Rasprava od 1991. godine

Tri prijedloga za novo ime države Makedonije

Naziv Makedonija, nakon raspada Jugoslavije 1991. godine, postao je predmet rasprave između Skoplja i Atene.
Vijesti / Svijet | 06. 01. 2018. u 19:39

Tekst članka se nastavlja ispod banera

  / Zastava Makedonije

Na stolu međunarodnog posrednika između Skoplja i Atene u vezi spora sa imenom Makedonija Metju Nimica naći će se tri imena – "Sjeverna Makedonija", "Gornja Makedonija" i "Nova Makedonija", tvrdi grčki dnevnik "Real news''.

Ne isključuje se ni mogućnost da na sastanku 19. siječnja sa pregovaračima dvije zemlje Vaskom Naumovskim i Adamantiosom Vasilakisom posrednik UN u posljednjem trenutku ne smisli novo složenije ime.

Ranije su spominjana i imena "Vardarska Makedonija" i "Slavomakedonija", piše grčki list. Atena upozorava da ne treba organizirati referendum u Makedoniji za odobravanje dogovora, budući da se procjenjuje da će ga odbaciti većina građana.

Naziv Makedonija, nakon raspada Jugoslavije 1991. godine, postao je predmet rasprave između Skoplja i Atene. Ključni grčki argument jeste da korištenje imena Makedonija predstavlja "sigurnosnu prijetnju", jer Grčka tako naziva svoju sjevernu oblast.

Pregovori o iznalaženju rješenja spora Atine i Skoplja u vezi sa nazivom Makedonija vode se od 1992. godine. Posrednik UN u sporu Metju Nimic do sada je održao više sastanaka sa pregovaračima, a posljednji put se sastao početkom prosincu u Bruxellesu.

Nova runda pregovora zakazana je za 18. i 19. siječanj u New Yorku.

Makedonski premijer Zoran Zaev u više navrata ponovio je da je optimist i da će dugogodišnji spor između Skoplja i Atine biti riješen u prvoj polovini ove godine.

On se nada da će Makedonija postati 30. članica NATO-a i to na Samitu Alijanse, koji će biti održan u Bruxellesu 11. i 12. srpnja.

Makedonija, iako je ispunila sve kriterijume za punopravno članstvo u NATO-u, na Samitu Alijanse u Bukureštu u travnju 2008. godine nije dobila poziv, jer je Grčka zbog spora sa imenom blokirala prijem.

UN su 1993. godine priznale Makedoniju pod nazivom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija.

Kopirati
Drag cursor here to close