Deseci uhićenih
Razbijena mafijaška mreža Cosa Nostre i Camorre: Tragovi vode i u Hrvatsku
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U istražnim radnjama utaje PDV-a u vrijednosti većoj do 520 milijuna eura, u koje je upleteno nekoliko mafijaških skupina, sudjeluje i hrvatska policija, objavio je danas Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Milanu i Palermu.
Tijekom današnje akcije EPPO-a provodi se 160 pretraga u više od 10 zemalja u kojima sudjeluju stotine policajaca, dok se istražne mjere provode u Bugarskoj, Cipru, Češkoj, Hrvatskoj, Italiji, Luksemburgu, Nizozemskoj, Slovačkoj i Španjolskoj, kao i u zemljama koje nisu članice EU, stoji u priopćenju, prenosi Hina.
Pod istragom više od 400 tvrtki
EPPO precizira da se u akciji nazvanoj Moby Dick istražuje ukupno 195 osoba i više od 400 tvrtki, a sudac istrage u Milanu odredio je pritvor za 43 osumnjičenika.
Također, u tijeku je zamrzavanje nepripadno stečene imovinske koristi u vrijednosti od preko 520 milijuna eura kako bi se nadoknadila šteta za EU i nacionalne proračune. EPPO ističe da se samo u Italiji zamrzava 129 bankovnih računa i zapljenjuju 192 nekretnine, zajedno sa 44 luksuzna automobila i plovila.
Istraga je pokazala kako su osumnjičenici povezani s nekoliko mafijaških klanova ulagali u zločinačku organizaciju koja je uspostavila vrlo profitabilnu shemu utaje poreza, a POLITICO navodi kako je riječ o zloglasnim talijanskim mafijama Camorri i Cosa Nostri.
Ključna istraga za EPPO
"Moby Dick je ključna istraga za EPPO. Prošlo je dosta vremena otkako smo počeli zvoniti na uzbunu zbog umiješanosti opasnih organiziranih kriminalnih skupina u prevarama s proračunom EU. Osim kolosalne štete koju stvaraju, upozoravali smo na prijetnju našoj unutarnjoj sigurnosti koju predstavlja njihova aktivnost na tom polju. Sada smo rasvijetlili prvi tako velik slučaj", kazala je glavna europska tužiteljica Laura Kövesi.
EPPO navodi kako je razina složenosti i učinkovitosti osumnjičenog zločinačkog udruženja koji provodi prevare s PDV-om bez presedana.
Skupina je, prema sumnjama tužiteljstva, između 2020. i 2023. izdala fakture za prodaju elektroničke robe u vrijednosti većoj od 1,3 milijarde eura, a čini se da su za rješavanje međusobnih sukoba unutar zločinačke organizacije korištene i mafijaške metode.
Metoda nestajućeg trgovca
Kružne prevare s PDV-om iskorištavaju pravila EU o prekograničnim transakcijama između država članica, budući da su one izuzete od poreza na dodanu vrijednost.
Osumnjičenici su osnivali tvrtke u Italiji i drugim članicama EU, kao i u zemljama koje nisu članice EU, kako bi trgovali robom metodom tzv. nestajućeg trgovca.
Ta prevara funkcionira na način da se tvrtka koja naruči robu ugasi prije plaćanja poreza, nakon čega u lažno stvorenom lancu kupnje i prodaje neka druga tvrtka neopravdano traži isplatu povrata PDV-a.