Upravljanje krizom
U Španjolskoj preminule nove 523 osobe, oporba kritizira vladu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Španjolskoj su u srijedu preminule 523 osobe od koronavirusa, čime se ukupni broj žrtava popeo na 18.579, dok u parlamentu oporba kritizira vladu za upravljanje krizom.
Posljednjih tjedan dana je dnevno umiralo između 510 i 683 pacijenata pa je Španjolska treća po broju umrlih u svijetu, nakon SAD-a i Italije.
''Španjolska je zemlja s najviše umrlih po broju stanovnika na svijetu, i zemlja s najviše zaraženih zdravstvenih radnika'', istaknuo je Pablo Casado, vođa konzervativaca (PP), najveće oporbene stranke, piše Hina.
''Budite ponizni, svežite si crnu kravatu, i recite kako se namjeravate oduprijeti ovoj krizi'', dodao je obrativši se socijalističkom premijeru Pedru Sánchezu.
Prošlo je mjesec dana otkako je Sánchez proglasio izvanredno stanje u Španjolskoj pa je u srijedu održana prva sjednica na kojoj vlada odgovara na pitanja i kritike oporbe.
''Provodimo teške mjere koje spašavaju živote. Te ujednačene mjere provodimo na čitavom teritoriju Španjolske, one su prepoznate i temeljene na znanosti'', odgovorio je Sánchez zatraživši ''jedinstvo svih stranaka'' u parlamentu kako bi se pobijedilo virus.
Oko 51 posto stanovnika Španjolske smatra da vlada upravlja ''loše'' ili ''jako loše'' krizom vezanom za koronavirus, pokazalo je istraživanje agencije za ispitivanje javnog mišljenja Ipsos, objavljeno u utorak. Samo 25 posto stanovnika ocijenilo je kako je upravljanje vlade ''dobro'' ili ''jako dobro''.
U srijedu je broj inficiranih stanovnika porastao 3 posto u odnosu na dan ranije pa su u Španjolskoj ukupno 177.633 oboljele osobe. Više zaraženih ima samo SAD, njih 609.500.
Tijekom vikenda je dnevni rast novooboljelih iznosio 3 posto, a zatim je padao, da bi u utorak bilježio stopu od 1,8 posto, što je bio najniži dnevni rast od pojavljivanja koronavirusa u Španjolskoj. Prošli tjedan je stopa rasta iznosila oko 7 posto.
Oko 47 milijuna stanovnika se od 14. ožujka nalazi zatvoreno u svojim domovima, a dopušten im je izlazak jedino u trgovine s hranom, ljekarne, bolnice, kioske, banke, benzinske crpke, te kako bi prošetali psa. Dva tjedna bio im je zabranjen i odlazak na posao, osim u nužnim zanimanjima poput proizvodnje i distribucije hrane, struje i plina. Od ponedjeljka je dopušten odlazak na posao radnicima u industriji i građevini. Na autobusnim stanicama i podzemnoj željeznici policija im dijeli zaštitne maske za jednokratnu upotrebu.