Milijarder nije optimističan

Soros: Prijeti nam kraj civilizacije; ovo u Ukrajini je treći svjetski rat

"Invazija bi mogla biti početak Trećeg svjetskog rata i možda ga naša civilizacija neće preživjeti", rekao je Soros u Davosu, prema tekstu govora koji je objavio njegov ured.
Vijesti / Svijet | 25. 05. 2022. u 07:16 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Financijski milijarder George Soros rekao je u utorak da bi ruska invazija na Ukrajinu mogla biti početak Trećeg svjetskog rata i zato je najbolji način da se očuva slobodna civilizacija pobijediti snage predsjednika Vladimira Putina.

Soros (91), smjestio je ukrajinski rat u kontekst šire borbe otvorenih i zatvorenih društava koja su u porastu, a predvode ih Kina i Rusija.

"Invazija bi mogla biti početak Trećeg svjetskog rata i možda ga naša civilizacija neće preživjeti", rekao je Soros u Davosu, prema tekstu govora koji je objavio njegov ured, prenosi Hina.

"Najbolji, a možda i jedini put da očuvamo našu civilizaciju je čim prije pobijediti Putina. To je najvažnije".

Putin, koji je svoju "posebnu operaciju" kako on naziva agresiju na Ukrajinu., isplanirao radi ostvarenja ciljeva Kremlja, sada možda i zna da je pogriješio i spreman je pregovarati o prekidu vatre, smatra Soros.

"No prekid vatre je nedostižan jer se njemu ne može vjerovati", rekao je Soros.

"Što je Putin slabiji, to će postajati nepredvidiviji", smatra.

''Europska unija mora shvatiti da Putin može zavrnuti pipac dotoka ruskog prirodnog plina, koji sada pokriva 40 posto europskih potreba, a "to zbilja bolno pogađa", dodao je.

"Ne mogu predvidjeti ishod, no Ukrajina sigurno ima izglede u borbi", rekao je Soros.

Kineski predsjednik Xi

Rusija, površinom najveća država te Kina, drugo najveće svjetsko gospodarstvo, vodeće su članice rastuće skupine država "zatvorenog društva" u kojima je pojedinac podređen državi.

Nadovezujući se na ocjenu američkog predsjednika Joea Bidena koji je rekao da je Zapad u borbi s autokratskim vladama, Soros je pesimističan.

"Represivni režimi sada rastu, a otvorena društva su u defenzivi. Danas su Kina i Rusija najveće prijetnje otvorenom društvu", rekao je.

Digitalna tehnologija, posebno umjetna inteligencija pomogla je Kini da prikupi osobne podatke za nadzor i kontrolu svojih građana agresivnije nego ikada prije.

Kineski dužnosnici odbacuju kritike iz inozemstva kao neokolonijalno mišljenje i hvale Komunističku partiju koja je 800 milijuna ljudi izvukla iz siromaštva.

Strategija, koju je provodio kineski predsjednik Xi Jinping o nultoj stopi zaraze covidom, nije uspjela i dovela je grad Shanghai na "prag otvorene pobune", rekao je Soros, prenosi Index.hr

Xi je povukao niz pogrešnih poteza i izgubio utjecaj u KP Kine koja treba odlučiti o njegovu trećem mandatu.

Suprotno općim očekivanjima Xi Jinping možda neće dobiti treći mandat zbog pogrešaka "No čak i ako dobije, Politbiro mu možda neće dati otvorene ruke da bira članove sljedećeg sastava Politbiroa", rekao je.

"Europska ovisnost o ruskim fosilnim gorivima i dalje je pretjerana, uglavnom zbog merkantilističke politike koju provodi bivša kancelarka Angela Merkel. Sklopila je posebne poslove s Rusijom za opskrbu plinom i učinila Kinu najvećim njemačkim izvoznim tržištem. To je Njemačku učinilo najboljom ekonomijom u Europi, ali sada se mora platiti visoka cijena. Njemačku ekonomiju treba preorijentirati. A to će potrajati dugo", rekao je Soros.

Gospodarstvo u padu

Dodao je da je Putin dobio Xijev pristanak na rusku invaziju na otvaranju Zimskih olimpijskih igara u Pekingu početkom veljače. No, inzistirao je na tome da kineski vođa nije "toliko jak koliko misli".

"Xi krije veliku tajnu. Nikada nije rekao kineskom narodu da je cijepljen cjepivom koje je dizajnirano za izvornu varijantu virusa iz Wuhana i koje pruža vrlo slabu zaštitu od novih varijanti", tvrdi Soros.

"Kineska zatvaranja kojima se bore protiv covida-19 gurnula su gospodarstvo u slobodan pad, ali Xi nije mogao priznati da je pogriješio. Povrh krize s nekretninama, šteta će biti tolika da će utjecati na globalnu ekonomiju. S prekidom opskrbnih lanaca, globalna inflacija vjerojatno će se pretvoriti u globalnu depresiju", upozorava.

"Dok rat bjesni, borba protiv klimatskih promjena pala je u drugi plan. Klimatske promjene su na rubu da postanu nepovratne. To bi mogao biti kraj naše civilizacije. Stoga, moramo mobilizirati sve naše resurse kako bismo što prije okončali rat. Najbolji i možda jedini način da sačuvamo našu civilizaciju je poraz Putina što je prije moguće", zaključio je Soroš.

Kopirati
Drag cursor here to close