Upozorenje

SAD prijeti prekidom vojne pomoći Australiji zbog optužbi za ratne zločine u Afganistanu

Četverogodišnja istraga, poznata kao Breretonov izvještaj, otkrila je 2020. da su australske specijalne snage navodno ubile 39 nenaoružanih zatvorenika i civila u Afganistanu.
Vijesti / Svijet | 31. 05. 2023. u 12:59 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Vojni zapovjednik australskih oružanih snaga izjavio je da su ga Sjedinjene Države upozorile u 2021. kako optužbe da su vojnici australskih specijalnih snaga ubijali zatvorenike i civile u Afganistanu mogu pokrenuti zakon koji zabranjuje pomoć Sjedinjenih Država, prenosi Fena.

Sjedinjene Države najveći su partner Australije u sigurnosnom savezu.

Načelnik Obrambene vojske Angus Campbell poručio je parlamentarnom odboru da je u ožujku 2021. primio pismo vojnog zapovjednika Sjedinjenih Država u Canberri u kome se izlaže zabrinutost SAD-a.

Australske snage ubile 39 zatvorenika i civila

Četverogodišnja istraga, poznata kao Breretonov izvještaj, otkrila je 2020. da su australske specijalne snage navodno ubile 39 nenaoružanih zatvorenika i civila u Afganistanu. Australija je kao rezultat toga uputila 19 sadašnjih i bivših vojnika na potencijalno krivično gonjenje.

Campbell je, odgovarajući na pitanja komiteta, potvrdio da je primio pismo od američkog vojnog atašea, i u njemu se navodi da bi "taj izvještaj, pošto ima vjerodostojne informacije o navodima o onome što bi Sjedinjene Države nazvale grubim kršenjem ljudskih prava, mogao - može pokrenuti razmatranja Leahyjevog zakona u vezi s odnosom između oružanih snaga Sjedinjenih Država i partnerske jedinice ili organizacije."

Nije bilo trenutnog odgovora na zahtjev američkoj ambasadi u Canberri za komentar.

Leahytev zakon

Campbell je kazao da je jedinica u pitanju ili komanda specijalnih operacija ili puk specijalnih zračnih službi. Jedan australski vojnik je prilagodio svoju poziciju kao rezultat "pitanja da li se mogu pojaviti problemi s Leahyjevim zakonom", dodao je on.

Leahyjev zakon zabranjuje američkoj vladi da koristi sredstva ili pomaže jedinicama stranih snaga sigurnosti kada postoje vjerodostojne informacije o grubom kršenju ljudskih prava.

Prema podacima američke vlade, pomoć se može nastaviti ako vlada poduzme efikasne korake da privede odgovorne pred lice pravde.

Campbell je rekao da tadašnji i sadašnji ministar odbrane Richard Marles nije znao za pismo.

Vojno sudjelovanje Australije u Afganistanu počelo je u rujnu 2001. i nastavilo se do sredine lipnja 2021., što je najduži angažman Australije u oružanom sukobu, prenosi Reuters.

Kopirati
Drag cursor here to close