Po završetku mandata
Rusija bi mogla razmotriti davanje imuniteta predsjednicima države
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ruski predsjednici mogli bi biti imuni od kaznenog progona kada napuste dužnost, na osnovu predložene ustavne reforme, priopćio je u utorak visoki zastupnik.
Prijedlog, koji je uputila parlamentarna radna grupa, uslijedio je nakon što je predsjednik Vladimir Putin prošlog mjeseca objavio široke reforme političkog sustava koje bi mogle ukinuti neke ovlasti predsjednika.
Putinove inicijative, za kojima je uslijedlo restrukturiranje vlade, u široj javnosti se smatraju sredstvom koje bi mu omogućilo produžetak vladavine nakon što njegov predsjednički mandat istekne u 2024.
Prijedlozi parlamentarne radne grupe uključuju davanje imuniteta bivšim predsjednicima od kaznenog progona, saopćio je Pavel Krašenikov, dopredsjedavajući grupe.
''Predsjednik Rusije, kada mu isteknu sve ovlasti, dobiva imunitet. Mi smo dogovorili to (predloženu reformu)'', izjavio je on na sastanku radne grupe, javila je novinska agencija RIA.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je novinarima da neće komentirati prijedlog radne grupe u ovoj fazi.
Krašenikov je izjavio u ovom mjesecu da bi ruski predsjednici mogli postati doživotni senatori nakon isteka mandata. Zastupnici u donjem i gornjem domu parlamenta uživaju imunitet od kaznenog progona na osnovu ruskog zakona.
Radna grupa već je predložila niz ostalih prijedloga, uključujući i onaj koji bi promijenio opis Putinovog posla u termin „vrhovni vladar“ umjesto šef države.
Donji dom ruskog parlamenta već je podržao Putinove predložene reforme u glasovanju prošlog mjeseca.
Da bi se usvojili prijedlozi grupe, njih mora odobriti donji dom parlamenta u dva glasovanja prije nego što o njima glasuje gornji dom, razmotre ih regionalni parlamenti i potom ih potpiše Putin.
Putin je izjavio da bi se predložene promjene mogle iznijeti na nacionalnom referendumu, čiji datum tek treba biti zakazan, prenosi Reuters.