Rat u Ukrajini
Poljska stavila Ukrajini na raspolaganje svoje MiG-ove
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Poljska je spremna odmah i besplatno rasporediti sve svoje avione MiG-29 u zračnu bazu Ramstein i staviti ih na raspolaganje Sjedinjenim Američkim Državama, objavljeno je na službenim stranicama vlade. Navodi se da je ta odluka donesena nakon konzultacija između predsjednika države i vlade.
Poljska istovremeno od SAD-a traži da joj dostavi rabljene avione s odgovarajućim operativnim sposobnostima. Spremna je odmah utvrditi i uvjete kupnje tih aviona, dodaje se u priopćenju.
Poljska vlada također traži od drugih NATO saveznika, vlasnika aviona MIG-29, da učine isto, zaključuje se.
Plan je da SAD zauzvrat da borbene avione F-16
SAD i saveznici već danima razmatraju kako će pomoći Ukrajini s avionima. Plan je da Poljska i ostale zemlje istočne Europe, poput Slovačke, Bugarske i Rumunjske, pošalju svoje borbene avione iz sovjetskog doba u Ukrajinu kako bi im pomogli u borbi protiv većih i sofisticiranijih ruskih borbenih aviona. SAD bi te borbene avione u zamjenu "nadomjestio" modernijim američkim modelima F-16 uz dodatna sigurnosna poboljšanja i zaštite kako bi ublažili zabrinutost saveznika od ruske invazije.
Na taj način Sjedinjene Američke Države dobiju MiG-ove 29 pa ih onda prosljeđuju Zračnim snagama Ukrajine. Bitno je da Ukrajinci dobiju MiG-ove 29 jer su ukrajinski piloti obučeni za baš te vrste aviona, a Poljska formalno nema ništa s predajom borbenih aviona Ukrajini, prenosi Index.hr.
Johnson lobirao kod Poljske da predaju avione SAD-u?
Kako javljaju britanski mediji, na potez Poljske da dostavi svoje MiG-ove 29 u američku zračnu bazu utjecali su intenzivni pregovori između poljske vlade i britanskog premijera Borisa Johnsona.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij već danima moli zapadne saveznike da Zračnim snagama Ukrajine prepuste borbene avione na kojima bi njihovi piloti mogli letjeti. Riječ je uglavnom o MiG-ovima 29, a koje među europskim NATO članicama imaju Poljska, Slovačka i Bugarska.
Dosad ni jedna od tri zemlje nije bila sklona odreći se svojih borbenih aviona, koji datiraju uglavnom (ili potpuno) iz sovjetskih vremena pa stoga odluka Poljske dolazi kao velika prekretnica.