Napeta situacija

Tajvan podigao razinu uzbune zbog 90 kineskih brodova

Napetosti u ovoj regiji ponovo su porasle nakon što je Kina započela široko rasprostranjene vojne vježbe, uključujući uspostavljanje sedam zona rezerviranog zračnog prostora i masovno raspoređivanje mornarice i obalne straže.
Vijesti / Svijet | 09. 12. 2024. u 11:07 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Tajvan je u ponedjeljak podigao razinu uzbune, navodeći da je Kina uspostavila sedam zona rezerviranog zračnog prostora i rasporedila mornaričke flote i obalne straže u onome što sigurnosni izvor opisuje kao prve vojne vježbe na širokom području regionalnih voda.

Visoki tajvanski sigurnosni dužnosnik rekao je za Reuters da Kina trenutno ima gotovo 90 brodova mornarice i obalne straže u vodama blizu Tajvana, južnih japanskih otoka te Istočnog i Južnog kineskog mora, od kojih su otprilike dvije trećine mornarički brodovi.

Kina, koja tvrdi da je demokratski vođen Tajvan njezin teritorij, očekivala se da će pokrenuti još jednu seriju vježbi kao odgovor na putovanje tajvanskog predsjednika Laja Ching-tea u Pacifik, koje je uključivalo zaustavljanja na Havajima i američkom teritoriju Guamu, rekli su sigurnosni izvori za Reuters.

Tajvanska vojska provodi vježbe borbene pripravnosti

Zvono za uzbunu

Kina je uspostavila sedam "privremeno rezerviranih područja" zračnog prostora istočno od svojih istočnih provincija Fujian i Zhejiang, priopćilo je tajvansko ministarstvo obrane, dodajući da su ta područja na snazi od ponedjeljka do srijede.

Takva područja privremeno su rezervirana i dodijeljena određenim korisnicima tijekom određenog razdoblja, iako drugi letovi mogu prolaziti uz dopuštenje kontrolora, prema međunarodnim pravilima.

Tajvanski sigurnosni dužnosnik, koji je želio ostati anoniman, rekao je da je razmjer raspoređivanja kineske mornarice i obalne straže veći od dvije glavne vježbe oko Tajvana ove godine, nazvane "Zajednički mač 2024-A" i "Zajednički mač 2024-B".

"Prvi put ciljaju cijeli otočni lanac", rekao je izvor, misleći na područje koje se proteže od Japana preko Tajvana, Filipina pa sve do Bornea, zatvarajući kineska obalna mora.

"Cilj je postići potpunu vojnu zastrašivanje pozicioniranjem za kontrolu unutarnjeg dijela otočnog lanca."

Tajvanska vojska priopćila je da je aktivirala svoje "vježbe borbene pripravnosti" na strateškim lokacijama, a mornarica i obalna straža pomno prate kineske vojne aktivnosti. "Svaka jednostrana i nerazumna, provokativna akcija mogla bi ozbiljno ugroziti mir i stabilnost u Indo-Pacifiku, što neće naići na odobravanje međunarodne zajednice", priopćilo je tajvansko ministarstvo obrane.

Uznemiravanje u "sivoj zoni"

Razlog iza kineskih zona rezerviranog zračnog prostora još nije jasan, rekao je Wang Ting-yu, visoki zastupnik tajvanske vladajuće Demokratske progresivne stranke.

"Vjerojatno planiraju vojne aktivnosti ili je to samo lažna uzbuna s ciljem vršenja političkog pritiska", rekao je Wang, koji vodi parlamentarni odbor za obranu i vanjske poslove.

"Molim vas, budite civiliziran susjed. Nemojte stalno stvarati probleme."

Tajvanska obalna straža, u odvojenom priopćenju, rekla je da sedam kineskih brodova obalne straže od ranijeg dana provodi "uznemiravanje u sivoj zoni" protiv otoka.

Kina nema pravo provoditi bilo kakvo upadanje ili aktivnosti provođenja zakona u tajvanskim vodama, a Tajvan ima pravo poduzeti potrebne mjere kao odgovor, poručila je obalna straža.

Tajvan tvrdi da Kina koristi taktike "sive zone" koje ne prelaze u stvarnu borbu kako bi testirala i vršila pritisak na tajvanske snage, uključujući svakodnevne misije zračnih i mornaričkih snaga oko otoka i redovite ophodnje obalne straže.

Peking prezire Laja kao "separatista" i odbija njegove ponovljene pozive na razgovore. Laj i njegova vlada odbacuju tvrdnje Pekinga o suverenitetu, navodeći da samo narod Tajvana može odlučiti o svojoj budućnosti.

Kineske prijetnje oko Tajvana, kao i u spornom Južnokineskom moru, povećale su strah od mogućeg sukoba.

Američki ministar obrane Lloyd Austin, obraćajući se američkim mornarima u mornaričkoj bazi Yokosuka u Japanu u ponedjeljak, rekao je da je Kina jedina zemlja na svijetu koja ima namjeru i sve veću sposobnost mijenjanja međunarodnog poretka temeljenog na pravilima.

"Želimo da ova regija ostane otvorena za slobodu plovidbe i mogućnost letenja nebom i međunarodnim zračnim koridorima kad god želimo", dodao je.

Kopirati
Drag cursor here to close