Vozili smo: Novi Renault Clio (Edition One Blue 115 dCi)
Novim očima i supermoćima…
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nema tu, reklo bi oko koje promatra novog Clija na parkingu, ništa revolucionarno. Ono, linije su posložene po predlošku ostalih u međuvremenu predstavljenih Renaultovih modela. Na prvu, ukoliko znamo da mu baš ovih dana iz domovine prijeti dizajnerski nevjerojatno svjež Peugeot 208, Clio bi se mogao učiniti pomalo i konzervativnim, ali na drugu, odluka Renaulta da automobil vanjštinom samo blago evoluira sada je nekako bliža filozofiji VW-a, gdje je sve nekakva tiha evolucija. Uzmimo, na primjer, Golfa, koji tom tihom revolucijom nekima budi blagu dosadu, ali, po popularnosti i brojkama, Golf je nedodirljiv već četrdeset ljeta. Zapravo, dugo mu je zadnjih godina prijetio, i na listi najprodavanijih automobila Europe znao je i prestići Golfa, upravo Clio. Eto razloga da Renault ne čačka mečku bez velike potrebe!
Istina je kako je Clio u prethodnoj IV generaciji, od 2012. godine pa do danas, unio mnogo svježeg vjetra, ne samo u svoju klasu, nego je definirao čitav novi Renaultov dizajnerski smjer. Ispočetka se činio i pomalo previše ekstravagantan, pogotovo u odnosu na „obiteljski“ štih Clija III (čitaj: ubio je dosadu). Usto, pokazao se kao razmjerno kvalitetan i pouzdan auto, što i sam broj polovnih modela Clija „Četvorke“ na našim cestama potvrđuje, pa ne treba čuditi da mu s godinama prodaja kao novog na europskom tržištu nije značajnije padala, čak naprotiv. Kako se, stara fraza veli, konj koji pobjeđuje ne mijenja, ovaj put je dizajnerska promjena manje značajna – ali se zato ispod lima dogodila prava mala revolucija! Makar je sirova istina kako niti jedan milimetar karoserije nije isti u odnosu na prethodnika, što će reći kako je Clio V potpuno novi automobil!
Prvo i najvažnije, a kao potvrda te tvrdnje o potpuno novom automobilu – Clio nije više napravljen na B platformi, istoj onoj koja je poslužila Francuzima za čak tri generacije ovog modela, počevši još od Clia II, koji je zaigrao prvi put 1998., i na kojoj se u međuvremenu podigla čitava Dacia. Sada je tu potpuno nova, moderna CMF – B platforma, na kojoj novi Clio gradi zanimljivu priču. Auto je osjetno odrasliji u svakom centimetru, makar za koji centimetar kraći i niži nego prethodnik. Baš zato je još bolji za otvorenu cestu, ali ne i prevelik za gradsko korištenje. Osjećaj u vožnji ide puno bliže aktualnom Meganeu, nego donedavnom Cliju, a potpuno redefinirana unutrašnjost sada nudi osjećaj puno više razine kvalitete nego ranije.
Clio je iznutra mekan manje – više gdje god da uprete, kombinacija materijala je, pogotovo u bolje opremljenim verzijama, na visokoj razini i rijetko viđena u ovom gradskom B segmentu, uključujući i sve moderniji tamni štof od kojeg je sašiveno „nebo“ u unutrašnjosti. Tamni ton krova i nosača iznutra daje dojam još veće kvalitete i solidnosti, ali je istina i da malo povećava osjećaj da se automobil obavija oko vas. Netko bi rekao i da je to blaga naznaka klaustrofobije. Za ljubitelje mekanih plastičnih materijala, kod novog Clija ima toga u izobilju, postoje barem tri različite vrste mekane plastike, ali, kao što već rekosmo, kod plastike je najvažnije da ne propjeva na duže staze, ili, gluho bilo, već na prvim kilometrima. Tijekom testa ništa nije cvrčalo, niti proizvodilo čudne zvuke, a sasvim logično je da je na mjestima gdje udarate nogom (donji dio instrumentne ploče, bokovi srednjeg nosača armature i donji dio vrata, plastika tvrda, ali zato otporna na habanje. To, uostalom, rade svi proizvođači, i na većim modelima.
