Posljedice pandemije
Švedska: U prvih šest mjeseci 2020. umrlo najviše ljudi u 150 godina
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U svijetu je trenutno više od 22,325,345 osoba oboljelih od COVID-19. Preminulo je više od 784,754 ljudi, a oporavilo se 15,066,127 njih. Najveći broj zaraženih je i dalje u SAD-u, Brazilu i Indiji.
Švedski pristup borbi protiv koronavirusa, u kojem su dominirale preporuke i nije bilo potpunog zatvaranja, kao u većini drugih država, čini se da je doveo do najvećeg broja umrlih u šest mjeseci u čak 150 godina.
Prema podacima švedskog Statističkog ureda broj mrtvih koji je zabilježen u prvoj polovini 2020. godine nije zabilježen još od davne 1869., izvijestio je Reuters.
Do kraja lipnja u Švedskoj je umrlo oko 4500 zaraženih koronavirusom, a ta je brojka do sada narasla na 5800 preminulih. Posebno se bilježi veći broj umrlih u staračkim domovima.
Švedska ima puno veći postotak umrlih od ostalih nordijskih država, no manji od nekih drugih europskih država, uključujući Španjolsku i Veliku Britaniju, piše RTL.
Ukupno je u prvih šest mjeseci umrlo 51 405 Šveđana, najviše od 1869., kada je umrla 55 431 osoba, dijelom zbog gladi koja je vladala u to doba. Tada je Švedska imala oko 4,1 milijun stanovnika, dok ih je danas 10,3 milijuna.
U prvoj polovini 2020. imali su oko 10 posto više smrti nego prosječno u posljednjih pet godina. U travnju, kada je broj smrti od koronavirusa bila na vrhuncu, to je bilo čak 40 posto više od prosjeka smrti u travnju.
Podsjetimo, ova skandinavska zemlja imala je znatno manje ograničenja kretanja i kontakta u borbi protiv pandemije koronavirusa u odnosu na ostale europske zemlje.
Većina škola i tvrtki ostala je otvorena po savjetu državnog epidemiologa Andersa Tegnella. Tegnell spominje samo nekoliko slučajeva bolesti kod djece i učitelja. Povrh svega, djeca iz socijalno ugroženih obitelji imala bi koristi od otvorenih škola.
Veliki broj smrtnih slučajeva u državi nema nikakve veze s tim, smatra Tegnell. Ipak, i dalje se mnogi ne slažu s tim njegovim mišljenjem.
Statistika pokazuje da je švedsko gospodarstvo manje stradalo od drugih.
Švedski bruto domaći proizvod smanjio se u drugom tromjesečju za 8,6 posto u odnosu na prvo tromjesečje. U odnosu na isti kvartal prethodne godine, pad je bio 8,2 posto.
Radi usporedbe, u Njemačkoj je BDP u drugom tromjesečju 2020. pao za 10,1 posto. U odnosu na isto razdoblje prošle godine to je bilo čak 11,7 posto.
U međuvremenu, Corona kriza dovela je do nezaposlenosti mladih u Švedskoj na najviši nivo u više od 20 godina. U srpnju se stopa nezaposlenosti mladih u dobi između 15 i 24 godine povećala na 28,9 posto, pokazuju podaci statističkog ureda. Prije godinu dana stopa je iznosila 19,8 posto.