Pravosuđe
Vučić pruža ruku: Slučaj Edina Vranja prepušta se pravosuđu BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Glavni tužitelj Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Serge Brammertz pozdravio je najavu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da Srbija poduzima korake u pogledu jačanja pravne suradnje s BiH u vezi s predmetima za ratne zločine.
“To je važno za izgradnju povjerenja između dvije države i podršku pravdi”, rekao je Brammertz, izvijestio je Tanjug.
Uhićenja na granicama
Naveo je kako su se u nedavnim razgovorima s predsjednikom Vučićem u Beogradu složili da uhićenja na graničnim prijelazima podrivaju uspješnu suradnju među tužiteljima u regiji.
''Budući da će se srpski i tužitelji za ratne zločine iz BiH uskoro sresti, od njih očekujem konkretne dogovore o transferu mnogo većeg broja predmeta'', naveo je.
Naime, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ranije u četvrtak je izjavio da je Srbija spremna prepustiti bosanskohercegovačkom pravosuđu slučaj Edina Vranja u formi optužnice.
Vučić je, odgovarajući na novinarsko pitanje na čemu Srbija insistira u regionalnoj suradnji u procesuiranju ratnih zločinaca, o čemu je u četvrtak prije podne imao sastanak, kazao da će tužitelji Srbije razgovarati s kolegama u Bosni i Hercegovini, jer je spremna prepustiti bh. pravosuđu slučaj Edina Vranja u formi optužnice, prenosi Tanjug.
Bez straha na granicama
''To je naša jednostrana inicijativa. Želimo da pošaljemo poruku mira i suradnje ljudima u Bosni i Hercegovini, prije svega Bošnjacima'', kazao je.
Prema njegovim riječima, ''ovim prijateljskim činom će moći svi građani Bosne i Hercegovine ući u Srbiju da se ne plaše od navodnih tajnih optužnica, koje nismo imali, jer smo optužnice u potpunosti prepustili nekom drugom''.
Inače, Vranj, bivši načelnik Sektora kriminalističke policije u Federalnoj upravi policije (FUP) i prvi čovjek Odjela za organizirani kriminal, uhićen je početkom rujna na graničnom prelazu Uvac. Razlog je, kako je medijima potvrdio Vranj, krivična prijava iz 2018. godine za navodne ratne zločine u Goraždu.
''On se tereti da je od siječnja 1993. do listopada 1994. godine, kao isljednik u logoru u Goraždu, sudjelovao u maltretiranju i prebijanju ratnih zarobljenika srpske nacionalnosti koji su bili pripadnici Vojske Republike Srpske'', navedeno je tada.