Ministarska konferencija

Veliki sastanak EU o Balkanu: Samo BiH i Kosovo nisu pozvani

Zajednički sastanci dužnosnika EU i zapadnog Balkana događat će se sve češće, kako se države budu približavale ulasku u Uniju.
Vijesti / Svijet | 17. 02. 2018. u 20:27 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Bosna i Hercegovina nije pozvana na jučerašnji neformalni sastanak ministara vanjskih poslova 28 država članica Europske unije i njihovih balkanskih kolega. Dvodnevnom skupu u Sofiji nazočili su šefovi diplomacija Turske, Srbije, Crne Gore, Makedonije i Albanije. Ove države imaju status kandidata za ulazak u EU, piše Avaz.

Potencijalni kandidati

Bosna i Hercegovina i Kosovo nemaju taj status i zbog toga nisu ni pozvani. Ove dvije države tretiraju se u Briselu kao ''potencijalni kandidati''. Zajednički sastanci funkcionara EU i zapadnog Balkana događat će se sve češće, kako se države budu približavale ulasku u Uniju. Dio je to Strategije za proširenje na države ovog regije koju je nedavno usvojila Europska komisija.

Inače, balkanske šefove diplomacija u Sofiji su dočekali podijeljeni ministri vanjskih poslova EU. Dok Njemačka insistira na striktnom ispunjenju svih preduvjeta te posebno vladavini prava, grupa država, predvođenih Italijom, zahtijeva još preciznije uvjete i skraćenje datuma za prijem novih članica. U toj grupaciji, Mađarska prednjači sa zahtjevom da prve nove države u EU budu primljene već 2022.

Zanimljivo je da je Slovenija suzdržana u pogledu daljnjeg širenja Unije. Službena Ljubljana nije protiv prijema novih članica, ali zagovara inzistiranje na striktnom provođenju reformi.

Šefica austrijske diplomacije Karin Kneissl, s druge strane, postavila je kolegama zanimljivo pitanje: ''Tko će prvi biti u Beogradu? Mi ili Kinezi?'', zagovarajući ubrzanje prijema. Analitičari upozoravaju da je u sjeni debate velikih zemalja o Balkanu, šutljiva većina članica Unije koja ipak nije naklonjena brzopletom širenju EU.

Sankcije Rusiji

Zanimljivo je da je potpredsjednik belgijske vlade i ministar vanjskih poslova Didier Reynders upozorio i da sve države koje žele u EU, moraju imati istu vanjsku politiku kao i Unija. Konkretnije, to znači da bi Srbija i BiH, na primjer, prije nego što postanu članice, morale uvesti sankcije Rusiji.

Razgovaralo se o povratnicima s ratišta

Federica Mogherini u obraćanju novinarima prenijela je da su ministri EU informirani o Strategiji, koja je naišla na ''topao prijem''.

''Imali smo vrlo pozitivnu diskusiju o ovom pitanju. Ministri su nam pružili podršku u radu, kao i aktivnostima Bugarske, kojoj je Balkan jedan od top-prioriteta. Sve države EU pozdravile su objavu Strategije za Balkan'', rekla je ona.

Dodala je da se tijekom susreta veoma mnogo razgovaralo i o borbi protiv radikalizacije te povratku stranih boraca sa (sirijskog) ratišta.

 

Kopirati
Drag cursor here to close