U 2024. godini

SAD oborile rekord u broju beskućnika

Porast broja beskućnika u posljednje dvije godine prekida trend smanjenja koji je trajao više od desetljeća. Od 2010. do 2017. broj beskućnika pao je s 637.000 na 554.000, zahvaljujući povećanim ulaganjima i mjerama pomoći.
Vijesti / Svijet | 30. 12. 2024. u 17:36 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Broj beskućnika u Sjedinjenim Američkim Državama porastao je za 18,1 posto u 2024., čime je dosegnuo više od 770.000 osoba, prema podacima američkog Ministarstva za stambena pitanja i urbani razvoj (HUD). Ovaj dramatičan porast posljedica je nedostatka pristupačnih stanova, razarajućih prirodnih katastrofa i povećanog priljeva migranata, navode savezni dužnosnici.

Prema HUD-u, broj beskućnika rastao je i tijekom 2023., kada je zabilježen porast od 12 posto. To je povezano s naglim povećanjem cijena najma i prestankom pandemijskih mjera pomoći. Ipak, ovogodišnji skok dodatno naglašava nesrazmjer između potreba i dostupnosti pristupačnog smještaja, posebno među obiteljima i manjinama.

Crnci su i dalje prezastupljeni među beskućnicima, dok je obiteljsko beskućništvo poraslo za gotovo 40 posto, osobito u gradovima poput New Yorka, Chicaga i Denvera, koji se bore s priljevom migranata.

Utjecaj prirodnih katastrofa

Katastrofe poput prošlogodišnjih šumskih požara na Mauiju dodatno su povećale broj beskućnika. Više od 5200 osoba na Havajima boravilo je u hitnim skloništima tijekom službenog prebrojavanja. Istodobno, sve veći broj lokalnih zajednica, osobito na zapadu zemlje, uvodi zabrane kampiranja kako bi se riješili problemi povezani s beskućništvom. Vrhovni sud presudio je ove godine da takve zabrane ne krše ustavna prava, što je otvorilo put za stroži pristup prema ljudima koji spavaju na otvorenom. Zagovornici prava beskućnika upozoravaju da ove mjere dodatno kriminaliziraju beskućništvo i ne nude trajna rješenja.

Ipak, postoje i pozitivni pomaci. Broj beskućnika među veteranima nastavlja padati, s ukupnim smanjenjem od 8 posto ove godine. Ovaj uspjeh pripisuje se ciljanom financiranju i političkim programima usmjerenim na stambeno zbrinjavanje veterana, što mnogi smatraju modelom za rješavanje problema beskućništva na nacionalnoj razini.

Nekoliko velikih gradova, uključujući Dallas i Los Angeles, zabilježilo je smanjenje broja beskućnika kroz inovativne programe i povećanje kapaciteta skloništa. Međutim, Kalifornija i dalje prednjači s najvećim brojem beskućnika, a slijede New York, Washington, Florida i Massachusetts, prenosi Geopolitika.news

Povratak na stare trendove

Porast broja beskućnika u posljednje dvije godine prekida trend smanjenja koji je trajao više od desetljeća. Od 2010. do 2017. broj beskućnika pao je s 637.000 na 554.000, zahvaljujući povećanim ulaganjima i mjerama pomoći. Pandemija COVID-19 privremeno je usporila rast beskućništva zbog hitnih mjera poput moratorija na iseljenja i financijske pomoći, ali ti programi su ukinuti, što je dodatno pogoršalo krizu.

Stručnjaci i zagovornici upozoravaju da se problem neće riješiti bez značajnih ulaganja u stambene kapacitete i socijalne programe.

“Porast beskućništva predvidljiva je posljedica nedovoljnog ulaganja u stanovanje i zaštitu najranjivijih,” rekla je Renee Willis iz Nacionalne koalicije za stanove s niskim prihodima. “Ovo je trenutak za hitnu akciju kako bi se osiguralo pravo na dom za svakog Amerikanca.”

Kopirati
Drag cursor here to close