Harry Reid
Preminuo bivši čelnik američkog Senata
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nekadašnji predsjednik američkog Senata, Harry Reid, istaknuti lik demokratske stranke i političkog života Sjedinjenih Država tijekom više desetljeća, umro je u 82. godini, rekla je u utorak njegova supruga.
"Umro je mirno, danas poslijepodne", rekla je u priopćenju, dodajući da je smrt nastupila nakon četverogodišnje borbe s rakom gušterače.
Demokratski zastupnik, vođa većine u Senatu od 2007. do 2015., bio je istaknuti lik s kraja mandata Georgea W. Busha i velikog dijela dvaju mandata Baracka Obame, prenosi Hina.
Pročitajte još
Zahvaljujući svom dugogodišnjem iskustvu u Kongresu, Reid je pomogao demokratskom predsjedniku da provede reformu zdravstva poznatu kao Obamacare, jedan od najvažnijih zakonodavnih projekata tijekom osam godina koliko je proveo u Bijeloj kući.
Taj dobar govornik, koji je znao sačuvati mir i nije uzalud trošio riječi, odrastao je u rudarskom gradiću Searchlightu, u državi Nevadi, na zapadu SAD-a, u kući bez vodovoda.
Praktičan vjernik, mormon, kojeg su smatrali konzervativnijim od većine demokrata u Senatu, bio je žestok protivnik pobačaja, zbog čega su ga često otvoreno napadali kolege iz njegove stranke.
Mnogi demokrati odali su mu počast reagirajući na vijest o njegovoj smrti.
Barack Obama je objavio pismo koje mu je bio uputio nedugo prije njegove smrti i u kojemu ga bivši predsjednik naziva "dobrim prijateljem".
"Ne bih bio predsjednik da nije bilo tvojih poticaja i tvoje pomoći i većinu toga nikad ne bih napravio bez tvog znanja i odlučnosti", napisao je Obama.
Aktualni vođa Senata, demokrat Chuck Schumer napisao je da Harry Reid "nikad nije zaboravio odakle je potekao i koristio se svojim boksačkim instinktom kako bi se neustrašivo borio s onima koji su radili na štetu siromašnih i srednjeg sloja".
Podsjetivši na njegovu karijeru amaterskog boksača, bivši demokratski predsjednik Bill Clinton rekao je da Reid "nije nikad bježao od nužne političke borbe, ali je bio uvjeren da je kompromis bio presudan za funkcioniranje demokracije". "Zahvaljujući zakonima koje je majstorski dovodio do ratifikacije, milijuni Amerikanaca danas žive bolje", dodao je.