Nisu optimistični

Svjetski stručnjaci: Biden je zakasnio, ATACMS-i neće bitnije utjecati na tijek rata

Stručnjaci s kojima je razgovarala novinska agencija Reuters tvrde da je Biden zakasnio te da ATACMS-i neće značajnije promijeniti tijek rata.
Vijesti / Svijet | 19. 11. 2024. u 07:44 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Kijev je u nedjelju napokon dobio ono što je mjesecima tražio - Sjedinjene Američke Države dopustit će ukrajinskoj vojsci da s američkim dalekometnim oružjem napada mete na ruskom teritoriju.

Međutim, nije poznato hoće li Ukrajinci tim oružjem moći slobodno raspolagati ili će im SAD (ne)suptilno suflirati.

Kurska oblast 

Moguće je da će ih isprve koristiti samo u Kurskoj oblasti, oblasti u blizini rusko-ukrajinske granice. Ukrajinske su snage ranije ove godine u nju upale i zauzele neke njezine dijelove, prenosi Jutarnji.hr

Novinska agencija Associated Press piše da se Ukrajina nada da će joj to oružje pomoći da oslabi ruske trupe koje se približavaju fronti te da smanji broj ruskih napada na njezin teritorij. Moguće je i da će to oružje Ukrajini pomoći da se na nekim budućim hipotetskim mirovnim pregovorima izbori za bolje uvjete.

Čim je predsjednik SAD-a Joe Biden svom ukrajinskom kolegi Volodimiru Zelenskom rekao "da", Kremlj je ustvrdio da će ta odluka samo "doliti ulje na vatru".

Kad je riječ o tom dalekometnom oružju, prvenstveno se misli na nadzvučne taktičke balističke rakete ATACMS. Njihov je domet 300 kilometara, a Ukrajinci ih mogu koristiti za napade na zračne luke, uzletno-sletne staze, skladišta oružja i drugu stratešku infrastrukturu.

BBC navodi da svaka ATACMS raketa košta 1,5 milijuna dolara. Rakete mogu nositi dvije različite vrste bojevih glava. Prva je zapravo sazdana od stotina bombica koje su dizajnirane za napade na oklopna vozila.

Druga opcija je eksplozivna bojeva glava teška 225 kilograma kojom se napadaju utvrđene pozicije i veće strukture.

ATACMS rakete koriste se od početka 1990-ih godina i Zaljevskog rata. SAD ih je počeo mijenjati s modernijim i pokretnijim raketama koje imaju domet od 500 kilometara. Za sada nema govora da će Ukrajina dobiti te moćnije rakete.

Oružje kojim bi mogli udaljiti Ruse? 

Amerika je ATACMS-e Ukrajini dala prošle godine, a njezina ju je vojska do sada koristila za napade na dijelove zemlje koje je Rusija zauzela.

AP-ovi izvori tvrde da je Biden Ukrajini rekao da dalekometnim oružjem može napadati mete u Rusiji kako bi odgovorio na uključenje sjevernokorejskih vojnika u rat u Ukrajini. Oni navodno ruskim snagama pomažu da Ukrajince protjeraju iz Kurske oblasti.

Slična se situacija dogodila i u svibnju ove godine. Kada su ruski vojnici opasno prijetili ukrajinskim položajima u Harkivskoj oblasti, Biden im je dopustio da raketnim sustavima HIMARS, čiji je domet 80 kilometara, uspore ruski desant. Ukrajinci su se zbog toga uspjeli privremeno konsolidirati i natjerati Ruse na povlačenje.

Ukrajina se nada da će joj dalekometno oružje pomoći da smanji snagu ruskog zrakoplovstva te da oslabi ili prekine linije opskrbe koje Rusima omogućavaju da je pritišću.

Ukrajinci bi s tim oružjem mogli Ruse udaljiti od fronte i zakomplicirati borbe. Ukrajinske snage imaju nešto svog dalekometnog oružja (neko ima domet od 1000 kilometara), međutim nemaju ga dovoljno da bi značajnije utjecalo na ishode sukoba.

Ako Ukrajinci dobiju odriješene ruke, AP smatra da bi mogli ozbiljno poremetiti ruske ratne planove. Ako ATACMS-e budu koristili isključivo u Kurskoj oblasti, Rusi će se brzo prilagoditi i nastaviti ih pritiskati.

