Što se to događa u Siriji?!
Pucnjava u Damasku: Glasine o vojnom puču protiv Assada
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Pojavila su se izvješća o potencijalnom pokušaju državnog udara protiv Bašar al-Asad sirijskog predsjednika od strane elemenata unutar vojske.
U Damasku se čuje intenzivna pucnjava a nakon nje uslijedile su glasine o puču protiv Assada koji su izveli obavještajni časnik Hussam Luka i njegovi saveznici.
BREAKING:
— Visegrád 24 (@visegrad24) November 30, 2024
Reports of a potential coup attempt against Assad by elements within the Army.
Intense gunfire can be heard in Damascus amid rumors of a coup against Assad being carried out by the intelligence officer Hussam Luka and his allies. pic.twitter.com/2E7E7QzfSS
Drugi izvori navode kako je vojni puč protiv sirijskog predsjednika u tijeku. ''Republikanska garda pokušava preuzeti vlast i sukobljava se s 4. divizijom (koja je pod vodstvom Mahera al-Assada) u Damasku''.
Posljednjih dana u Siriji je iznenada došlo do kulminacije stanja, ratnih djelovanja i značajnijih pomjeranja uspostavljenih linija od primirja koje je nastupilo 2016. godine.
Prema trenutno dostupnim informacijama, pobunjenici koji su držali manji sjeverni dio Sirije oko grada Idliba, iznenada su pokrenuli ofenzivne operacije. Ove oporbene snage, potpomognute Turskom, postigle su značajne uspjehe, zauzevši veće gradove Alep i Hamu.
U Siriji su prisutne i određene ruske vojne snage koje su pokrenule zračne udare u namjeri da zaustave napredovanje pobunjenika i spriječe potpuni kolaps Sirijske vojske.
Pobunjenici povezani s Al Qaidom zauzeli su Alep i pokrenuli napad prema Damasku, uz minimalni otpor vladinih snaga. U ofenzivi, koja je počela u srijedu, pobunjenici pod vodstvom Hayat Tahrir al-Shama preuzeli su kontrolu nad zračnom lukom Aleppo i brojnim gradovima u okolici, piše DailyMail.
Ruske zračne snage izvele su napade na Alep, prvi put od 2016. godine, kako bi podržale vladine trupe.
Neposredno nakon zauzimanja Alepa, pobunjenici su napredovali prema jugoistočnim područjima i preuzeli više strateških lokacija, uključujući veće gradove u provincijama Hama i Idlib, dok su vladine snage povukle svoje trupe.
Ofenziva je izazvala neugodnost za predsjednika Bashara al-Assada, koji je navodno, prema nepotvrđenim izvještajima, pobjegao u Rusiju.
U sukobima je poginulo najmanje 327 ljudi, većinom vojnika, ali i 44 civila. Ova iznenadna eskalacija dovela je do porasta napetosti u Siriji, koja je već više od 13 godina u ratnom okruženju.
Analitičari navode kako je napad rezultat nedostatka podrške sirijskom režimu, nakon što su njihovi saveznici u regiji bili zaokupljeni borbama u Libanonu.
Šta se događa u Siriji?!
Pobunjenici povezani s Al Qaidom napredovali su prema jugu prema Damasku nakon što su zauzeli Alep nakon što je ruski zapovjednik koji je podržavao diktatora navodno otpušten.
Tisuće sirijskih pobunjenika okupilo se unutar Alepa u vozilima s improviziranim oklopima i kamionetima, raspoređujući se prema znamenitostima poput stare citadele u subotu, dan nakon što su ušli u najveći sirijski grad suočeni s malim otporom vladinih trupa.
Sirijske oružane snage rekle su u subotu u priopćenju da su se preraspodjele i pripremaju za protunapad, kako bi apsorbirale veliki napad na Alep i spasile živote.
Pobunjenici pod vodstvom džihadista zauzeli su zračnu luku Aleppo i desetke obližnjih gradova u subotu nakon što su zauzeli veći dio Alepa, rekao je ratni promatrač.
Saveznik Damaska, Moskva je odgovorila svojim prvim zračnim napadima na Alep od 2016. dok su džihadisti i njihovi saveznici koje podržava Turska, pokrenuli munjevitu ofenzivu protekle srijede kada je na snagu stupilo primirje u susjednom Libanonu.
