Sirija
Potpuni raspad snaga velikog tiranina, pobunjenici ulaze u glavni grad, Trump: Ne miješajte se!
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Sirijski sunitski pobunjenici ušli su u predgrađa ključnog grada Homsa u subotu, rekli su izvori, i dalje munjevito napredujući kroz posljednjih tjedan dana, dok se linije bojišnice ruše diljem zemlje, a sirijske režimske vojne snage se bore za spas 24-godišnje vladavine sirijskog diktatora Bashara al-Assada.
U međuvremenu, neimenovani američki dužnosnik rekao za CBS kako se čini da i glavni grad Damask pada pod kontrolu "predgrađe po predgrađe", dok borci koji se bore protiv Assadovog režimu napreduju glavnom cestom prema glavnom gradu Sirije i traju borbe u trećem po veličini sirijskom gradu Homsu, kako prenosi BBC. Sirijska vlada, pak, negira pobunjeničko preuzimanje vlasti u glavnom gradu i negira nagađanja da je predsjednik Bashar al-Assad pobjegao iz grada.
Jedan stanovnik Homsa, a također i vojni i pobunjenički izvori, rekli su da su pobunjenici probili obranu vladinih snaga sa sjevera i istoka grada, prenosi agencija Reuters. Sirijska vojska zasad nije komentirala ova izvješća.
Borbe su bjesnile oko sjevera strateški ključnog Homsa od petka navečer, a vladine snage pojačavale su se i provodile intenzivne zračne napade kako bi porazile pobunjenike.
No, pobunjenici su zauzeli gotovo cijeli jugozapad zemlje u roku od 24 sata i napredovali do 30 kilometara od Damaska dok su se vladine snage povlačile na položaje koji su lakše branili, rekli su pobunjenici.
Raspad režimskih snaga
Prosvjednici u predgrađu Damaska - kao mogući nagovještaj ponovne pobune u glavnom gardu - srušili su kip Assadova oca, svjedoče stanovnici glavnog grada, a video snimka koja kruži internetom prikazuje kako spomenik mnoštvo trga na komade, prenosi Jutarnji.
Ipak, unatoč svemu, Bashar al-Assad za sada ostaje u Damasku, objavila je sirijska državna novinska agencija.
Otkako su pobunjenici u munjevitoj i iznenadnoj ofenzivi osvojili Alep prije tjedan dana, vladine vojne snage raspale su se, a pobunjenici su zauzeli niz velikih gradova i ostvarili napredovanje na područjima gdje se pobuna dugo činila gotovom.
Osim što su zauzeli Alep na sjeveru, početkom tjedna središnji grad Hamu, i Deir al-Zor na istoku, pobunjenici su rekli da su zauzeli južnu Quneitru, Deraau i Suweidu. Deir al-Zor su osvojile snage koje podržavaju SAD predvođene kurdskom skupinom Sirijske demokratske snage (SDF), dok pobunjeničke snage koje su pokrenule sveopću ofenzivu predvodi sunitska skupina Hayat Tahrir al-Sham (HTS), koja je ranije bila povezana s al-Qaidom.
Uz HTS, tu su snage Sirijske nacionalne vojske (SNA), koalicije pobunjeničkih skupina koju izravno podržava Turska, a koja je uglavnom usmjerena na potiskivanje kurdskih milicija koje kontroliraju sjeveroistočnu regiju Sirije, uključujući područja duž turske granice.
Vlada sirijskog predsjednika Bashara al-Assada gotovo je u potpunosti izgubila kontrolu nad južnim dijelom zemlje nakon što se sirijska vojska povukla iz većine područja zbog napredovanja pobunjenika, objavili su promatrači, a pobunjenici tvrde da već opkoljavaju Damask. Francuska novinska agencija AFP prenosi kako su pobunjenici u subotu objavili da su "počeli opkoljavati" glavni grad Damask, nakon što su zauzeli obližnje gradove, no sirijska vojska negira da je napustila svoje položaje u blizini glavnog grada.
