Rusi u Afganistanu

Prije 45 godina Sovjeti osvojili predsjedničku palaču kod Kabula

Sovjetski Savez, podržavao je marksističku vladu u Kabulu, dok su protivnici afganistanskog marksističkog režima bili tradicionalistički mudžahedini sponzorirani iz mnogih zemalja neprijateljski nastrojenih prema Sovjetskom Savezu, uključujući SAD.
Vijesti / Svijet | 27. 12. 2024. u 14:15 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Povijesna arhiva / Sovjeti su predsjednički palaču u Kabulu pretvorili u glavni stožer Četrdesete armije SSSR-a

Na današnji dan prije 45 godina, 27. prosinca 1979. godine započeo je napad borbenih jedinica SSSR-a na predsjedničku palaču kod afganistanskog glavnog grada Kabula.

Sovjetske jedinice sastojale su se od oko 700 pripadnika raznih službi, uključujući KGB i GRU (sovjetska vojna obavještajna služba). Sovjetski su vojnici bili obučen u uniforme afganistanske vojske.

Afganistanska predsjednička palača poznata je i kao Tadžbeg-palača. Smještena je desetak kilometara od Kabula, a u njoj je u vrijeme sovjetskog napada bio smješten afganistanski predsjednik Hafizullah Amin. Štitilo ga je između 100 i 150 njegovih ljudi.

Sovjetski je napad bio u vojnom smislu uspješan. Predsjednik Amin ubijen je, a predsjednička je palača osvojena. Istog dana sovjetske su trupe zauzele i palaču Darul Aman, u kojoj je sjedište imao afganistanski Glavni stožer. 

Video: The Soviet-Afghan War: The USSR's Vietnam War 1979-89

Inače, Sovjetska intervencija u Afganistanu naziv je za devetogodišnje sovjetsko aktivno učešće je ratu između protumarksističkih i marksističkih snaga u Afganistanu.

Sovjetski Savez, podržavao je marksističku vladu u Kabulu, dok su protivnici afganistanskog marksističkog režima bili tradicionalistički mudžahedini sponzorirani iz mnogih zemalja neprijateljski   nastrojenih prema Sovjetskom Savezu, uključujući: Sjedinjene Američke Države, Pakistan i NR Kinu.

Rat se inače smatra posrednim ratom između SSSR-a i SAD-a, u širem kontekstu globalnog hladnog rata. Ulazak sovjetskih trupa u Afganistan smatra se koncem razdoblja detanta i početkom tzv. "drugog hladnog rata", koji je obilježio osamdesete godine dvadesetog stoljeća, a kojeg su karakterizirale obnovljene tenzije između dvije hladnoratovske velesile.

Početno razmještanje Četrdesete armije, koja je činila osnovu sovjetskih snaga u Afganistanu, dogodilo se 25. prosinca 1979., a konačno povlačenje sovjetskih trupa zbilo se između 15. svibnja 1988. i 2. veljače 1989.

Dana 15. veljače 1989. Sovjetski Savez je službeno objavio da su trupe napustile zemlju. 

Video: Feature History - Soviet-Afghan War

OPŠIRNIJE

Kopirati
Drag cursor here to close