Pretpostavlja se da se pobunjenici kreću prema Damasku, s nepotvrđenim izvješćima o pucnjavi u predgrađu grada.
Brza i iznenadna ofenziva velika je neugodnost za sirijskog predsjednika Bashara Assada i potaknula je pitanja o spremnosti njegovih oružanih snaga.
Pobunjenička ofenziva pokrenuta iz njihovog uporišta na sjeverozapadu zemlje čini se da je planirana godinama.
Smjena ruskog generala
General-pukovnik Sergey Kisel, koji zapovijeda ruskim snagama u Siriji, navodno je smijenjen sa svoje dužnosti nakon pobunjeničkog prodora u Aleppo.
U borbama je poginulo najmanje 327 ljudi, većina njih su borci, ali su navodno stradala i 44 civila, prema Sirijskom opservatoriju za ljudska prava.
'Hayat Tahrir al-Sham (HTS) i savezničke frakcije... preuzele su kontrolu nad većinom gradova i vladinih centara i zatvora bez velikog otpora', rekao je ratni promatrač sa sjedištem u Velikoj Britaniji.
Također su osvojili zračnu luku Aleppo nakon što su se vladine snage povukle i preuzeli kontrolu nad 'desetcima strateških gradova bez ikakvog otpora', dodaje se.
Putinov saveznik Bashar al-Assad navodno je boravio u Rusiju sa suprugom i djecom ranije ovog tjedna, prema nepotvrđenim glasinama.
Pobunjenici su snimljeni ispred policijskih sjedišta, u centru grada i ispred citadele u Alepu. Skidali su postere sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, na neke su gazili, a druge spaljivali.
Na snimci objavljenoj na X, vidi se kako pobunjenici ruše kip predsjednikova brata Bassela al-Assada, koji je poginuo u prometnoj nesreći 1994. Video prikazuje kako pobunjenici uspijevaju trzati kip tako što ga vežu za uže koje je pričvršćen na kamion u pokretu. Dok se figura prevrće i razbija, mogu se čuti pobunjenici kako kliču i pjevaju dok pucaju u zrak. Automobili koji prolaze pridružuju se slavlju trubeći.
Drugi video zapisi koji dokumentiraju pobunu također su podijeljeni na internetu. Na jednom snimku se vidi kako muškarci odjeveni u maskirne uniforme s oružjem skidaju sirijsku zastavu sa spomenika u Alepu.
Iznenadni gubici velika su neugodnost za al-Assada, koji je uspio vratiti potpunu kontrolu nad gradom 2016., nakon što je protjerao pobunjenike i tisuće civila iz njegovih istočnih susjedstava nakon iscrpljujuće vojne kampanje u kojoj su njegove snage poduprli Rusija, Iran i njoj pridružene skupine.
Alep od tada nije bio napadnut od strane oporbenih snaga. Bitka za Alep iz 2016. bila je prekretnica u ratu između sirijskih vladinih snaga i pobunjeničkih boraca nakon što su se 2011. prosvjedi protiv al-Asadove vladavine pretvorili u sveopći rat.
Edmund Fitton-Brown, bivši britanski veleposlanik u Jemenu, rekao je da su brojne naoružane oporbene skupine uključene u napad na Aleppo, ali da su Abu Muhammad Al-Jawlani i HTS/Front Al-Nusrah ključni igrači.
''Oni su učvrstili svoju moć u drugim područjima SZ Sirije i imaju resurse i stratešku svijest da iskoriste Assadov gubitak podrške'', dodao je Fitton-Brown.
Ograničena ofenziva prerasla u nešto više
Turska, koja je glavni podupiratelj sirijskih oporbenih skupina, rekla je da njihovi diplomatski napori nisu uspjeli zaustaviti vladine napade na područja pod kontrolom oporbe posljednjih tjedana, koji su bili u suprotnosti sa sporazumom o deeskalaciji sponzoriranom od strane Rusije, Irana i Ankare.
Turski sigurnosni dužnosnici rekli su da je planirana ograničena ofenziva pobunjenika kako bi se zaustavili vladini napadi i omogućio povratak civila, ali ofenziva se proširila kako su se snage sirijske vlade počele povlačiti sa svojih položaja.
Pobunjenici, predvođeni selefijskom džihadističkom skupinom Hayat Tahrir al-Sham, uključujući i borce koje podržava Turska, pokrenuli su svoju šokantnu ofenzivu u srijedu.