Inače, zauzimanje Homsa presjeklo bi glavnu cestu koja vodi od prijestolnice Damaska do sirijske obale. Deseci tisuća ljudi od četvrtka navečer bježe iz grada prema zapadnim obalnim regijama, gdje je uporište Assadove vlade. Osvojen i grad u kojem je sve počelo Pad Homsa u ruke sirijske oporbe, kako objašnjavaju stručnjaci, mogao bi označiti kraj režima Bashara al-Assada, pripadnika manjinske skupine alavita, denominacije šijitskog islama.
"Grad je jezgra njegove vlade i njegov gubitak mogao bi glavni grad Damask učiniti lakšom metom. Ako Assadove snage ne odbiju oporbu od preuzimanja Homsa, u idućih nekoliko tjedana ili mjeseci mogli bismo vidjeti kraj njegovog režima", rekao je Fawaz Gerges, profesor međunarodnih odnosa na London School of Economics. Ova šokantna ofenziva zadala je velik udarac Assadu te njegovim saveznicima Iranu i Rusiji, ponovno rasplamsavši građanski rat koji je godinama uglavnom bio u mirovanju.
Sirijski pobunjenici rekli su da su u subotu preuzeli kontrolu nad gradom Deraa na jugu zemlje, u kojem je 2011. počela pobuna protiv predsjednika Al-Asada, a to je četvrti grad koji su njegove snage izgubile u tjedan dana.
Osim profesionalno lošeg i korupcijom prožetog stanja demoraliziranih sirijskih vojnih snaga, jedan od ključnih čimbenika u napredovanju pobunjenika je, kako su isticali stručnjaci, šira geopolitička situacija i činjenica da su Assadovi saveznici bitno ometeni ili oslabljeni. Hezbolah, iranska posrednička skupina koja je ranije bila ključni element u Assadovim snagama, desetkovana je u izraelskim operacijama u Libanonu, a Rusija, iako je i dalje veliki igrač i Putin neće samo tako tolerirati poraz u regiji, zaglavila je u ratu iscrpljivanja u Ukrajini. Sirijski pobunjenici očito su iskoristili tu situaciju.
Trump: ‘Nemamo se što miješati!‘; Lavrov o ruskim bazama: ‘Ne bavim se nagađanjima‘
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump poručio je u subotu da SAD ne bi trebale biti uključene u sukob u Siriji.
"Sirija je u neredu, ali nije naš prijatelj i SJEDINJENE DRŽAVE NE BI TREBALE IMATI NIŠTA S TIM. OVO NIJE NAŠA BORBA. NEKA SE ODIGRA KAKO SE ODIGRA. NEMOJTE SE MIJEŠATI!", napisao je Trump u objavi na svojoj društvenoj mreži Truth Social.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je u subotu kako je nedopustivo dopustiti, kako je rekao, terorističkoj skupini da preuzme kontrolu nad sirijskim teritorijama. On je govorio u Dohi, glavnom gradu Katara, nakon sastanka s turskim i iranskim ministrom vanjskih poslova, kako prenosi Reuters.
"Nedopustivo je dopustiti terorističkoj skupini da preuzme kontrolu nad teritorijima kršeći sporazume", rekao je Lavrov.
Rusija, dugogodišnji saveznik Sirije, intervenirala je 2015. kako bi podržala Assada tijekom građanskog rata u Siriji, koji je započeo 2011. Moskva održava vojnu prisutnost u Siriji, uključujući pomorsku bazu i zračne baze u gradovima Tartus i Latakia u obalnom području, koje je uporište Assadove alavitske manjine. "Pomažemo sirijskoj vojsci da se suprotstavi napadima terorista", rekao je Lavrov.
Lavrov, čija je zemlja zaglavila u svojem gotovo trogodišnjem ratu u Siriji, upitan vjeruje li da se Assad može održati te o budućnosti ruskih baza u Siriji, rekao je da se "ne bavi nagađanjima".