Isporuka plina
Putin: Ostat ćete zamrznuti kao vučji rep u poznatoj ruskoj bajci
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ruski predsjednik Vladimir Putin danas je zaprijetio da će zaustaviti opskrbu energentima ako se uvedu ograničenja cijena ruskog plina i nafte, upozorivši Zapad da će ostati "zamrznut kao vučji rep u poznatoj ruskoj bajci".
Govoreći na ekonomskom forumu u istočnom gradu Vladivostoku, Putin je rekao da su europski pozivi na ograničenje cijena ruskog plina "glupi" te da bi doveli do viših cijena energenata u svijetu i ekonomskih problema u Europi.
"Nećemo izvoziti baš ništa ako će to biti protivno našim interesima"
G7 je taj plan najavio prošli tjedan, a potez bi mogao ograničiti i rusku sposobnost osiguranja tankera u državama izvan tog bloka.
"Rusija će izaći iz dogovora o opskrbi ako Zapad provede plan o ograničenju cijena", rekao je Putin. "Hoće li biti političkih odluka suprotnih ugovorima? Da, nećemo ih ispuniti. Nećemo izvoziti baš ništa ako će to biti protivno našim interesima", najavio je.
"Nećemo izvoziti plin, naftu, ugljen, loživo ulje – nećemo slati ništa", upozorio je Putin pa dodao: "Ostala bi nam samo jedna stvar: kao u poznatoj ruskoj bajki, osuditi vučji rep na smrzavanje."
Rusija je drugi najveći izvoznik nafte nakon Saudijske Arabije te je najveći izvoznik plina i žitarica. Europa u pravilu iz Rusije uvozi 40 posto plina i 30 posto nafte.
Putin je kazao kako su Njemačka i zapadne države same krive što je plinovod Sjeverni tok 1 prestao s radom i što su Ukrajina i Poljska samostalno odlučile isključiti druge plinovode prema Europi. Stari kontinent suočen je sa zimskom energetskom krizom i rastom računa građana nakon što je Gazprom u potpunosti suspendirao slanje plina Sjevernim tokom 1, tvrdeći da je razlog tehničke prirode.
"Sjeverni tok 1 je sada praktički zatvoren", kazao je Putin, pozvavši Njemačku da vrati turbinu za kompresorsku stanicu Portovaja, što će Rusiji omogući da nastavi upumpavati plin.
"Dajte nam turbinu i puštamo plin sutra"
"Sjeverni tok 1 je sad praktički zatvoren. Tamo curi ulje, to je potencijalno eksplozivna situacija, postoji opasnost od požara", rekao je Putin.
"Turbina ovako ne može raditi. Dajte nam turbinu i pustit ćemo plin kroz Sjeverni tok sutra. Ali ne daju nam ništa", rekao je ruski predsjednik.
Što je G7 odlučio o ograničenju cijena ruske nafte?
Podsjetimo, ministri financija vodećih svjetskih gospodarstava (G7) nedavno su objavili da žele ograničiti cijenu ruske nafte kako bi spriječili Moskvu da izvlači profit iz učinaka rata u Ukrajini.
U zajedničkoj izjavi, koju je primila njemačka agencija dpa, ministri su prije pet dana pozvali sve zemlje koje uvoze rusku naftu da se pridruže toj mjeri. "Želimo široku koaliciju kako bismo postigli najveći mogući učinak te mjere", navode.
Žele prisiliti Rusiju da velikim kupcima prodaje naftu po puno nižoj cijeni
Srž ideje je primorati Rusiju da ubuduće naftu velikim kupcima, poput Indije, prodaje po mnogo nižoj cijeni. To bi smanjilo pritisak na svjetsko tržište nafte i ublažilo učinak ukrajinskog rata na cijenu energije, smatraju članice G7, a s druge strane, Rusija ne bi više profitirala od rasta cijene nafte kojom financira svoj ratni stroj.
Prijevoz sirove nafte i naftnih proizvoda ruskog podrijetla morskim putem bio bi moguć diljem svijeta samo ako bi se nafta kupovala ispod određene cijene, naveli su u izjavi. Ograničenje cijene nafte bilo bi učinkovito jer zapadne zemlje u svojim rukama drže važne usluge, kao što je osiguranje prijevoza nafte.
"Ideja je da se te mjere poklope s novim paketom sankcija EU protiv Rusije"
Prvotna ograničena cijena izračunala bi se na temelju niza tehničkih inputa, a bude li potrebno, ona bi se mijenjala, navode ministri. "Cilj nam je rokove za primjenu tih mjera uskladiti tako da se poklope sa šestim paketom sankcija Europske unije protiv Rusije", objavili su ministri G7, prenosi Index.hr.