Rušenje režima
Reakcije iz svijeta na događanja u Siriji - ''Pala je barbarksa država''
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Sirijski islamistički pobunjenici srušili su režim diktatora Bašara al-Asada, koji je tijekom noći avionom pobjegao iz glavnog grada Damaska.
Vojska nije pružila nikakav otpor pobunjenicima, koji su ušli u Damask. Dva sirijska izvora rekla su Reutersu da je velika vjerojatnost da je Asad poginuo u zrakoplovnoj nesreći.
Stigla prva reakcija Irana na Asadov pad
Upravo je stigla prva službena reakcija Irana na pad Asadovog režima.
Iransko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da "pomno prati situaciju u Siriji i regiji".
Teheran, koji je pomogao u jačanju režima predsjednika Bašara al-Asada, rekao je da "poštuje jedinstvo Sirije i nacionalni suverenitet" te da buduće odluke "leže isključivo na narodu Sirije".
Dodaje se da se očekuje nastavak "dugogodišnjih i prijateljskih odnosa" između Irana i Sirije.
Stigle reakcije Njemačke i Velike Britanije
Njemački kancelar Olaf Scholz nazvao je Asadov pad "dobrom viješću" i pozvao na političko rješenje za stabilizaciju Sirije, prenosi AFP.
"Bašar al-Asad je brutalno ugnjetavao svoj narod. Ima nebrojene živote na svojoj savjesti i natjerao je brojne ljude u bijeg, od kojih su mnogi stigli u Njemačku", rekao je Scholz, a prenosi novinska agencija.
Zamjenica premijera Ujedinjenog Kraljevstva Angela Rayner rekla je da vlada "pozdravlja vijest" da je Asadov režim pao.
Macron: Pala je barbarska država. Konačno
Francuski predsjednik Emmanuel Macron pozdravio je danas vijest o padu sirijskog predsjednika Bašara al-Asada i rekao da će Francuska ostati predana sigurnosti svih na Bliskom istoku.
"Pala je barbarska država. Konačno. Odajem počast sirijskom narodu, njihovoj hrabrosti i strpljenju. U ovom trenutku neizvjesnosti, želim im mir, slobodu i jedinstvo", rekao je Macron u objavi na X-u. "Francuska će ostati predana sigurnosti svih na Bliskom istoku."
novoizabrani merički predsjednik Donald Trump rekao je danas da je rusko napuštanje sirijskog predsjednika Bašara al-Asada dovelo do njegova pada, dodajući da ga Moskva uopće nije trebala štititi, a zatim izgubiti interes zbog rata u Ukrajini koji nikada nije trebao početi.
"Asad je otišao. Pobjegao je iz svoje zemlje. Njegov zaštitnik, Rusija, Rusija, Rusija, predvođen (predsjednikom) Vladimirom Putinom, nije više bio zainteresiran da ga štiti", napisao je Trump na svojoj platformi društvenih medija Truth Social.
Trump: Putin više nije bio zainteresiran štititi Asada
“Nije bilo razloga da Rusija uopće bude ondje”, napisao je Trump. "Izgubili su svaki interes za Siriju zbog Ukrajine, rata koji nikada nije trebao početi, a mogao bi trajati zauvijek", rekao je.
Trump, koji preuzima dužnost 20. siječnja, dodao je da su Rusija i Iran, drugi Asadov glavni podupiratelj, "sada u oslabljenom stanju, prvi zbog Ukrajine i lošeg gospodarstva, drugi zbog Izraela i njegova uspjeha u borbi".
Trump, koji je rekao da će nastojati brzo zaustaviti rat u Ukrajini, sastao se s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim u subotu u Parizu gdje su obojica prisustvovala ceremoniji ponovnog otvaranja katedrale Notre-Dame.
Rekao je da su i Rusija i Ukrajina pretrpjele stotine tisuća mrtvih i ranjenih vojnika, a Ukrajina je također izgubila mnogo civila. Dodao je da bi ukrajinski čelnik "želio sklopiti dogovor i zaustaviti ludilo... Trebalo bi odmah doći do prekida vatre i početi pregovori".
"Dobro poznajem Vladimira (Putina, op. a.). Ovo je njegovo vrijeme da djeluje. Kina može pomoći. Svijet čeka", poručio je Trump.
Rusija: Asad napustio zemlju i dao nalog za mirnu predaju vlasti
Rusko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je u nedjelju da je sirijski predsjednik Bašar al-Asad napustio i dužnost i zemlju nakon što je naredio mirnu predaju vlasti. U priopćenju ministarstvo nije reklo gdje je Asad sada.
Ministarstvo je napomenulo da Rusija nije sudjelovala u razgovorima oko njegova odlaska. Navodi se da su ruske vojne baze u Siriji stavljene u stanje visoke pripravnosti, ali da trenutno nema ozbiljne prijetnje za njih.
Prema priopćenju Moskva je u kontaktu sa svim sirijskim oporbenim skupinama i pozvala je sve strane da se suzdrže od nasilja.
Izraelski zračni udari na skladišta oružja i zračne baze u Siriji
Eksplozije su se čule u okrugu Mazzeh u Damasku, rekla su dva sigurnosna izvora novinskoj agenciji Reuters. Izvori su rekli da vjeruju da je Izrael napao to područje.
