Vremena za dogovor je sve manje
Srbija u Bruxellesu bez suglasnosti za otvaranje klastera 3
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zemlje članice Europske unije ponovno nisu postigle dogovor o otvaranju klastera 3 u pregovorima sa Srbijom, objavila je u srijedu Radiotelevizija Srbije (RTS) pozivajući se na diplomatske izvore u Bruxellesu.
Prema neimenovanim diplomatima, pozicije zemalja-članica nisu se bitno promijenile u odnosu na prethodnu raspravu, pa ni treći sastanak na razini veleposlanika na tu temu nije doveo do neophodnog konsenzusa, javio je dopisnik RTS-a.
Europska komisija je već treći put preporučila otvaranje klastera 3 u pristupnim pregovorima, ocijenivši da je Srbija tehnički spremna za taj klaster koji se odnosi na konkurentnost i inkluzivni rast.
I koncem studenoga, kako je tada izvijestio Radio Slobodna Europa, mnoge zemlje na izvanrednom sastanku veleposlanika država članica EU, osim problema sankcija Rusiji, spomenule su i nedovoljne rezultate u vladavini prava, slobodi medija, te dijalogu s Kosovom, podsjeća Hina.
Na tom sastanku je sedam članica EU, među njima baltičke i skandinavske zemlje, te Nizozemska i Hrvatska, odbacilo prijedlog mađarskog predsjedanja da se započne procedura za otvaranje klastera 3.
Kao glavni razlozi za odbacivanje navedeni su neusklađenost Srbije s vanjskom politikom EU i sankcijama prema Rusiji, nejasna geopolitička opredijeljenost Beograda, problemi u vladavini prava, kao i u odnosima s Prištinom.
Mađarska je, kao predsjedateljica EU-om, najavila da će se rasprava o tom pitanju nastaviti i idućeg tjedna.
Vremena za dogovor je sve manje, jer bi međuvladina konferencija o otvaranju klastera, ako je bude, trebala biti održana u tjednu između 16. i 20. prosinca, navodi RTS.
Diplomatski izvori prenose da je Srbija, zemljama članicama uoči prethodne debate dostavila takozvani non-paper s popisom koraka koje namjerava poduzeti u kratkom roku da bi potaknula odluku o otvaranju.
Među koracima koji su najavljeni za početak prosinca su pokretanje procedure za izbor novog vijeća regulatora elektroničkih medija (REM), revizija popisa birača sukladno preporukama OESS-ova tijela ODIHR, uvođenje viza za treće zemlje u skladu s viznom politikom EU-a, puna operativnost plinskog interkonektora s Bugarskom.