Trovanje
Pljušte optužbe: Sve napetije između Rusije i Britanije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Britanska premijerka Theresa May stvara 'histerično okruženje' tvrdnjom da je Moskva potencijalni naručitelj napada nervnim otrovom u Velikoj Britaniji'', izjavio je veleposlanik Rusije pri Ujedinjenim narodima na izvanrednom sastanku Vijeća sigurnosti UN-a.
"Mi ne govorimo jezikom ultimatima", poručio je Vasilij Nebenzja referirajući se na Mayinu odluku o protjerivanju ruskih diplomata i zahtjev koji je predsjednica britanske vlade uputila službenoj Moskvi, tražeći da se izjasni o slučaju trovanja bivšeg špijuna Sergeja Skripala i njegove kćeri Julije, koji su pronađeni 4. ožujka u besvjesnom stanju na klupi u gradiću Salisburyju.
S druge strane, američka veleposlanica u UN-u Nikki Haley na sastanku Vijeća sigurnosti koji je hitno sazvao Londonu rekla je kako je Rusija je odgovorna za trovanje bivšeg špijuna u Velikoj Britaniji.
"Vjerujemo da je Rusija odgovorna", rekla je Haley i dodala da se ne radi o izoliranom incidentu.
"Sjedinjene Države su u potpunosti solidarne s Velikom Britanijom", dodala je Haley. Riječ je prvoj izravnoj osudi Rusije za tu aferu nekog američkog dužnosnika.
Njezin francuski kolega Francois Delattre, koji nije izravno istaknuo rusku odgovornost za napad 4. ožujak u Salisburyju na Sergeja Skripala (66) i njegovu kćer Juliju (33), također je izrazio "punu podršku" i potpunu solidarnost Francuske Velikoj Britaniji.
Francuska, Kuvajt i Ekvatorijalna Gvineja su na sastanku Vijeća sigurnosti tražili nove korake protiv korištenja kemijskog oružja u svijetu.
Bivši dvostruki špijun Skripal i njegova kći pronađeni su u besvjesnom stanju i hospitalizirani su u "kritičnom stanju". Sumnja se da su otrovani novičokom, sovjetskim nervnim otrovom koji je razvila vojska.
Rusija je pismeno od britanskog ministarstva vanjskih poslova zatražila uzorke otrovne supstance kao i zajedničku istragu, "budući da smo mi pristojni", ustvrdio je Nebenzja.
Za "nečuvene" optužbe iznijete u pismu koje je May uputila predsjedništvu Vijeća sigurnosti i glavnom tajniku UN-a nema nikakvih dokaza, dodao je, napomenuvši kako bi možda fikcionalni britanski detektiv Sherlock Holmes bio bolji izbor za provedbu istrage od londonskog Scotland Yarda.