Protupješačke mine

SAD Ukrajini šalje oružje koje je zabranjeno u više od 150 zemalja

Ova odluka dolazi nakon što su Sjedinjene Države dozvolile ukrajinskim snagama da gađaju ciljeve duboko unutar ruskog teritorija oružjem američke proizvodnje.
Vijesti / Svijet | 21. 11. 2024. u 08:18 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Američki predsjednik Joe Biden odobrio je slanje protupješačkih mina Ukrajincima u trenutku dok nastoji povećati potporu Kijevu u posljednjim danima na vlasti. Ova odluka dolazi nakon što su Sjedinjene Države dozvolile ukrajinskim snagama da gađaju ciljeve duboko unutar ruskog teritorija oružjem američke proizvodnje, kao što su projektili ATACMS.

Cilj Washingtona je usporiti ruske snage koje su posljednjih mjeseci postojano napredovale na istoku Ukrajine. Američki ministar obrane Lloyd Austin objasnio je da su odluku donijeli zbog toga što je Rusija promijenila svoju taktiku na bojnom polju - prvo šalje vojnike, a ne mehanizirane snage.

Mine su neselektivne, ozljeđuju i vojsku i civile

Protupješačke mine imaju dugu i kontroverznu povijest. Njihovo korištenje zabranjeno je u više od 150 zemalja - ali ne i u SAD-u i Rusiji. Nagazne mine su eksplozivi koji se većinom ukopavaju pod zemlju i dizajnirani su da se detoniraju kada neprijateljske snage prođu iznad ili blizu njih, piše Sky News.

Neke nagazne mine su napravljene za uništavanje oklopnih vozila - protutenkovske mine, dok su druge napravljene da ozlijede neprijateljske vojnike - protupješačke mine. Mogu se koristiti u razne svrhe uključujući zaštitu objekata, pripremu zasjede te prisiljavanje neprijateljskih snaga da se kreću niz usku rutu gdje se vatrena moć može fokusirati.

Neke su mine vremenski ograničene pa više ne djeluju nakon određenog vremena, ali druge mogu biti opasne desetljećima nakon polaganja. Protupješačke mine su neselektivne - ozljeđuju i vojsku i civile - i mogu ostaviti žrtve s doživotnim ozljedama. Često su osmišljene da osakate, a ne da ubiju, kako bi ugrozile logističke i medicinske resurse neprijatelja.

"Šokantan razvoj"

Međunarodni odbor Crvenog križa kaže da protupješačke mine "ostavljaju dugotrajno nasljeđe smrti, ranjavanja i patnje". "Zagađenost minama onemogućuje korištenje velikih površina zemlje, ugrožavajući proizvodnju hrane i uništavajući sredstva za život. Utjecaj protupješačkih mina na zajednice često traje desetljećima", dodaju.

I druge humanitarne organizacije su ogorčene. Mary Wareham, direktorica Human Rights Watcha, kazala je za BBC da američka odluka predstavlja "šokantan i razoran razvoj" za one koji rade na iskorjenjivanju protupješačkih mina.

"Toliko je napretka postignuto u proteklih 25 godina u okviru međunarodnog sporazuma o zabrani mina. Stoga je jednostavno nezamislivo da bi Sjedinjene Države poduzele ovaj korak", upozorila je.

Sličan stav ima Međunarodna kampanja za zabranu mina (ICBL), koja "najoštrije moguće" osuđuje odluku. "Ovo užasno, neselektivno oružje zabranjeno je Ugovorom o zabrani mina iz 1997. s obzirom na razorni učinak koji ima na živote i sredstva za život civila", poručili su iz ICBL-a.

Ukrajina naznačila da bi se mogla povući iz sporazuma

Protupješačke mine koje navodno osigurava Sjedinjene Države su "nepostojane" i postaju inertne nakon unaprijed određenog razdoblja, prema neimenovanom američkom dužnosniku. Međutim, Crveni križ kaže da čak i te pametne mine "neselektivno ugrožavaju civile dok su aktivne".

Više od 150 zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, obvezalo se zabraniti njihovu upotrebu, proizvodnju, skladištenje i prijenos kroz Konvenciju o zabrani protupješačkih mina iz 1997., također poznatu kao Ugovor iz Ottawe. Značajno je, međutim, da neke velike sile poput SAD-a, Rusije i Kine nisu potpisale ugovor.

Ukrajina je potpisnica, ali je naznačila da bi se mogla povući iz sporazuma iz vojne nužde. Washington je opskrbljivao Ukrajinu protutenkovskim minama tijekom cijelog rata, ali slanje protupješačkih mina je novost. Od 2022. godine, odnosno početka ruske sveobuhvatne invazije na Ukrajinu, Putinove snage upotrijebile su najmanje 13 vrsta protupješačkih mina, navodi Associated Press.

Rusija nikada nije potpisala konvenciju o protupješačkim minama iz 1997., no korištenje takvih mina smatra se kršenjem njezinih obveza prema međunarodnom pravu.

U izvješću Međunarodne kampanje za zabranu mina iz prošle godine također se navodi da su ukrajinske snage možda koristile protupješačke mine u suprotnosti s konvencijom u i oko grada Izjuma tijekom 2022., kada je grad bio pod kontrolom Rusije.

Kopirati
Drag cursor here to close