Rafalnom paljbom
Prije 35 godina smaknut diktator Ceausescu zajedno sa suprugom Elenom
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na današnji dan prije 35 godina, 25. prosinca 1989. smaknut dugogodišnji rumunjski lider Nicolae Ceauşescu, zajedno sa svojom suprugom Elenom.
Njih su dvoje uhićeni tri dana ranije pri pokušaju bijega. Održano je suđenje, koje je trajalo otprilike sat i pol, i bilo je snimano video kamerom. Optuženi su za nezakonito bogaćenje, genocid nad rumunjskim narodom i još niz zločina. Presuda je bila smrt.
Vojnici su ih vezali i izveli iz sobe za suđenje. Htjeli su ih smaknuti jedno po jedno, no supružnici su inzistirali da budu smaknuti zajedno. I doista, vojnici su ih postavili oboje pred zid i pucali u njih rafalima iz automatskih pušaka.
Dok su ga izvodili pred zid, Ceauşescu je navodno pjevao Internacionalu. Snimatelji nisu uspjeli snimiti samo smaknuće, ali su snimili leševe supružnika. Video snimke su poslane stranim TV-postajama, a kasnije tog dana prikazane su i na rumunjskoj televiziji.
Video sadrži nasilne scene i dostupan je OVDJE
Nicolae Ceaușescu rođen je u mjestu Scornicești 26. siječnja 1918. godine, a s 11 godina odlazi u Bukurešt, gdje radi kao obućarski naučnik.
Godine 1932. pridružio se tada ilegalnoj Komunističkoj partiji Rumunjske, i kao njen aktivist nekoliko puta je uhićivan tijekom 1933. i 1934. godine. Potom se povukao u ilegalu, no 1936. godine je uhićen i poslan na dvogodišnju robiju u zatvor Doftana.
Po izlasku iz zatvora, 1939. godine upoznao je Elenu Petrescu, s kojom će se i oženiti 1946. godine - ona je igrala veoma važnu ulogu u političkom životu Rumunjske tijekom narednih desetljeća. Nicolae je ponovo uhićen 1940. godine.
Godine 1943. na robiji upoznaje Gheorghea Gheorghiu-Deja i postaje njegov sljedbenik. Poslije Drugog svjetskog rata, kada je Rumunjska počela padati pod utjecaj SSSR-a, Ceaușescu je bio na položaju Tajnika Saveza komunističke omladine (1944. – 1945.).
Kada su komunisti potpuno preuzeli vlast u Rumunjskoj 1947. godine, Ceaușescu je bio ministar poljoprivrede, a zatim zamjenik ministra oružanih snaga. Godine 1952. Gheorghiu-Dej ga je uveo u Centralni komitet, godine 1954. ulazi u Politbiro, a nedugo potom postaje drugim čovjekom u partijskoj hijerarhiji.
Tri dana nakon smrti Gheorghiu-Deja u ožujku 1965. godine, Ceaușescu je postao Generalni sekretar Rumunjske radničke partije. Jedan od njegovih prvih poteza bio je da partiju preimenuje u Komunistička partija Rumunjske, a da službeni naziv države, umjesto Narodna Republika Rumunjska, bude - Socijalistička Republika Rumunjska.
Godine 1967. još više učvršćuje svoju vlast, postavši predsjednik Državnog komiteta. Ceaușescu je u početku bio popularan vođa, prvenstveno zbog vođenja neovisne vanjske politike zemlje, usprkos dominaciji politike SSSR-a u Rumunjskoj. Godine 1960. okončao je aktivno sudjelovanje Rumunjske u Varšavskom paktu.