Mijanmar

Zločin nad muslimanima: Kanada oduzela počasno državljanstvo Aung San Suu Kyi

Potez je postao služben nakon što je kanadski Senat glasao da joj oduzme simboličnu počast. Donji dom parlamenta već je odobrio istu mjeru u prošlom tjednu.
Vijesti / Svijet | 03. 10. 2018. u 09:27 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Mijanmarska čelnica  Aung San Suu Kyi postala je prva osoba kojoj je oduzeto kanadsko državljanstvo zbog njenog odbijanja da osudi zločine mijanmarske vojske nad manjinskim muslimanskim narodom Rohinjama. 

Potez je postao služben nakon što je kanadski Senat glasao da joj oduzme simboličnu počast. Donji dom parlamenta već je odobrio istu mjeru u prošlom tjednu. 

Donji dom odobrio je tu počast za Suu Kyi u 2007., ali je njezin međunarodni ugled otada ugrožen zbog odbijanja da pozove vojsku da prekine sa zločinima nad Rohinjama. 

Kanadski zastupnici nazvali su nasilje nad njima "genocidom" u rezoluciji usvojenoj u rujnu. 

Ta etnička grupa smatra se strancima u Mijanmaru, zemlji s više od 90 posto budista. 

U brutalnoj vojnoj kampanji pokrenutoj u prošloj godini protjerano je više od 700.000 Rohinja u susjedni Bangladeš, gdje ih većina živi u izbjegličkim logorima - u strahu od povratka unatoč sporazumu o repatrijaciji. 

Mnoge Rohinje svjedočile su o brutalnim ubojstvima, seksualnom nasilju i paljevinama kuća. 

Počasno državljanstvo Kanade dobilo je još samo pet drugih osoba među kojima su: Nelson Mandela, Dalaj Lama i Malala Yousafzai, prenosi AFP.

 

Kopirati
Drag cursor here to close