AN-94

Rusi iz naftalina izvadili pušku koja je trebala zamijeniti legendarni kalašnjikov

Prema dagestanskom ministru unutarnjih poslova Abdurašidu Magomedovu, broj pripadnika Islamske države porijeklom iz Dagestana narastao je na njih 1200.
Vijesti / Svijet | 18. 12. 2024. u 08:30 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Nakon gotovo više od 15 godine izbivanja u sukobima, ovih dana na društvenim mrežama pojavile su se fotografije već zaboravljene ruske automatske puške AN-94. Oružje se pojavilo među pripadnicima Odjela granične straže Savezne sigurnosne službe Ruske Federacije (FSB) u Dagestanu, a tportal donosi više o toj puški koja je trebala zamijeniti legendarni kalašnjikov AK-47.

Fotografije dosad iščezle jurišne puške objavio je ukrajinski obrambeni portal Militarnyi, precizirajući da je to oružje snimljeno u rukama graničara ruske sigurnosne službe i nasljednice sovjetske tajne službe KGB. Inače, glavna zadaća FSB-a je unutarnja sigurnost, obavještajna i protuobavještajna djelatnost, zaštita državne granice, djelatnosti u području protuterorizma i nadzora, odnosno provođenje istraga u širem smislu.

Znakovito je to da se AN-94 pojavio upravo u Dagestanu, republici u Ruskoj Federaciji smještenoj na istočnom dijelu Sjevernog Kavkaza, u kojem pretežno živi muslimansko stanovništvo. Nakon čečenskih ratova i niza terorističkih napada tijekom 1990-ih i 2000-ih, sukobi između ruskih i islamističkih snaga nastavili su se i 2010-ih godina, a otprije osam godina bilježi se oživljavanje nasilja koje se pripisuje Islamskoj državi. Štoviše, ta skupina je 2015. godine objavila da je uspostavila svoju 'franšizu' na Sjevernom Kavkazu, prenosi T-portal.

Izvor: Wikimedia Commons / Autor: Vitalij V. Kuzmin / AN-94 Abakan viđen je ovih dana kod graničara iz FSB-a

U napadu na koncertnu dvoranu u Moskvi u ožujku ove godine ubijeno je 145 ljudi, a već idućeg mjeseca FSB je u Dagestanu uhitio četiri osobe osumnjičene za umiješanost u njega. Bio je to najsmrtonosniji napad u Rusiji od opsade škole u Beslanu 2004. godine, a odgovornost za njega preuzela je Islamska država.

Tri mjeseca kasnije pokrenuti su koordinirani napadi na dagestanske gradove Derbent i Mahačkala, tijekom kojih su uništene dvije sinagoge, dvije pravoslavne crkve i postaja prometne policije. U napadima je poginulo 17 policajaca i pet civila, a petorica napadača su likvidirana.

Odbačena nepraktična rješenja

Ruske procjene ukazuju na to da su terorističke organizacije s primarnim djelovanjem izvan Rusije, a posebno Islamska država, uspjele regrutirati nemali broj građana Dagestana u svoje redove. Prema dagestanskom ministru unutarnjih poslova Abdurašidu Magomedovu, broj pripadnika Islamske države porijeklom iz Dagestana narastao je na njih 1200.

Stoga je Moskva u posljednje vrijeme povećala sigurnosnu koordinaciju s državama Kavkaza i srednje Azije u cilju priprema za sve implikacije koje bi terorističke organizacije u Siriji i Iraku mogle nametnuti ruskoj sigurnosti i interesima u idućem razdoblju. Povećanje sigurnosnih mjera, uvjereni su vojni analitičari, povezano je i s pojavom pomalo zaboravljene jurišne puške u redovima ruskih tajnih službi.

