Pritvor
Dželko i Dunić, osumnjičeni za rat u Siriji, ostaju iza rešetaka
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Sud Bosne i Hercegovine je danas održao dva odvojena ročišta i donio pojedinačna rješenja u predmetima Armen Dželko i Muharem Dunić kojim je prihvatio prijedloge Tužiteljstva BiH i odredio im jednomjesečni pritvor.
U obrazloženju Suda se navodi kako je pritvor određen zbog opasnosti od bijega, bojazni od skrivanja, uništavanja ili izmjene dokaza, ometanja krivičnog postupka utjecajem na svjedoke, bojazni od ponavljanja krivičnog djela, te zbog sigurnosti građana i imovine.
Tužitelj kaže
Tužitelj Dubravko Čampara je kazao da je Dželko 12. veljače 2013. godine napustio Bosnu i Hercegovinu i otišao u Siriju, gdje se u gradu Baguzu pridružio terorističkoj organizaciji ISIL, u čijim je redovima bio do njenog pada. Kako je rekao, Dželko je više od šest godina boravio u Siriji, gdje je više puta ranjavan. Svjedoci su ga, kako je naveo, viđali u uniformi ISIL-a i s oružjem.
''Istraga službeno kreće nakon saslušanja. Tužiteljstvo će saslušati ne samo njega nego i ostale koji su deportirani. Od sutra počinjemo saslušavati žene koje su deportirane”, dodao je Čampara.
Naveo je da je Dželko upoznao više stotina osoba koje su na ilegalan način napustile BiH i otišle u Siriju, te da je svjestan što mu se stavlja na teret. Kazao je da se Dželkine dvije supruge nalaze u Siriji, te smatra da bi on, ako ostane na slobodi, iskoristio veze i opet se vratio u Siriju. Dodao je da bi Dželko, boraveći na slobodi, mogao zastrašivati žene koje su deportirane te utjecati na svjedoke.
Zbog njegovog boravka na slobodi, smatra Čampara, došlo bi i do uznemirenja javnosti.
''Uradit ćemo sudsko vještačenje, da vidimo motiv zbog kojeg je otišao i stupanj radikalizacije'', istaknuo je Čampara.
Tužiteljica Merisa Nurkić, koja je obrazložila prijedlog za određivanje pritvora Duniću, rekla je da je utvrđeno da je osumnjičeni, zajedno sa suprugom Aišom Galijašević, 2014. godine napustio Austriju i otišao u Siriju. Prema njenom izlaganju, Dunić se okrenuo radikalnom tumačenju islama, dok se njegova supruga “pokrila”.
''On je prošao obuku Islamske države za rukovanje oružjem i vođenje borbi, držao je liniju i primao mjesečna primanja. On je to izjavio u SIPA-i (Državnoj agenciji za istrage i zaštitu). U veljači 2019. u Baguzu je uhićen, i deset mjeseci je bio u zatvoru'', istaknula je tužiteljica.
Nurkić je rekla da Dunić ima ožiljak na stomaku dug pet centimetara te će se izvršiti pregled kako bi se utvrdilo porijeklo ožiljka, ali da će se uraditi i psihijatrijsko vještačenje. Tužiteljica je dodala da će se saslušati i žene koje su deportirane a trenutno se nalaze u prihvatnom centru ''Delijaš''.
Dželko i Dunić su prošli tjedan, zajedno s još pet muškaraca osumnjičenih za sudjelovanje na stranim ratištima, deportirani u BiH. Osim njih, u avionu koji je iz Sirije stigao u Sarajevo bilo je šest žena i 12 djece, koji su smješteni u prihvatni centar.
Branitelj kaže
Odvjetnik oba osumnjičena Senad Dupovac je za svoje branjenike predložio mjeru kućnog pritvora, smatrajući da nisu ispunjeni uvjeti da budu smješteni u kazneno-popravni zavod (KPZ).
Govoreći o Dželki, Dupovac je rekao da je on otputovao u Siriju u veljači 2013. godine, u periodu kada ISIL nije bio proglašen terorističkom organizacijom. Tada je ISIL, kako je pojasnio, bio u sklopu ''Arapskog proljeća’ i borbe za demokraciju''.
Kasnije su državljanima BiH, prema njegovim riječima, oduzeti dokumenti i više se nisu mogli vratiti. Istaknuo je da njegovi branjenici nisu ranije osuđivani niti su povratnici u činjenju krivičnih djela. Napomenuo je da je Dunić bio pod velikim fizičkim pritiskom, da je tučen u Siriji i da su mu prijetili da će mu silovati ženu.
''Pod tim pritiskom je deportiran i dao je iskaz, bez naočala. Pod stresom, bez branitelja je dao iskaz i na osnovu toga se temelji osnovana sumnja. Kao svjedok se navodi njegov otac. Nitko od ranijih povratnika njega nije spominjao'', rekao je Dupovac, dodavši da njegov branjenik ima ožiljak jer je prije 15 godina operirao slijepo crijevo.