Zakonska odredba ne vrijedi za njega?
Šešelj ne želi napusti Skupštinu Srbije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vođa Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj rekao je da neće dati ostavku na mjesto skupštinskog zastupnika uspkros osudi za ratne zločine, koja ga zakonski diskvalificira kao zastupnika u Skupštini.
Vojislav Šešelj, koji je osuđen na deset godina zatvora za zločine protiv čovječnosti počinjene u Srbiji, rekao je u petak da u ovom slučaju nije primjenjiv zakon koji određuje da zastupnički mandat prestaje ukoliko je poslanik osuđen na kaznu zatvora od šest mjeseci ili više, piše BIRN.
''Ta se zakonska odredba primjenjuje samo na one koji trebaju služiti zatvorsku kaznu'', kazao je Šešelj.
Šešelja je ovaj tjedan osudio Mehanizam za međunarodne kaznene sudove u Haagu na deset godina zatvora zbog poticanja zločina nacionalističkim govorima u pokrajini Vojvodini u Srbiji tijekom rata 1992. Ali on neće ići u zatvor jer je već proveo više od 11 godina u haškom pritvoru. Međutim, srbijanski zakon ovo ne prepoznaje kao razlog da se skupštinskom zastupniku ne oduzme mandat.
Član 88 Zakona o izboru zatsupnika jasno navodi da se zastupnički mandat završava ukoliko poslanik dobije bezuvjetnu kaznu od šest mjeseci ili više. Ipak, prema Zakonu i poslovniku Skupštine, taj poslanik mora Skupštini osobno predati svoju ostavku.
Tek nakon toga mjerodavno skupštinsko tijelo za administrativna pitanja mora potvrditi prestanak skupštinskog mandata.
Opozicijska zastupnica Aleksandra Jerkov, zamjenica Skupštinskog odbora, kazala je za BIRN da razna tumačenja zakona koja su iznijeli Šešelj i njegove pristalice nisu valjana.
''Mi ćemo naravno inzistirati na pokretanju procedure za okončanje Šešeljevog mandata'', rekla je Jerkov.
Od trenutka izricanja presude protiv Šešelja u srijedu odvjetnici i NVO-i apeliraju na srbijansku Skupštinu da Šešelja ukloni iz Skupštine. Nevladina organizacija “Fond za humanitarno pravo” također je u petak izdala upozorenje kojim se protivi da se Šešelju dozvoli ostanak u Skupštini.
''Posebno je paradoksalno da neko poput Šešelja, ko je osuđen za kršenje prava na sigurnost civila na teritoriji Srbije, bude član [skupštinskog] Odbora za kontrolu sigurnosnih službi'', navodi FHP u svom priopćenju za tisak.
Haški sud je oslobodio Šešelja optužbi za zločine počinjene tijekom rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.