže i najopasnije procese. Ali kad pobijedimo, svi od toga imaju korist. Tako je zamišljeno. Sada stvaramo preduvjete za stvarnu multipolarnost.
A oni koji su nas sada spremni ubiti, sutra će prvi iskoristiti naš podvig. Gotovo uvijek pišem stvari koje se pokažu istinitma. I ovo će se ostvariti'', rekao je.
Zasebna civilizacija
Aleksandar Dugin se smatra začetnikom eurazijskog pokreta. Rusiju vidi kao zasebnu civilizaciju koja ne pripada niti Europi niti Aziji. Stručnjaci su za ABC, uoči ruske invazije, istaknuli Dugina kao jednog od filozofa koji je “oblikovao Putinov konvervativni zaokret”, navodi Telegram.
Za Dugina su rekli da je protiv Zapada, antiliberalan i totalitaran i ustvrdili su da se zalaže da “Velika Rusija” uključuje kineske regije Mandžuriju i Xinjiang, kao i Mongoliju i Tibet. Isto tako ABC ističe da je Dugin iskazao divljenje za neke elemente nacizma, a Putin istovremeno optužuje ukrajinsku vlast da su neonacisti i time opravdava napad na Ukrajinu.
Profesor filozofije na Sveučilištu Yale Jason Stanley za Guardian je napisao da se Putin postavio kao globalni čelnik kršćanskog nacionalizma u velikoj mjeri zbog globalnog dometa “fašističkih mislilaca” poput Dugina. Istaknuo je da se u invaziji na Ukrajinu može prepoznati utjecaj Dugina koji nezavisnu Ukrajinu smatra “egzistencijalnom prijetnjom njihovom cilju”. Taj cilj opisuje kao “željom za povratkom sovjetske sile u fašističkom obliku”. “Oblik ruskog fašizma, kojeg brane Dugin i drugi, je poput oblika europskog fašizma – iznimno antisemitski”, naglasio je Stanley.
Više vojnih intervencija
Kako je BBC pisao 2014., Duginovi stavovi su popularni među ruskom elitom koja zagovara više vojnih intervencija. Glavna teze njegovih geopolitičkih teorija je da Rusija ima zadaću osporiti američku globalnu dominaciju uz pomoć Irana i euroskeptičnih političkih stranaka na starom kontinentu. Dugin je još tada zagovarao vojnu intervenciju u istočnoj Ukrajini, koju naziva Novom Rusijom.
Zbog svojeg oštrog zagovaranja invazije na Ukrajinu Dugin se našao pod zapadnim sankcijama još 2014. i od tada mu je bilo zabranjeno putovati u SAD.
Dugina su također smatrali jednim od trojice ljudi koji su zagovarali bliže odnose Putina i bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, uz britanskog političara Nigela Farragea i Trumpovog nekadašnjeg savjetnika Stevea Bannona, navodi BBC 2017. Tada je ustvrdio kako “mi imamo specijalnu rusku istinu, koju vi morate prihvatiti”.
U razgovoru s novinarem BBC-a Dugin je, na pitanje koliko je Putin predan demokraciji, odgovorio: “Budite oprezni. Ne možete nas vi učiti o demokraciji zato što svim ljudima, svakoj državi, svakom društvu želite nametnuti zapadni, američki ili takozvani američki sustav vrijednosti bez da pitate. To je rasizam. Vi ste rasist.”, prenio je hrvatski portal Telegram.