Die Welt

Rusija želi vojnu bazu u RS-u

"To je potencijalno eksplozivno – jer Srbija se oslanja na Rusiju, zemlju koja je u Ukrajini pokazala riješenost da oružanim nasiljem proširi svoju zonu uticaja", piše u tom tekstu Boris Kalnoki, dopisnik Welta iz Budimpešte.
Vijesti / Svijet | 01. 08. 2019. u 10:28 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

"Borbena gotovost" Srbije je ojačana – tako je predsjednik Aleksadar Vučić opisao isporuku po trideset oklopnih vozila BRDM-2 i moderniziranih tenkova T-72 iz Rusije. "Vijest vraća u fokus težnje Srbije da modernizira svoju vojsku i uz to izgradi vlastitu funkcionalnu industriju oružja", piše o tome njemački list Die Welt, prenosi Deutsche Welle.

"To je potencijalno eksplozivno – jer Srbija se oslanja na Rusiju, zemlju koja je u Ukrajini pokazala riješenost da oružanim nasiljem proširi svoju zonu uticaja", piše u tom tekstu Boris Kalnoki, dopisnik Welta iz Budimpešte.

On podsjeća da je Srbija "pod tadašnjim diktatorom Slobodanom Miloševićem vodila ratove protiv Hrvatske i Kosova, a u bosanskom ratu pomagala tamošnjim Srbima".

"Kada se to zna, posebno prijeteće zvuči najava Vlade Srbije da će u slučaju nužde napasti Kosovo, ako ta zemlja stvori vlastitu vojsku", piše Welt. Autor navodi da je parlament u Prištini u prosincu donio odluku o formiranju vojske "između ostalog i zato što se Srbija naoružava".

"To je dio općeg naoružavanja u istočnoj i centralnoj Europi. Posebno nove članice EU, od Poljske, preko Mađarske do Bugarske, ubrzano moderniziraju svoje beznadežno zastarjele arsenale iz sovjetskih vremena", piše Kalnoki i posebno ističe primjer Poljske.

Varšava je podigla vojni proračun na dvanaest milijardi dolara godišnje, čime je jedna od rijetkih članica NATO koja izdvaja zacrtanih dva posto BDP za obranu.

"Do 2030. Varšava čak želi da prebaci ovu vrijednost i izdvoji 2,5 posto BDP za naoružanje, posebno za super moderne – i super skupe – američke avione F-35 sa stelt tehnologijom", dodaje se u tekstu. Drastično su povećani proračuni Mađarske i Rumunije, a „Hrvatska bi što prije da kupi američke avione F-16 kako bi zamijenila zastarjele MiG 21".

"S obzirom da to predstavlja jačanje NATO u regiji, nije iznenađujuće što Rusija parira. Dok NATO u bivšoj Jugoslaviji računa prije svega na Albaniju, Kosovo i Hrvatsku, dotle se Rusija koncentrira  na Srbiju i Republiku Srpsku, srpski entitet u BiH. SAD na Kosovu imaju jednu od svojih najvećih vojnih baza – Kamp Bondstil. Rusija želi da u bosanskoj srpskoj republici napravi svoju vojnu bazu", piše u članku koji je objavio Welt.

Kako su Srbi ekonomski slabiji od članica EU iz regije, Moskva im poklanja oružje: Srbija dobija, osim spomenutih tenkova, šest borbenih aviona tipa MiG 29, Bjelorusija je dala još osam. Posljednja isporuka bila je u veljači ove godine. Srbija će imati – kada modernizacija aviona bude gotova – najjače zračne snage u regiji."

Dodaje se da "pokloni" ipak koštaju i da prema pisanju beogradskih medija modernizacija aviona košta oko 185 milijuna dolara.

Kopirati
Drag cursor here to close