Spas za ljetne vrućine
Znate li koji auto je prvi imao klimu?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prvi automobil koji je imao klima uređaj poput današnjih proizveden je daleke 1940. godine. Danas ugašena luksuzna američka automobilska marka Packard u svoj je model 180 Touring Sedan te godine ugradila potpuno funkcionalan klima uređaj, koji je i hladio i grijao putnike po potrebi. Nešto ranije sustav hlađenja predstavio je također pokojni proizvođač Nash, koji je u koaliciji s proizvođačem frižidera Kelvinator odlučio obradovati putnike rashlađivanjem protočnog zraka u kabini, ali se njihov doseg ne smatra pravim klima uređajem kakvog danas poznajemo.
Vratimo se Packardu 180 Touringu, klima uređaj je u toj ogromnoj američkoj limuzini zauzimao gotovo pola inače ogromnog prtljažnika, a kako se nalazio na listi dodatne opreme, koštao je poput manjeg automobila. No, kupaca je bilo. Jedan od takvih Packarda ušao je zauvijek u legendu „glumeći“ u filmu Kum, kao omiljeni auto Vita Corleonea. Doduše, ako ćemo tjerati mak na konac, bila je to verzija iz naredne modelske godine, dakle, 1941., u takozvanoj Sport Brougham verziji, izrađenoj u karoserijskom stilu kuće Le Baron.
Ljubiteljima modernih automobila možda ova nomenklatura zvuči malo zbunjujuće, ali za ovaj tekst je važno da su upravo ti Packardi bili prvi automobili s klimom. Cadillac i Lincoln tek su kasnije izbacili svoje „klimatizirane“ modele, a Chrysler Imperial iz 1953. smatra se prvim modelom u kojem je klima uređaj bio opcija koju su birali gotovo svi kupci. Cadillac Eldorado Brougham je prvi auto koji je, počev od 1957. klimu imao serijski.
Iako novinari i publika 1940. godine nisu krili oduševljenje klima uređajem, uskoro će postati jasno kako niti on nije bez mane. Iako je boravak u automobilu na duljim putovanjima učinio ugodnijim, klima uređaj i dalje je veliki potrošač goriva, povećava težnu automobila, a niti zeleni baš nisu uvjereni kako je ekološki prihvatljiv, makar se danas koriste „eco friendly“ plinovi.
Prvi europski automobil s klima uređajem bio je Rolls Royce, godine 1956., a sve do unazad 25 godina klima uređaji u europskim automobilima bili su rijetki, te su uglavnom krasili najveće i najskuplje aute, za razliku od SAD-a, gdje je auto bez klime još sedamdesetih godina prošlog stoljeća smatrano nepotpunim.
Danas i kod nas klimu nemaju samo najjeftniji modeli na tržištu, odnosno samo najjeftinije verzije najjeftinijih modela.