Zapadu nije svejedno
Šamar iz Makedonije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Slab odziv glasača na referendumu o nazivu Makedonije i pristupanju EU i NATO savezu doveo je Zapad u neugodnu situaciju, ocjenjuje se u današnjoj analizi lista Washington Post.
''Nizak odziv doživljen je kao udarac ne samo naporima kampanje za 'Da', nego i glasnim pristalicama u Bruxellesu, Berlinu i Washington'', piše list.
U tekstu se podsjeća da su u posljednjih mjesec dana Skopje obišli brojni europski dužnosnici i glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg apelirajući na građane da iskoriste ''priliku koja se pruža jednom u životu'', prenosi Srna.
''Umjesto toga, glasovanje u Makedoniji ukazalo je na šire podjele širom Europe i ambivalentnost koju mnogi ljudi osjećaju prema njenim glavnim institucijama'', piše Washington Post.
Evelyn Farkas, suradnik Atlantskog savjeta i bivši dužnosnik američkog State Departmenta, koja je radila na Balkanu, smatra kako je ulog ne samo ulazak Makedonije u NATO ili EU, nego i potencijalno glasovanje o povjerenju u te institucije i demokraciju.
''Ovakav ishod nije izravno negativan, ali pokreće dosta pitanja i crvenih zastavica'', rekla je Farkas, a prenosi Washington Post.
Promjenu imena u Republika Sjeverna Makedonija podržalo je 91,46 posto glasača, dok je protiv bilo 5,65 posto, a odziv je bio 36,91 posto.
Washington Post piše kako simbolika dugogodišnjeg spora Grčke i Makedonije ne može kompenzirati propuste vlasti u Makedoniji.
Bloombergov analitičar Leonid Bershidsky smatra kako kockanje makedonskog premijera Zorana Zaeva zamagljuje stagnaciju njegove zemlje i odljev mozgova.
Zajedno s bojkotom referenduma, kombinacija lokalnih frustracija doprinijela je slabom odzivu, dodaje se u tekstu.
''Nada koja se pojavila za ovu regiju ove godine nije umrla, ali će biti potrebno više od mogućeg članstva u EU i NATO-u da se dođe do specifičnih rješenja za dugotrajne probleme. Strpljivo političko manevriranje, bolje upravljanje ekonomijom iz dana u dan i oprezna diplomacija i dalje su najbolja šansa za zapadni Balkan'', navodi Bershidsky, a prenosi Washington Post.