U isto vrijeme, regionalni obavještajni izvori rekli su da su zrakoplovi za koje se vjeruje da su izraelski gađali bivšu sirijsku zračnu bazu Khalkhala u južnoj Siriji.
Prema sirijskim medijima, kod Damaska je napadnuta zračna baza Mezzeh te su u isto vrijeme napadnuti skladišta streljiva i oružja u južnoj Siriji i pokrajini Daraa. Izraelska vojska zasad nije komentirala udare.
Syrian media report Israeli airstrikes in the Daraa and Suwayda areas in southern Syria, not far from the Israeli border, as well as at the Mezzeh airbase near the capital Damascus.
Stigla prva reakcija Pentagona: "Naše snage ostaju u Siriji"
Pentagon je rekao da će SAD zadržati prisutnost u istočnoj Siriji i poduzeti odgovarajuće korake kako bi spriječili ponovno oživljavanje Islamske države.
Zamjenik pomoćnika ministra obrane za Bliski istok Daniel Shapiro pozvao je na zaštitu civila, posebno manjina, te na poštivanje međunarodnog prav, prenosi Sky News.
Američki veleposlanik Robert Wood rekao je prošli tjedan da su američki vojni položaji i osoblje u sjeveroistočnoj Siriji i dalje ključni kako bi se osiguralo da Islamska država više nikada ne može ponovno oživjeti. Američki vojnici također su stacionirani u sirijskom garnizonu Tanf blizu raskrižja granica Jordana i Iraka, gdje podržavaju sirijske pobunjeničke snage u suprotstavljanju Islamskoj državi u tom području.
Asadova vlada je na američke snage gledala kao na okupatore. Oko 900 američkih vojnika trenutno se nalazi u zemlji, uglavnom na sjeveroistoku.
Stigla prva reakcija iz Rusije, koja je godinama spašavala Asada
"Sirijci će se sada morati sami nositi nositi s građanskim ratom", rekao je visoki ruski političar. Radi se o prvoj reakciji iz Moskve na pada Bašara al-Asada, kojeg je Moskva godinama podržavala i spašavala od pobunjenika.
Konstantin Kosačjev, zamjenik predsjednika gornjeg doma ruskog parlamenta, rekao je to jutros nakon što su sirijski pobunjenici objavili da su svrgnuli Asada.
Rusija je godinama bila vjerni Asadov saveznik i intervenirala je 2015. kako bi ga poduprla tijekom građanskog rata u Siriji. No, Rusi su ga napustili kad su pobunjenici pokrenuli munjevitu ofenzivu koja ga je na kraju svrgnula.
Turski ministar: Asad je vjerojatno izvan Sirije
Sirijski predsjednik Bašar al-Asad "vjerojatno je izvan Sirije", rekao je danas turski ministar vanjskih poslova.
Na pitanje CNN-ove novinarke na konferenciji za novinare u Kataru, zna li gdje bi mogao biti Asad, Hakan Fidan je rekao: "Ne mogu to komentirati, vjerojatno izvan Sirije."
Zabrinutost zbog ekstremizma i moguće osvete islamista
Munjevit ritam događaja zatekao je arapske prijestolnice i izazvao bojazni od novog vala regionalne nestabilnosti. To je prekretnica za Siriju, razorenu dugogodišnjim ratom u kojem su poginule stotine tisuća ljudi, a milijuni su pobjegli u izbjeglištvo.
Stabiliziranje zapadnih dijelova Sirije zauzetih u napredovanju pobunjenika bit će ključno.
Zapadne vlade, koje su godinama zanemarivale Siriju, moraju odlučiti kako će se postaviti prema novoj administraciji u kojoj će utjecaj vjerojatno imati Hajat Tahrir al-Šam (HTS), militantna skupina koja je u svijetu proglašena terorističkom organizacijom.
HTS, koji je predvodio napredovanje pobunjenika zapadnom Sirijom, bio je prije povezan s Frontom Nusrom, povezanom s terorističkom mrežom Al Kaidom, dok njihov vođa Muhamed al-Džolani, 2016. nije prekinuo veze s njima.
"Pravo pitanje je koliko će uredna ta tranzicija biti, a izgleda da Džolani želi da bude uredna", rekao je Joshua Landis, stručnjak za Siriju i direktor Centra za bliskoistočne studije na Sveučilištu Oklahomi.
Džolani neće željeti da se ponovi kaos koji je zavladao Irakom nakon što su snage predvođene SAD-om 2003. srušile s vlasti Sadama Huseina. "Morat će obnoviti zemlju... trebat će im da Europa i SAD ukinu sankcije", rekao je Landis.
HTS je najjača sirijska pobunjenička skupina i neki Sirijci strahuju da će uvesti strogu islamističku vladavinu ili se osvećivati. Zemlje poput Ujedinjenih Arapskih Emirata i Egipta, bliskih američkih saveznika, smatraju islamističke militantne skupine egzistencijalnom prijetnjom pa bi HTS mogao naići na otpor regionalnih sila.
Na konferenciji u Manami u Bahreinu, Anvar Gargaš, diplomatski savjetnik predsjednika Ujedinjenih Arapskih Emirata, rekao je da ih najviše zabrinjavaju "ekstremizam i terorizam".