Nastavak suradnje
Sjeverna Koreja Rusiji šalje 100.000 vojnika? "Znamo što traže zauzvrat"
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Sjeverna Koreja bi mogla poslati čak 100.000 vojnika u pomoć Rusiji u ratu protiv Ukrajine ako se suradnja između Pjongjanga i Moskve nastavi produbljivati, tvrde osobe upoznate s posljednjim procjenama skupine G-20.
Ovo je samo jedna analiza o razvoju partnerstva između ruskog predsjednika Vladimira Putina i sjevernokorejskog vođe Kim Jong-una, rekli su ljudi koji su htjeli ostati anonimni. Naglasili su da takav razvoj događaja nije neizbježan i da bi se vojna potpora u tom opsegu vjerojatno dogodila kroz rotaciju trupa tijekom vremena, piše Bloomberg.
Slično smatra i ukrajinski ambasador
Ukrajinski veleposlanik u Južnoj Koreji dao je sličnu procjenu početkom studenoga. Dmitro Ponomarenko rekao je u intervjuu za Glas Amerike kako Kijev očekuje da će se oko 15.000 sjevernokorejskih vojnika raspoređenih u ruskoj regiji Kursk - a možda i u okupiranim područjima istočne Ukrajine - rotirati svakih nekoliko mjeseci.
Kimova odluka da pošalje sjevernokorejske vojnike u borbu protiv Ukrajine uznemirila je saveznike Kijeva, koji su upozorili da se time riskira pogoršanje najvećeg sukoba u Europi od Drugog svjetskog rata. Oni vjeruju da bi produbljivanje suradnje između Putina i Kima također moglo utjecati na sigurnosnu ravnotežu u Indo-pacifičkoj regiji, gdje postoji rastuće suparništvo između Kine i SAD-a.
Ovo će pitanje pokrenuti nekoliko saveznika na summitu G-20 u Brazilu ovog tjedna, uključujući njemačkog kancelara Olafa Scholza, kada se sastanu s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom. Scholz je Putinu u neuobičajenom telefonskom razgovoru u petak rekao da je raspoređivanje sjevernokorejskih trupa teška eskalacija rata protiv Ukrajine.
Nova dimenzija sukoba
Scholz će izvršiti pritisak na kineskog čelnika na njihovom sastanku u Riju u utorak da iskoristi svoj utjecaj na Rusiju i Sjevernu Koreju kako bi se izbjegla dodatna eskalacija rata, tvrde njemački dužnosnici. Sjevernokorejski angažman pokazuje da rat postaje globalan i da će Scholz i Xi morati razgovarati o novoj dimenziji sukoba.
Xi je bio najveći saveznik Putina i Kima posljednjih godina i obojicu lidera vidi kao partnere u potiskivanju svjetskog poretka pod vodstvom SAD-a. Ali njegova je vlada javno šutjela o slanju sjevernokorejskih trupa u Rusiju - što je znak da bi kineski predsjednik mogao biti nezadovoljan ovim dogovorom.
"Kina neće sjediti prekriženih ruku"
Partnerstvo Kim-Putin moglo bi biti dodatni ekonomski pritisak na Kinu baš dok se Xi priprema za potencijalne poremećaje zbog carina kojima prijeti novoizabrani američki predsjednik Donald Trump kada se vrati u Bijelu kuću. To također potkopava argument Pekinga da SAD ne bi trebao sklapati vojne saveze u Indo-pacifičkoj regiji.
"Kina ne dopušta sukobe i previranja na Korejskom poluotoku i neće sjediti prekriženih ruku kada su njezina strateška sigurnost i temeljni interesi ugroženi", rekao je Xi američkom predsjedniku Joeu Bidenu u subotu na marginama summita Azijsko-pacifičke gospodarske suradnje u Limi.
Sjeverna Koreja je dosad poslala više od 10.000 vojnika da se bore zajedno s Putinovom vojskom u ruskoj regiji Kursk, gdje su ukrajinske snage u kolovozu okupirale dio pograničnog teritorija. Rusija zauzvrat šalje novac i pomaže Sjevernoj Koreji da poveća svoje sposobnosti u raznim područjima.
Što će tražiti zauzvrat?
Južna Koreja je ukazala na to da postoji velika šansa da će Sjeverna Koreja tražiti prijenos vrhunske tehnologije od Rusije - uključujući tehnologiju povezanu s taktičkim nuklearnim oružjem, interkontinentalnim balističkim projektilima, izviđačkim satelitima i podmornicama s balističkim projektilima.
Osim ljudstva, Sjeverna Koreja je Rusiji poslala i milijune komada artiljerijskog streljiva i drugog oružja. Financial Times je ovaj tjedan izvijestio, pozivajući se na ukrajinske obavještajne službe, da je Pjongjang opskrbio Moskvu i raketnim i topničkim sustavima dugog dometa.
Ukrajina već mjesecima traži od saveznika da joj dopuste korištenje dalekometnog zapadnog oružja za napade na vojne ciljeve unutar ruskog teritorija radi suprotstavljanja napadima Moskve na energetsku infrastrukturu.