NATO

Trump ponovno traži povećanje vojne potrošnje NATO-a na 5% BDP-a

Trump je istaknuo da europske zemlje daju premalo novca za vlastitu obranu, oslanjajući se na američku zaštitu, te ponovio svoju dugogodišnju kritiku NATO-a kao nepravednog prema Sjedinjenim Američkim Državama.
Vijesti / Svijet | 08. 01. 2025. u 07:23 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Donald Trump je u utorak inzistirao da članice NATO-a povećaju svoju vojnu potrošnju na pet posto BDP-a, naglašavajući svoje dugogodišnje tvrdnje da premalo plaćaju za američku zaštitu.

"Svi si to mogu priuštiti, ali trebali bi biti na pet posto, a ne na dva posto", izjavio je novoizabrani američki predsjednik novinarima.

"Europa daje mali dio novca koji mi dajemo. Između nas postoji nešto što se zove ocean, zar ne? Zašto bismo mi davali milijarde i milijarde dolara više nego Europa?", upitao je Trump.

Trump je već dugo skeptičan prema NATO-u, koji je kamen temeljac sigurnosti u Europi od Drugog svjetskog rata, a prošlog mjeseca ponovno je iznio poznatu prijetnju da će SAD napustiti savez ako članice ne povećaju potrošnju.

Dva posto nije dovoljno

Trideset i dvije zemlje transatlantskog saveza 2023. godine postavile su minimalni prag vojne potrošnje na dva posto bruto domaćeg proizvoda, dok je ruski rat u Ukrajini potaknuo NATO da ojača svoje istočno krilo i poveća ulaganja u obranu.

Trump nije jedini visoki dužnosnik koji poziva na povećanje – čelnik NATO-a, Mark Rutte, također je prošlog mjeseca izjavio da će "trebati puno više od dva posto".

Završetak rata

U svojim komentarima u utorak, Trump je ustvrdio da je predsjednik Joe Biden odlučio kako bi Ukrajina trebala imati mogućnost pridruživanja NATO-u, sugerirajući da je to pridonijelo sveobuhvatnoj ruskoj invaziji u veljači 2022.

"Negdje usput, Biden je rekao da bi oni trebali moći ući u NATO. Pa, Rusija ima nekoga na svom pragu i mogu razumjeti njihov stav o tome", izjavio je Trump.

Obećao je da će vršiti pritisak za postizanje brzog dogovora o završetku ruskog rata, što je izazvalo zabrinutost oko budućnosti američke vojne pomoći Kijevu, koja je bila ključna za pružanje otpora Moskvi, prenosi AFP.

Kopirati
Drag cursor here to close