Prvo su izveli dvostruki napad u Alepu i pokrajini Idliba, ušavši u Alep dva dana kasnije i osiguravši strateški grad koji se nalazi na autocesti koja povezuje najveći sirijski grad s glavnim gradom i obalom. Do subote navečer zauzeli su najmanje četiri grada u središnjoj pokrajini Hama i tvrde da su ušli u glavni grad pokrajine.
Pobunjenici su 2017. pokušali povratiti područja koja su kontrolirali u Hami, ali nisu uspjeli. Napad na Aleppo uslijedio je nakon višetjednog tinjajućeg nasilja niske razine, uključujući vladine napade na područja pod kontrolom oporbe. Turska, koja je poduprla sirijske oporbene skupine, nije uspjela u svojim diplomatskim naporima da spriječi napade sirijske vlade, koji su smatrani kršenjem sporazuma iz 2019. koji su sponzorirali Rusija, Turska i Iran o zamrzavanju linije sukoba.
Mustafa Abdul Jaber, zapovjednik pobunjeničke brigade Jaish al-Izza, rekao je da je njihovom brzom napredovanju pomogao nedostatak ljudstva koje podupire Iran za potporu vladi u široj pokrajini Aleppo. Iranski saveznici u regiji pretrpjeli su niz udaraca od strane Izraela dok se rat u Gazi proširio Bliskim istokom.
Iran optužuje
Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araqchi, u telefonskom razgovoru sa svojim sirijskim kolegom u petak, optužio je Sjedinjene Države i Izrael da stoje iza napada pobunjenika.
Oporbeni borci rekli su da je kampanja bila odgovor na pojačane udare ruskih i sirijskih zračnih snaga protiv civila proteklih tjedana u područjima pokrajine Idlib, te kako bi se spriječili bilo kakvi napadi sirijske vojske. Oporbeni izvori u kontaktu s turskom obavještajnom službom rekli su da je Turska, koja podupire pobunjenike, dala zeleno svjetlo ofenzivi.
Tursko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je u petak da su sukobi između pobunjenika i vladinih snaga rezultirali neželjenom eskalacijom napetosti. U međuvremenu, sirijski ratni promatrač rekao je danas da su pobunjenici zauzeli civilnu zračnu luku u Alepu - prvi put da su zauzeli takav objekt - zajedno s ključnim gradovima u pokrajinama Idlib i Hama dok su vodili višednevnu ofenzivu.
Hayat Tahrir al-Sham i savezničke frakcije 'preuzele su kontrolu nad međunarodnom zračnom lukom Aleppo' na jugoistočnom rubu grada nakon što su se vladine snage povukle, rekao je Sirijski opservatorij za ljudska prava, dodajući da su pobunjenici također napredovali u provincijama Hama i Idlib, preuzimajući kontrolu nad ' deseci strateških gradova bez ikakvog otpora'.
Ofenziva je uslijedila dok su skupine povezane s Iranom, prvenstveno libanonski Hezbollah, koji podupire sirijske vladine snage od 2015., bile zaokupljene vlastitim borbama.
Prekid vatre u dvomjesečnom ratu Hezbollaha s Izraelom stupio je na snagu u srijedu, na dan kada su sirijske oporbene frakcije najavile svoju ofenzivu.
Izrael je također eskalirao svoje napade na Hezbollah i ciljeve povezane s Iranom u Siriji tijekom posljednjih 70 dana. Svjedoci su rekli da su dva zračna napada na rubu grada u petak navečer bila usmjerena na pojačanje pobunjenika i da su pogođena blizu stambenih područja.
Iznenadna ofenziva pobunjenika vratila je 13-godišnji sirijski rat u središte pozornosti. Procjenjuje se da je u sukobu ubijeno pola milijuna ljudi, dok je oko 6,8 milijuna Sirijaca pobjeglo iz zemlje.
Otprilike 30% zemlje koja nije pod al-Assadom, kontrolira niz oporbenih snaga i stranih trupa. SAD ima oko 900 vojnika u sjeveroistočnoj Siriji, daleko od Alepa, kako bi se zaštitili od ponovnog nastanka Islamske države.
I SAD i Izrael izvode povremene udare u Siriji protiv vladinih snaga i milicija saveznika Irana. Turska također ima snage u Siriji i ima utjecaja na široki savez oporbenih snaga koje napadaju Aleppo.