Povijest modela AN-94 započela je 1978. godine, kada je tadašnje ministarstvo obrane Sovjetskog Saveza objavilo natječaj za izradu automatske puške koja bi nadmašila AK-47 u borbenim performansama. Glavni zahtjev bio je povećati učinkovitost pucanja, uključujući neudobne položaje - u pokretu, s koljena i bez odmora. Stoga je upućen zahtjev konstruktorima da u svojim rješenjima odgode trzaj puške dok metak ne napusti cijev, a što je preuzeto iz topništva kada se cijev tijekom trzaja pomiče unatrag sa zatvaračem.

 

Dvije godine od objavljivanja natječaja raspisan je novi pod kodnim nazivom Abakan, u kojem je sudjelovalo 12 eksperimentalnih modela jurišnih pušaka. Među njima je i dizajn konstruktora Genadija Nikonova, a on je predstavio puške s pištoljskim rukohvatom i okidačem smještenim ispred spremnika te se on pri pucanju nezgrapno pomicao u odnosu na tijelo puške s prijemnikom.

Tijekom godina eksperimentiranja, Nikonov je ipak prešao s tzv. bullpupa na konvencionalni dizajn, stvorivši pušku s povratno pomaknutim pulsom i istovremeno zadržavajući pomični spremnik koji je s prednje strane morao biti zaštićen posebnom 'žlicom'. Nakon što je Nikonov u konačnici odbacio sva nepraktična rješenja, njegova jurišna puška kalibra 5,45 x 39 milimetara prepoznata je kao pobjednik natječaja te je poslana na dodatna vojna testiranja. Nabavio ih i irski Provos AN-94 ima jedinstvenu značajku odgode osjeta trzaja za prva dva metka, koji se osjete tek nakon što oni napuste kanal cijevi, a što povećava vjerojatnost pogotka u nepovoljnim borbenim uvjetima.

Puška se pritom ne njiše dok se točka ciljanja ne pomiče, s time da brzina paljbe doseže čak 1800 metaka u minuti, ali to funkcionira samo za prva dva hica. Ako se puca u automatskom načinu rada, tada automatizacija djeluje na uobičajen način, odnosno ispaljuje se jedan hitac po ciklusu. Istovremeno brzina paljbe pada na 600 metaka u minuti, a trzaj se više ne kompenzira. Drugim riječima, AN-94 je superiorniji od legendarnog kalašnjikova AK-47 samo kada puca u fiksnim rafalima od dva hica.

Tijekom 1991. godine Nikonovljeva puška prošla je državne testove u motoriziranoj diviziji Taman, ali je proces usvajanja u vojsci znatno kasnio pa je AN-94 službeno prihvaćen tek 1997. godine. Jedan od uzroka kašnjenja službenog usvajanja ležao je i u njezinom vrlo složenom dizajnu.

Kada se rastavi, AN-94 je podijeljen na 13 dijelova, uključujući dvije opruge, sajlu i valjak. Prema nekim informacijama, vojnicima iz divizije Taman trebali su tjedni da nauče kako rastaviti Abakan. Stoga su te jurišne puške izlazne brzine od 900 metara u sekundi i efektivnog dometa od 800 metara korištene jedino u spomenutoj motoriziranoj diviziji, pojedinim odjelima FSB-a i specijalnim postrojbama ruske Federalne zatvorske službe.

Izvor: Wikimedia Commons / Autor: Gasteiz / Infografika jurišne puške Abakan

Prema nekim informacijama, Abakan su u izoliranim slučajevima koristili ruski vojnici koji su 2014. izveli okupaciju Krima, kao i pojedine ruske postrojbe raspoređene u Čečeniji i Dagestanu. Šezdesetak primjeraka primio je i Kirgistan kao dio ruske vojne pomoći 2012. godine, a navodno je njih 20-ak viđeno i među pripadnicima Privremene Irske republikanske armije. Za slučaj da se AN-94 nađe u široj upotrebi, analitičari ističu njegovu mogućnost korištenja u operacijama u kojima je važna preciznost, a ne velika gustoća paljbe.

Kopirati
Drag cursor here to close