Stanje u Mostaru

Vodostaj raste, Civilna zaštita nadležna za eventualnu evakuaciju

Vijesti / Svijet | 15. 10. 2015. u 13:21 A.J.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Od ponoći do sada Neretva je narasla za skoro pet metara.

''Nema posebne procedure obrane od poplava, Civilna zaštita (CZ) prati našu stranicu, znaju za podatak o vodostaj. CZ preuzima sve što se tiče terena u slučaju eventualne evakuacije i slično. Nitko ne može sa sigurnošću reći hoće li doći do mogućnosti evakuacije, ali postoji trend rasta'' , rekao je za Bljesak.info Željko Ostojić voditelj odjela za zaštitu od štetnog djelovanja voda Agencije za vodno područje Jadranskog mora.

Po njegovim riječima, što se tiče uzvodnih tokova tijekom noćnih sati ' špicevi' su već prošli.

Mostaru nije problem vodostaj do 1.000 cm

''Vremenska prognoza najavljuje da će padati tijekom noći i sutra, naravno blaže nego što je bilo. Sve ide nizvodno kroz Mostar, tako da u Mostaru nije problem ni do 1000 cm, s obzirom da su rijeke nizvodno, ni Bregava ni Buna nemaju trend rasta, tako da nizvodno ništa nije ugroženo'', rekao je Ostojić, dodajući kako kada bi na Mostaru bilo preko 1000 cm, tad bi bili veliki pritoci onda bi nizvodno područje Čapljine i do granice do Metkovića bilo ugroženo, koincidencija je ta da tamo nije bilo kiše.

Dodao je kako je ovom trenutku akumulacija Jablaničkog jezera na prilično niskoj razini. Također niska je akumulacija Ramskog jezera ali i vodostaj rijeka, što je dobro jer mogu prihvatiti i ozbiljniju količinu vode.

Glasnogovornik Stožera civilne zaštite HNŽ-a Pero Pavlović kazao je kako su sve ekipe na terenu i pružaju pomoć građanima, u onoj mjeri u kojoj se pomoć može pružiti.

Stanje na hidroakumulacijama na Neretvi je stabilno

Što se tiče stanja u drugim općinama HNŽ-a, Pavlović je kazao kako je osim poplavljenih središnjih ulica, stanje puno bolje i bez poteškoća.

Kako je priopćeno iz Operativnog centra Uprave za Civilnu zaštitu i vatrogastvo Hercegovačko-neretvanske županije, stanje na hidroakumulacijama na Neretvi je stabilno i pod kontrolom.

Radi se na kontroliranom ispuštanju vode iz akumulacija hidroelektrana koje, kako se navodi u priopćenju, neće ugroziti stanovništvo i materijalna dobra u nizvodnom području.

Podsjetimo, zbog jake kiše koja je padala cijelu noć i jutro, ulice Dubrovačka, Vukovarska, Radićeva i Ilićka, te naselje Bkijina luka u gradu Mostaru su poplavljene. Dok je bujica s Raške Gore poplavila dijelove prigradskog naselja Raštani.

Poplavljen je veći broj stambenih, podrumskih i garažnih prostora, a pripadnici Profesionalne vatrogasne jedinice Mostar tijekom noći i danas su na stalnim intervencijama na ispumpavanju vode iz poplavljenih objekata.

Inače, danas je mostarski Vodovod objavio preporuku da građani do daljnjeg prokuhavaju vodu za piće iz vodovoda.

Divlja, divlja...

Posted by Sasha Leto on 15. listopad 2015
Kopirati
Drag cursor here to close