Zastrašivanje
Osuda policijske sile: Regionalne nevladine organizacije kivne na srbijansku policiju
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Srbijanske i hrvatske nevladine organizacije osudile su zastrašivanje srbijanske policije koja je privela i zatim protjerala nekoliko aktivista. Osim pet hrvatskih, prema nevladinim organizacijama, protjerano je još nekoliko stranih državljana.
Zajednice nevladinih organizacija Kuća ljudskih prava iz Zagreba i Beograda danas su oštro osudile postupke srbijanske policije koja je, kako navode, privela i protjerala više osoba iz Hrvatske, Slovenije, Rumunije, Bosne i Hercegovine i Sjeverna Makedonija u srijedu.
Deportovane osobe sudjelovale su na radionici za nevladine organizacije u Beogradu koju je organizirala Erste Foundation. Protjerano ih je ukupno 13.
''U svjetlu višetjednog lova na hrvatske državljane s prebivalištem u Srbiji i njihovu navodnu umiješanost u organizaciju studentskih protesta, policija je iskoristila njihovo sudjelovanje na događaju za nevladine organizacije i tendenciozno ga prikazala kao prijetnju države", navode iz Kuće ljudskih prava iz Zagreba i Beograda, javlja Anadolija.
Smatraju da je ovo samo posljednji u nizu slučajeva policijskog zlostavljanja u političke svrhe kojima su građani Srbije već duže vrijeme izloženi, a sada i stranih državljana koji dolaze u Srbiju.
Po njima, svrha ovakvog policijskog ponašanja je i zastrašivanje i onemogućavanje normalnog funkcioniranja organizacija civilnog društva, a potpuno je nedopustivo u demokratskom društvu.
Pozvali su MUP Srbije da hitno provede unutarnju reviziju radi utvrđivanja odgovornosti i prekine s praksom zastrašivanja, a hrvatska ambasada u Beogradu da osigura pristup svim informacijama vezanim uz prava koja građani imaju tijekom policijskih postupaka.
I Zagreb je u četvrtak uputio Beogradu protestnu notu zbog incidenta od srijede. Hrvatska je u noti zatražila objašnjenje i izrazila oštar protest zbog postupanja prema petero hrvatskih državljana.
Hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman rekao je da će o postupanju srbijanske policije obavijestiti izaslanstvo Europske unije u Beogradu, Europsku komisiju i poljsko predsjedništvo Unije.
U Srbiji su se socijalne prilike pogoršale nakon rušenja nadstrešnice na željezničke stanice u Novom Sadu u studenom, kada je poginulo 15 ljudi, a studentski prosvjedi sve više ljute vlasti.