Postizborna kriza u Srbij

VIDEO | Prosvjed oporbe u Beogradu, traži se poništenje izbora

Na brojne neregularnosti u izbornom procesu, osim oporbe, u ponedjeljak su ukazali i međunarodni promatrači, a večerašnji prosvjed početak je postizborne krize čiji ishod je zasad neizvjestan.
Vijesti / Svijet | 19. 12. 2023. u 07:23 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Tisuće ljudi okupile su se u ponedjeljak navečer u središtu Beograda u prosvjedu potpore oporbi da raščisti pitanje stvarnih rezultata izbora u srbijanskoj prijestolnici u čiju regularnost sumnja, a dvoje čelnika oporbe odlučilo se na štrajk glađu u borbi za "stvarnu izbornu volju građana".

Na brojne neregularnosti u izbornom procesu, osim oporbe, u ponedjeljak su ukazali i međunarodni promatrači, a večerašnji prosvjed početak je postizborne krize čiji ishod je zasad neizvjestan.

Foto:Cropix / Prosvjed oporbe u Beogradu, traži se poništenje izbora

Čelnici proeuropske oporbene liste lijevog centra "Srbija protiv nasilja", uvjereni da nedjeljni izbori, napose u Beogradu, zbog brojnih zlouporaba ne oslikavaju stvarnu volju biračkog tijela, predali su Državnom izbornom povjerenstvu niz dokaza kojima su potkrijepili svoje tvrdnje, zahtijevajući poništenje izbora.

Predvodnici liste "Srbija protiv nasilja" Marinika Tepić i Miroslav Aleksić objavili su da počinju štrajk glađu u borbi za stvarne rezultate izbora.

Foto: Hina / Prosvjed oporbe u Beogradu, traži se poništenje izbora

Vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) osvojila je na parlamentarnim izborima 46,3 posto glasova, što je će joj u parlamentu s 250 mjesta osigurati 128 mandata, pokazuju preliminarni rezultati na temelju 99,8 posto prebrojanih glasova.

Prema postizbornim projekcijama, lista SNS je u Beogradu na temelju 99,8 posto prebrojanih glasova osvojila 38,9 posto, a koalicija "Srbija protiv nasilja" 34,6 posto, dok je na trećem mjestu nacionalistička koalicija NADA sa šest posto glasova.

Beograd ima oko 1,4 milijuna birača s pravom glasa, što je približno četvrtini ukupnog biračkog tijela u Srbiji.

Oporba sumnja u brojne zlouporabe, "uvoz" glasača iz Republike Srske i izborni inženjering vladajućih koji je promijenio stvarnu izbornu volju građana.

Istodobno dok traje prosvjed pristaša oporbe u središtu Beograda, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je u svibnju formalno odstupio s čela SNS-a, za RTS je izjavio da je stranka koju je u kampanji izravno podupirao "promijenila lice Srbije" i da na vlast mogu doći samo oni koji  "ponude neku politiku, a ne mržnju".

Foto: Cropix / Prosvjed oporbe u Beogradu, traži se poništenje izbora

"Građani su jasno pokazali da žele sigurnost i stabilnost i to će imati", rekaoa je Vučić u središnjem dnevniku RTS-a.

Za ponedjeljak u 21 sat zakazana je sjednica Državnog izbornog povjerenstva, koje se u ponedjeljak nije oglasilo poslije zatvaranja birališta, a izborne rezultate priopćio je upravo Vučić u izbornom stožeru SNS-a.

Za sada je neizvjesno hoće li ta sjednica i biti održana, prenosi Hina.

Međunarodni promatrači ukazali na nepravilnosti i neujednačene izborne uvjete

 Prijevremene izbore u Srbiji u nedjelju obilježila je dominacija predsjednika države Aleksandra Vučića u kampanji što je, uz nepravednu konkurenciju,  pristrane medije i brojne nepravilnosti, pridonijelo neujednačenim izbornim uvjetima, ocijenili su u ponedjeljak međunarodni promatrači.

Vođa privremene promatračke misije Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) Reinhold Lopatka rekao je novinarima u Beogradu da je "izbornim procesom dominirala odlučujuća umiješanost" predsjednika države, a "uporaba njegova imena na jednoj od kandidatskih lista, uz pristranost medija", pridonijela je neujednačenosti izbornih uvjeta.

Vučić je od samog početka aktivno vodio kampanju promovirajući svoju stranku kojoj je posudio ime - "Aleksandar Vučić - Srbija ne smije stati", premda nije bio na izbornoj listi.

Promatrači su u ponedjeljak ukazali na zlouporabu javnih resursa, izostanak jasnog odvajanje dužnosničkog sudjelovanja u kampanji, zastrašivanje i pritisak na birače, uz registrirane slučajeve kupnje glasova.

Uz konstataciju da je narušen izborni proces, promatrači su pozvali nadležna tijela i institucije da dosljedno istraže sve pritužbe i nepravilnosti i otklone nedostatke za buduće izborne procese.

Na ozbiljna kršenja izborene procedure i narušavanje procesa ukazala je i oporba te kasno u izbornoj noći osporila "apsolutnu pobjedu", kako ju je prethodno nazvao SNS, prenosi Hina.

Oporba je istaknula kršenja izborne procedure, ciljano i sustavno dovođenje birača te podmićivanje i namještanje izbornih rezultata, posebno ukazujući na brojne "uvezne" glasove na izborima za gradsku vlast u srbijanskoj prijestolnici.

Inače, Vladajuća Srpska napredna stranka (SNS), s čijeg čela je Vučić formalno odstupio u svibnju ove godine, osvojila je 46,3 posto glasova, što je će joj u parlamentu s 250 mjesta osigurati 128 mandata, pokazuju preliminarni rezultati Državnog izbornog povjerenstva na temelju 99,8 posto prebrojanih glasova.

Proeuropska oporbena koalicija lijevog centra "Srbija protiv nasilja" s 23,6 posto glasova imat će 65 mjesta u parlamentu, a socijalisti Vučićeva dosadašnjeg koalicijskog partnera Ivice Dačića sa 6,6 posto 18 mandata.

Kopirati
Drag cursor here to close