Drugostupanjska presuda
Kasupoviću četiri godine zatvora za šest godina ratovanja
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Apelacijsko vijeće Državnog suda povećalo je kaznu Senadu Kasupoviću s tri na četiri godine zatvora zbog organiziranja i pridruživanja terorističkoj grupi u Siriji.
Kasupović je u siječnju ove godine prvostupanjskom presudom osuđen na tri godine zatvora zbog organiziranja i pridruživanja terorističkoj grupi, a Sud BiH je drugostupanjskom presudom povećao kaznu na četiri godine zatvora, potvrđeno je iz Državnog tužiteljstva.
Kako je navedeno u prvostupanjskoj presudi osuđen je da je 12. srpnja 2013. godine, u 10:48 sati, napustio teritoriju Bosne i Hercegovine, otputovao u Tursku, nakon čega je ilegalno prešao granicu i došao na teritoriju Sirije te se pridružio takozvanom ISIL-u.
Šest godina na ratištu
U Siriji je proveo šest godina, sve do 19. prosinca 2019., kada je deportiran u BiH, navode iz Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Kasupoviću je Tužiteljstvo BiH na teret stavilo da je pružao pomoć i bio na strani snaga ISIL-a u Mimbidžu, Kobaniju, Rakki i Al-Babu, u jedinici "Bejt Komandos", koja je kasnije preimenovana u "El-Aksa".
Pročitajte još
Na ročištu za iznošenje žalbi na prvostupanjsku presudu, tužitelj Ćazi Hasanspahić tražio je izricanje strože kazne navodeći kako tri godine nisu dovoljne za krivično djelo za koje je Kasupović osuđen i za period koji je boravio na stranom ratištu, prilikom kojeg nije pokazao zanimanje za povratak.
"Optuženi Kasupović Senad je bio ustrajan boraveći na strani ISIL-a", rekao je tada Hasanspahić, objašnjavajući da je optuženi proveo šest godina, pet mjeseci i sedam dana izvan BiH i da se nije pokušao vratiti u državu.
Branitelj Husein Mušić je tada zatražio da se njegov branjenik oslobodi ili da se postupak ponovi.
Bez mogućnosti žalbe
Na drugostupanjsku presudu ne postoji mogućnost žalbe.
Kasupović je jedan od sedmorice koji su deportirani iz Sirije krajem 2019., a suđenje mu je počelo 20. svibnju 2020. godine.
Osim Kasupovića, Sud BiH pravosnažno je osudio Muharema Dunića i Armena Dželku na po tri i po godine po sporazumu o priznanju krivnje, a Emira Ališića na dvije i po godine. Sporazumom o priznanju krivice Hamza Labidi osuđen je na godinu, a Emir Ališić na dvije i po godine zatvora.
Jasmin Keserović i Milarem Berbić su prvostupanjskim presudama Državnog suda osuđeni na šest godina zatvora, odnosno tri godine zatvora.
Zbog vrbovanja, pokušaja odlaska i boravka na sirijskom ratištu Sud BiH je do sada u 22 predmeta osudio 31 osobu na ukupno 64 godine i osam mjeseci zatvora.