Godišnjica Oluje
Srbija obilježava Dan sjećanja na sve stradale i prognane u ‘Oluji’
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Srbija u subotu nizom manifestacija obilježava Dan sjećanja na sve stradale i prognane Srbe u vojnoredarstvenoj akciji "Oluja" kojom je Hrvatska vratila svoja okupirana područja, a službeni Beograd naziva je "planiranim zločinom".
Spomen žrtvama "Oluje" služit će patrijarh srpski Irinej, a središnjem komemorativnom skupu navečer u Bačkoj Palanci nazočit će državni vrh Srbije te Republike Srpske. Najavljeno je da će ondje govoriti svjedokinja iz kolone prognanika, nazočiti predsjednik Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić te predsjednik RS-a Milorad Dodik, članovi vlade i zastupnici Skupštine Srbije, predstavnici vlade i Skupštine Republike Srpske, Vojske Srbije i velikodostojnici Srpske pravoslavne crkve, piše Fena.
U povodu obljetnice "Oluje" Radio-televizija Srbije (RTS) na svom portalu donosi rekapitulaciju događaja pod naslovom "Godišnjica 'Oluje' – Hronika planiranog zločina".
U tekstu RTS podsjeća na prvostupanjsku presudu hrvatskim generalima u Den Haagu kojom je prvotvno ICTY utvrdio da je operacija "Oluja" bila "udruženi zločinački pothvat s predsjednikom Franjom Tuđmanom na čelu, te da je "Žalbeno vijeće 2012, oslobodilo je generale Antu Gotovinu i Mladena Markača krivnje za progon srpskog stanovništva poništivši prvostupanjsku presudu, nakon čega su pušteni iz pritvora", piše Hina.
Konačna presuda
Prema konačnoj presudi, operacija "Oluja" nije bila udruženi zločinački pothvat u cilju protjerivanja Srba iz Kninske Krajine što je "izazvalo euforiju u Hrvatskoj, a hrvatski gradovi su se utrkivali u dodjeljivanju titule počasnog građanina Anti Gotovini", dok je "U Srbiji ta presuda izazvala šok i razočaranje", konstatira RTS, a prenosi Fena.
U povodu obljetnice "Oluje", Tajništvo za izbjeglice i migracije Srbije priopćio je u subotu da je od početka ratnih sukoba na prostorima bivše SFRJ utočište u Srbiji potražilo ukupno oko 610.000 Srba iz Hrvatske i BiH, od kojih danas status izbjeglice iz Hrvatske još ima njih oko 18.000.
"Iako je prošlo više od dva desetljeća, brojni pokušaji uspostavljanja klime povjerenja u regiji nisu dali mnogo rezultata. Hrvatska će 4. kolovoza slaviti kao dan pobjede, dok će Srbi paliti svijeće oplakujući žrtve i tugujući za izgubljenim domovima", istaknuto je u priopćenju Tajništva.
Čubrilović o godišnjici 'Oluje'
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (RS) Nedeljko Čubrilović, povodom obilježavanja srpskog stradanja u hrvatskoj vojno-policijskoj akciji "Oluja“, tvrdi da je to “jedan od najvećih zločina na prostoru bivše Jugoslavije za koji nitko nije odgovarao”.
U pisanoj izjavi naveo je da “srpski narod na ovim prostorima nikada ne smije da zaboravi pogron Srba i da uvijek i iznova treba da traži pravdu i istinu za žrtve etničkog čišćenja”.
''Patnja, stradanje i bol krajiških Srba međunarodnu zajednicu nije zanimala ni tada, a čini mi se ni danas, 23 godine nakon zločina, jer mnogi od njih još nisu uspjeli da u Hrvatskoj vrate svoju imovinu i ostvare elementarna ljudska prava'', naveo je Čubrilović, priopćeno je iz entitetskog parlamenta.