Korak k ukidanju ograničenja
Rusiji vraćeno pravo glasa u Vijeću Evrope
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vijeće Europe usvojio deklaraciju kojom je Rusiji vraćeno pravo glasa oduzeto nakon pripajanja Krima 2014. godine.
Šefovi diplomacija 47 članica Vijeća Europe velikom većinom su glasali za deklaraciju u kojoj se navodi da svi članovi treba da "imaju pravo sudjelovanja'' u glavnom organima SE "na jednakoj osnovi", što znači da je Rusiji pravo glasa vraćeno.
Vijeće Europe, sa sjedištem u francuskom Strazburu, suspendirao je Rusiji pravo glasa poslije ruskog pripajanja Krima 2014. godine, što je čin koji Ukrajina i gotovo cijeli svijet smatraju nelegalnim. Rusija, članica SE od 1996, tada je prestala da plaća članarinu.
Visoki ruski dužnosnici su prijetili istupanjem iz Vijeća. To bi značilo da bi ruski građani izgubili pristup Europskom sudu za ljudska prava, važnom oruđu za one koji nemaju vjere u ruske sudove.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov je pozdravio današnju odluku SE i naveo da će se Rusija nadalje pridržavati svojih obaveza. On je rekao da Rusija cijeni "pozitivni doprinos" Vijeća Europe u rješavanju humanitarnih pitanja, kao i u poboljšanju ruskog pravosuđa. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov je novinarima rekao da je Rusija voljna da surađuje s Vijeće Europe dok god ima "jednak glas" u mehanizmima donošenja odluka.
Današnje glasovanje bi moglo biti prvi veći korak Vijeća Europe k ukidanju ograničenja i sankcija nametnutih Rusiji poslije pripajanja Krima i podrške pobunjenicima na istoku Ukrajine. Također, potez može biti gledan i kao znak sve jasnijeg shvaćanja u Europi, a posebno Francuskoj i Njemačkoj, da je približavanje Rusiji možda bolji način za rješavanje krize u Ukrajini i drugih problema.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova je neočekivano otkazao sudjelovanje na sastanku u Finskoj, očekujući ishod povoljan po Rusiju.
Ukrajinski veleposlanik pri Vijeću Europe Dmitro Kuleba je na Twitteru naveo da su Ukrajina i još pet zemalja glasovale protiv prijedloga koji je opisao kao rezultat "cinične diplomacije" da bi se spasio "dugoročni partner".
Francuska, koja danas preuzima rotirajuće predsjedavanje Vijećem Europe, i Njemačka bile su glasne u izražavanju potrebe da se Rusija vrati u sistem zarad dobrobiti milijuna običnih Rusa.
Njemački ministar vanjskih poslova Hajko Mas, koji će kasnije danas razgovarati s ruskim kolegom Sergejom Lavrovom, rekao je prije sastanka da "nije u interesu" da se Rusija isključuje.
"Rusija pripada Vijeću Europe, sa svim pravima i obavezama koji uz to idu", rekao je Mas i dodao da se nada da će se na ministarskom sastanku moći učiniti "odlučan korak naprijed".
Francuski predsjednik Emmanuel Macron je ranije ovog mjeseca rekao predsjedniku Vijeća Europe da "Vijeću Europe treba Rusija kao što Rusiji i Rusima treba Vijeće Europe što znači da se poštuju njihova prava kao države članice, ali i da Rusija ispunjava svoje obveze prema instituciji".
Istupanje Rusije iz Vijeća Europe bi značilo da Rusi neće moći da se pojave pred Europskim sudom za ljudska prava kao posljednjom instancom žalbe na odluke ruskih sudova.