Izmjene, dopune
Zapadni Balkan pod povećalom: Biden podržava međunarodne sporazume sankcijama
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden potpisao je izmjene i dopune izvršnog naloga koje proširuju mjere sankcija protiv pojedinaca i grupa uključenih u destabilizirajuće aktivnosti u zemljama Zapadnog Balkana.
Izmjene su svojevrsni odgovor na kontinuirane pokušaje pojedinaca i grupa da naruše postratne sporazume i institucije, te da ugroze stabilnost i sigurnost Zapadnog Balkana, prenosi Anadolija.
Izmjene izvršnog naloga omogućavaju američkim vlastima blokiranje imovine i interesa u vezi s osobama koje su odgovorne za takve aktivnosti, bilo direktno ili indirektno.
Posvećenost jačanju vladavine prava
Sankcije će obuhvatiti pojedince koji podrivaju međunarodne mirovne i sigurnosne napore, državne zvaničnike ili članove vlada koji se bave koruptivnim praksama, vođe ili članove organizacija uključenih u destabilizirajuće aktivnosti, članove porodica sankcioniranih osoba, uključujući supružnike i punoljetnu djecu, financijske, tehnološke ili materijalne suradnike ovih pojedinaca.
Izmjene naglašavaju važnost dosljedne implementacije ključnih međunarodnih sporazuma i pravnih mehanizama koji su osigurali stabilnost na Zapadnom Balkanu nakon sukoba devedesetih godina. Ovi sporazumi, uključujući Dejtonski sporazum, Ohridski okvirni sporazum i Prespanski sporazum, postavljeni su kao temelj za regionalni mir, suradnju i demokratizaciju.
Dodatno, izvršni nalog podržava rad međunarodnih tijela poput Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične tribunale i Vijeća za implementaciju mira te uključuje sankcije za ometanje njihovih napora.
Biden je jasno poručio da će SAD nastaviti koristiti sve dostupne alate kako bi podržao stabilnost i napredak Zapadnog Balkana.
Bijela kuća ističe da je ovo nastavak dugogodišnje posvećenosti SAD-a jačanju vladavine prava, demokracije i sigurnosti u regiji, uz poruku da će destabilizirajuće aktivnosti naići na odlučan odgovor međunarodne zajednice.
Izmjene i dopune
Glavna razlika između izmijenjene i prethodne uredbe odnosi se na proširenje obima sankcija, precizniju definiciju ciljanih aktivnosti i osoba te dodatne korake u njihovoj implementaciji sankcija.
Za razliku od prethodne uredbe iz 2021. godine, izmjenom se proširuje kategorija osoba podložnih sankcijama i na članove najuže porodice sankcioniranih osoba. Izmjena proširuje i definiciju "materijalne podrške" kako bi uključila i pružanje tehnoloških i financijskih resursa destabilizirajućim osobama ili organizacijama.
Prethodna uredba fokusirala se na nekoliko ključnih sporazuma kao što su Dejtonski mirovni sporazum i Ohridski okvirni sporazum. Izmjena dodaje eksplicitan fokus na Prespanski sporazum i druge mehanizme odgovornosti, poput odluka Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične tribunale.
Izmjenama je precizirano da će sankcije obuhvatiti lidere, zvaničnike ili članove entiteta koji su uključeni u destabilizirajuće aktivnosti i entitete koje direktno ili indirektno kontroliraju osobe pod sankcijama.
Prijenos imovine
Prethodna uredba obuhvaćala je zabranu prijenosa imovine u SAD-u za sankcionirane osobe. Nova uredba dodatno naglašava blokadu svih povezanih interesa u imovini, uključujući indirektne vlasničke odnose.
Nova uredba daje veće ovlasti sekretaru trezora, u konzultaciji s državnim sekretarom, za detaljniju identifikaciju osoba pod sankcijama kao i federalnim tijelima da implementiraju zabrane u skladu sa zakonima SAD-a.
Korupcija i kršenja ljudskih prava bili su uključeni u prethodnu uredbu, a nova uredba eksplicitnije povezuje ove aktivnosti s destabilizacijom i uvodi dodatne mjere za ozbiljne povreda ljudskih prava.
Sekcija o prethodnim sporazumima i okvirima proširena je da obuhvati dodatne međunarodne mehanizme odgovornosti. Dodane su preciznije klauzule o provođenju sankcija i ograničenjima.