Gaza

Ovo su 3 kandidata za novog vođu Hamasa

Tri osobe su se istaknule kao potencijalni kandidati za novog vođu Hamasa nakon ubojstva dosadašnjeg lidera Yahya Sinwara.
Vijesti / Svijet | 18. 10. 2024. u 14:13 M.Š. | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Tri osobe su se istaknule kao potencijalni kandidati za novog vođu Hamasa nakon ubojstva dosadašnjeg lidera Yahya Sinwara.

Kao mogući nasljednici spominju se: Khaled Mashal, bivši vođa Hamasa i prethodnik Ismaila Haniyeha, koji je poznat po svojoj podršci ustanku protiv sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, što smanjuje šanse da dobije podršku Teherana.

Drugi bi mogao biti Khalil al-Hayya, Sinwarov zamjenik i glavni pregovarač s Izraelom, koji održava dobre odnose s Teheranom.

Na kraju je tu Mohammed Sinwar, brat ubijenog vođe Yahya Sinwara, poznat po radikalnim stavovima. Očekuje se da pregovori o taocima neće biti mogući ako on postane novi vođa Hamasa.

Hamas je palestinska sunitska islamistička organizacija koja djeluje u Pojasu Gaze i čiji je cilj uspostava islamske države na području Izraela, uključujući teritorij današnje Palestine.

Smatra se terorističkom organizacijom u Sjedinjenim Državama, Europskoj uniji, Izraelu i drugim zemljama zbog svojih militantnih napada, uključujući raketne napade i samoubilačke napade na izraelske civile.

Događaji u Gazi eskalirali su nakon iznenadnog napada Hamasa na glazbeni festival blizu granice Pojasa Gaze 7. listopada 2023. godine. Militanti Hamasa su izveli višestruke napade na izraelske civilne ciljeve, uključujući masovni napad na festival u kojem su poginuli deseci osoba, dok su stotine bile uzete kao taoci.

Ovo je bio dio šireg napada u kojem su iz Gaze ispaljeni brojni raketni projektili na Izrael, dok su istovremeno militanti ušli u izraelske gradove. Izrael je na napad odgovorio velikom vojnom operacijom usmjerenom na Hamas i druge militantne skupine u Gazi.

Započeli su masovni zračni udari na ciljeve unutar Pojasa Gaze, uključujući infrastrukturu Hamasa, vojne objekte i skladišta oružja. Izraelska vojska također je pokrenula kopnene napade kako bi neutralizirala prijetnje iz Gaze, što je dovelo do velikih civilnih žrtava.

Stanje u Gazi je postalo kritično, s humanitarnom krizom zbog uništenja ključne infrastrukture, nestanka struje i nestašice hrane i lijekova.

Međunarodna zajednica pozivala je na prekid vatre i humanitarnu pomoć, no sukobi i dalje traju.

Ovaj sukob je označen kao jedan od najsmrtonosnijih sukoba u regiji posljednjih godina, produbljujući ionako složeni izraelsko-palestinski konflikt.

Kopirati
Drag cursor here to close