Što nas čeka?
Uplitanje i korupcija: Što su Harris i Trump obećali Balkanu ako pobijede?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Kandidati za američkog predsjednika Kamala Harris i Donald Trump najavili su da će borba protiv korupcije i pritisaka iz inozemstva biti prioritet njihovih administracija što se tiče Zapadnog Balkana, navodi danas makedonski servis Glasa Amerike.
Slobodno izražavanje nacionalnog identiteta
Kamala Harris je rekla da će, ako bude izabrana za predsjednicu, štititi prava građana i država da slobodno izražavaju nacionalni identitet, dok je Trump obećao gospodarsku suradnju i sigurnost na Zapadnom Balkanu, ukoliko pobijedi na sutrašnjim izborima.
Pročitajte još
Glasnogovornik Kamale Harris izjavio je Glasu Amerike da ona dosljedno zagovara unapređenje demokracije, vladavine prava i borbu protiv korupcije, prenosi Fonet.
''Borba protiv korupcije predstavlja ključni interes nacionalne sigurnosti SAD i jedan je od razloga zašto je Kamala Harris potpuno posvećena unapređenju euroatlantskih aspiracija šest zemalja Zapadnog Balkana'', navodi se u odgovoru.
Albanski mediji su konstatirali da je Kamala Harris pružila podršku albanskoj zajednici u SAD, te da je izjavila kako je Albanija stabilan saveznik u NATO, te da cijeni tu zemlju zbog doprinosa stabilnosti u regiji, kao i liderstva u Vijeću sigurnosti UN-a u mjesecima poslije početka agresije Rusije na Ukrajinu.
Pragmatična partnerstva
Kamala Harris je istaknula i podršku Kosovu. Navela je da su SAD predvodile europske saveznike i partnere u podršci neovisnosti i povijesnom suverenitetu Republike Kosovo i da nastavljaju da podržavaju multietničko, demokratsko Kosovo potpuno integrirano u međunarodnu zajednicu.
Iz Trumpove kampanje poručili su Glasu Amerike da bi vanjska politika kandidata Republikanske stranke prema Zapadnom Balkanu naglašavala pragmatična partnerstva, orijentirana na akciju i fokusirana na održivost, ekonomske prilike i borbu protiv korupcije.
Prema tim navodima, Trumpova administracija ne bi samo promovirala opće izjave o demokraciji, već bi postizala stvarne i odgovorne rezultate kroz izravan rad s lokalnim liderima i građanima u regiji.
''Trump razume da istinski mir proizlazi iz snažnih, samoodrživih nacija. Njegova administracija bi se fokusirala na jačanje ekonomije i sigurnosti balkanskih zemalja, omogućavajući im da se odupru korupciji i vanjskim pritiscima'', tvrde iz Trumpova tabora.
To, navode, znači podršku strateškim ekonomskim trgovinskim sporazumima i mjerama protiv korupcije, ne samo na riječima, već kroz akcijska partnerstva, dijeljenje resursa i obuku kakva jača lokalne institucije.
Trump bi blisko surađivao
Umjesto provođenja značajnih gospodarskih inicijativa i inicijativa rasta u zemljama poput Grčke, Srbije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Rumunjske i Slovenije, kako bi se podržale te nacije u borbi protiv korupcije, aktualna američka administracija odlučila se za pasivan pristup, tvrde iz Trumpove kampanje.
Taj nedostatak angažmana, ne samo da je spriječio ekonomski napredak, već je ostavio mnoge balkanske države da se osjećaju zapostavljeno i podcijenjeno dok napetosti tinjaju bez odgovarajuće intervencije, naveli su.
Trumpov tabor navodi kako bi Trump dao prioritet direktnom angažmanu, blisko surađujući s lokalnim liderima i zainteresiranim stranama u rješavanju ključnih pitanja u svakoj od tih zemalja.
Trumpova administracija bi poduzela aktivne korake kako bi spriječila strane utjecaje koji destabiliziraju regiju, osiguravajući da Balkan napreduje stabilnim i prosperitetnim putem.