Offshore istraživanja nafte i plina

Trump najavio da će poništiti Bidenovu zabranu bušenja nafte i plina

Ova zabrana, koja obuhvaća 625 milijuna hektara oceana, dio je Bidenovih napora za borbu protiv klimatskih promjena i očuvanje prirodnih resursa. Iako simbolična, odluka šalje snažnu poruku o važnosti održivog razvoja.
Vijesti / Svijet | 06. 01. 2025. u 17:54 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Američki predsjednik Joe Biden zabranit će nova offshore istraživanja nafte i plina duž većine obalnih područja SAD-a, što će novoizabranom predsjedniku Donaldu Trumpu, koji je obećao povećati domaću proizvodnju energije, biti teško poništiti, prenosi Reuters.

Ova odluka smatra se uglavnom simboličnom, jer neće utjecati na područja gdje su trenutačno u tijeku istraživanja i razvoj nafte i plina, već pokriva zone s niskim potencijalom za bušenje, uključujući dijelove Atlantskog i Tihog oceana.

Zaštita milijuna hektara oceana

Bijela kuća je u ponedjeljak objavila da će Biden iskoristiti ovlasti prema Zakonu o vanjskom kontinentalnom šelfu, starom 70 godina, kako bi zaštitio sve savezne vode uz istočnu i zapadnu obalu, istočni dio Meksičkog zaljeva te dijelove sjevernog Beringovog mora na Aljasci. Zabrana će obuhvatiti 625 milijuna hektara oceana (253 milijuna hektara).

Biden je izjavio da je ovaj potez u skladu s njegovim naporima za borbu protiv klimatskih promjena i ciljem očuvanja 30% kopnenih i vodenih površina SAD-a do 2030. godine.

Također je podsjetio na izlijevanje nafte s platforme Deepwater Horizon 2010. godine u Meksičkom zaljevu, naglašavajući da niski potencijal bušenja u zabranjenim područjima ne opravdava javnozdravstvene i ekonomske rizike budućeg iznajmljivanja tih teritorija.

"Moja odluka odražava ono što su obalne zajednice, poduzetnici i posjetitelji plaža već dugo znali: bušenje na ovim obalama moglo bi prouzročiti nepopravljivu štetu mjestima koja nam puno znače i nije potrebno za zadovoljavanje energetskih potreba naše nacije," rekao je Biden u izjavi. "To nije vrijedno rizika."

"To je smiješno. Poništit ću to odmah."

Oko 15% američke proizvodnje nafte dolazi s federalnih offshore teritorija, uglavnom iz Meksičkog zaljeva. Taj udio je naglo pao posljednjih deset godina, dok se kopnena proizvodnja značajno povećala, prema podacima Američke agencije za energetiku.

SAD je sada najveći svjetski proizvođač nafte i plina zahvaljujući velikom povećanju proizvodnje u državama poput Teksasa i Novog Meksika, potaknutom naprednom tehnologijom bušenja i velikom potražnjom nakon ruske invazije na Ukrajinu.

Ova objava dolazi u trenutku kada je Trump obećao poništiti Bidenove politike očuvanja okoliša i borbe protiv klimatskih promjena kada preuzme dužnost kasnije ovog mjeseca.

"To je smiješno. Poništit ću to odmah. Imam pravo poništiti to odmah," izjavio je Trump u intervjuu za radijski program Hugha Hewitta.

Zakon je iskoristio i Trump

Tijekom svog mandata, Biden je ograničio nova istraživanja nafte i plina na saveznim kopnenim i morskim područjima, što je izazvalo kritike država i kompanija koje se bave bušenjem.

Međutim, Zakon o zemljištu omogućuje predsjednicima da povuku područja iz mineralnog istraživanja i bušenja, ali im ne daje pravnu ovlast da ponište prethodne zabrane, prema sudskoj odluci iz 2019. godine. To znači da bi poništenje ove odluke vjerojatno zahtijevalo odluku Kongresa. Sudska odluka donesena je kao odgovor na Trumpov pokušaj da poništi povlačenje područja Arktičkog i Atlantskog oceana koje je donio bivši predsjednik Barack Obama na kraju svog mandata.

Trump je također iskoristio Zakon o zemljištu kako bi zabranio prodaju prava na offshore bušenja u istočnom dijelu Meksičkog zaljeva uz obalu Floride do 2032. godine. Bidenova odluka zaštitit će isto područje bez vremenskog ograničenja.

Nije jasno hoće li zakonodavci podržati poništavanje Bidenove odluke o zaštiti ovih voda.

Industrijska udruga za naftu i plin izjavila je da će ova odluka naštetiti američkoj energetskoj sigurnosti i da bi trebala biti poništena.

"Pozivamo kreatore politika da upotrijebe sve alate kako bi preokrenuli ovu politički motiviranu odluku i vratili proamerički pristup federalnim koncesijama," izjavio je predsjednik Američkog instituta za naftu, Mike Sommers.

Ekološka organizacija Oceana nazvala je odluku pobjedom za Amerikance koji ovise o čistim obalama i ribarstvu.

"Naše dragocjene obalne zajednice sada su zaštićene za buduće generacije," izjavio je direktor kampanje Oceane, Joseph Gordon.

Kopirati
Drag cursor here to close