Zalihe nisu velike

Glasnogovornik Ministarstva obrane SAD-a Charlie Dietz rekao je da ATACMS-i neće moći spriječiti ruske napade jedrećim bombama jer ih Rusi na Ukrajince ispaljuju s udaljenosti većoj od 300 kilometara.

Ukrajinski su lideri rekli da su Rusi imali dovoljno vremena da se pripreme za napade ATACMS-ima te da je Biden Kijevu prekasno dao dopuštenje za dalekometne udare. Uz to, američke zalihe ATACMS-a nisu velike pa je pitanje koliko će zapravo utjecati na razvoj rata.

Neki stručnjaci drže da će nekoliko dalekometnih napada Ruse natjerati da promijene planove kako bi ih izbjegli. Uz to, Bidenova bi odluka mogla potaknuti Veliku Britaniju i Francusku da dopuste Ukrajini da slobodnije koriste njihovo dalekometno oružje.

Stručnjaci s kojima je razgovarala novinska agencija Reuters tvrde da je Biden zakasnio te da ATACMS-i neće značajnije promijeniti tijek rata.

Još važnije, Reuters navodi da se ne zna koliko će dugo Bidenova odluka biti na snazi. Richard Grenell, savjetnik novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa, nije njezin pobornik, a sam je Trump više puta kritizirao angažman SAD-a u ratu u Ukrajini te najavio da će ga brzo okončati.

Novoizabrani potpredsjednik SAD-a J. D. Vance smatra da Amerika Ukrajini ne bi trebala slati dodatne pošiljke vojne pomoći.

Rusija tvrdi da Ukrajina mete na njezinom teritoriju ne može napadati bez pomoći Sjevernoatlantskog saveza te da Bidenova odluka predstavlja veliku eskalaciju.

Izravno uključivanje u rat SAD-a 

Kremlj je u ponedjeljak rekao da će bilo koja odluka koja se tiče ukrajinskih napada na ruski teritorij uz pomoć američkog oružje značiti da su se Sjedinjene Države direktno uključile u rat u Ukrajini.

Reuters navodi da bi se prvi ukrajinski napad ATACMS-om mogao dogoditi u narednim danima.

Jedan je europski obrambeni dužnosnik Reutersu rekao da će dalekometno oružje Ukrajini omogućiti da se bolje brani od zračnih napada, ali ne i da preuzme inicijativu u sukobu. Ministar vanjskih poslova Litve Gabrielius Landsbergis rekao je da nije vrijeme za "otvaranje šampanjca" jer se ne zna koliko će ATACMS-a Ukrajina na koncu dobiti.

Bidenovo balansiranje između pomaganja Ukrajini i strahovanja od eskalacije neki stručnjaci vide kao glavni razlog za propast prošlogodišnje ukrajinske kontraofenzive.

Da je Amerika bila brža i odlučnija, Rusija se možda ne bi mogla toliko brzo oporaviti od neuspješnih operacija i ne bi mogla toliko dobro utvrditi svoje pozicije u okupiranim dijelovima Ukrajine.

Reuters teritorij u Kurskoj oblasti koji Ukrajina drži vidi kao važnu stavku u pregovorima koji bi se mogli dogoditi nakon što Trump uđe u Bijelu kuću.

Međutim, stručnjak za vanjsku politiku Rob Lee smatra da će Ukrajina teško zadržati osvojeno u Kurskoj oblasti. Dodao je i da Rusi mogu srušiti ATACMS-e i drugo dalekometno oružje te da će uspješnost ukrajinskih napada ovisiti o količini raketa koje će Ukrajina ispaliti.

Evelyn Farkas, pomoćnica zamjenice ministrice obrane SAD-a za vrijeme mandata predsjednika Baracka Obame, smatra da dalekometno oružje može imati demoralizirajući učinak, pogotovo ako se njime napadnu vidljive i poznate mete kao što su Kerčki most.

BBC piše da ima američkih dužnosnika koji drže da bi SAD mogao ubrzati dostavu pomoći Ukrajini kako bi Rusiju natjerao da pristane na mirovne pregovore.

Kopirati
Drag cursor here to close