Iako se Renault svojski potrudio da unutrašnjost novog Clija prikaže kao potpunu revoluciju, svejedno se mora priznati da je dosta ugrađenog već manje ili više viđeno na drugim modelima Renault alijanse. Ne sve, ali dosta toga. Što ne znači da je to loše. Ispred vozača je odličan upravljač, koji prati kućni trend izrade sve boljih volana – puno je podatniji od onog u prethodnom Cliju i srećom bez onih plastičnih lakiranih umetaka, koji su, doduše, riješeni već u zadnjem retuširanju „četvorke“. Od informacijskih panela teško da možete više tražiti – brdo informacija, čak i onih koje ćete rijetko trebati, je na raspolaganju vozaču. Središnji digitalni instrumenti su pregledni i čitki i za najjačeg sunca, te su zamijenili dosadašnju digitalno – analognu kombinaciju, koja je bila čudnovata, ali šarmantna. Ipak, interijerom dominira novi i dosta veliki središnji ekran, koji je svojevrsno hvatanje koraka s modernim trendovima u opremanju automobilskih interijera i kao takav prilično baca na „električare“ tipa Tesla, ali se ljubi i sa većim i skupljim modelima Renaulta.
Taj najveći „touch“ ekran u klasi ima dijagonalu od 9,3 inča, duplo je veće površine nego raniji model, ali svejedno traži dosta privikavanja. Nakon podrobnijeg upoznavanja nekako nam je u glavi ostalo da je i nešto manji 7 inčni ekran bio posve dovoljan, uz prigodan upgrade moguićnosti. Prije svega to kažemo jer su odlično raspoređene klasične komande ispod novog ekrana sasvim dovoljne za svakodnevno korištenje ovog automobila. Zanimljivo, „klavirski“ prekidači i okrugle komande klime svoju premijeru imali su još u aktualnoj Daciji Duster, u Cliju su identični kao u najpopularnijem europskom gradskom SUV-u, a uskoro stižu i u novom Renault Capturu. Nema prigovora na njihovu funkcionalnost i dizajn, tako da tu zbilja nema prigovora. Čitav središnji panel, sa spomenutim ekranom i prekidačima je okrenut prema vozaču, baš kao nekad na legendarnim BMW-ima E30 i E36, koji su bili pojam automobila koji je podređen vozaču.
Neke kolege znaju Renaultu zamjeriti kako neke elemente unutrašnjosti ne mijenja i po dvadeset godina, pa je vjerojatno pod tim kritikama Renault intervenirao u oblik ručice mjenjača, koja sada jest solidna, ali, da budemo iskreni, ne leži bolje u ruci od starih Cliovih ručica mjenjača, odnosno traži puno više privikavanja, a pogotovo će dosadašnjim vlasnicima Clia, kao i općenito Renault vozila, problem biti navikavanje na nove, prilično minijaturne komande audio uređaja iza volana. Dosadašnje se jesu ugrađivale u ama baš svaki Renault ili Daciju, pa unazad i dva desetljeća, ali su bile nevjerojatno funkcionalne i lake za opsluživanje u vožnji, lijepo su ležale pod prstima, dok su nove prilično nezgodne za napipati i zbilja će tražiti navikavanje.
Da ne bude samo da kritiziramo detalje, ostavljanje jednostavnih komandi sjedala, pogotovo gole metalne klapne za pomjeranje sjedala po dužini možda neće oduševiti one koji očekuju da je novi Clio podignut u svakom detalju na višu razinu, ali, ovoj spartanskoj izvedbi usprkos, teško da postoji brži i precizniji sustav za namještanje sjedala. Pritom je „štanga“ toliko duga da je možete učas, i u toku vožnje, lako dohvatiti. Nova, pak, ručica za namještanje naslona sjedala ne obara baš s nogu kvalitetom izvedbe, ali joj se funkcionalnosti ne može zamjeriti. Kad smo već kod sjedala, ona su vidno mesnatija, nešto veća i udobnija nego ranije, sa više bočne potpore, mada bi se i tu dalo prozboriti o nedostatku lumbalne potpore na duljim putovanjima. Komande za prozore na vratima, dizajn ručica i osjećaj solidnosti vrata pod rukom su na puno višoj razini nego ranije. Tu je Clio u odnosu na mnogu konkurenciju kao plemić među sirotinjom.
Ono što u novom Renault Cliju imponira je opći osjećaj čvrste karoserije i udobnosti vožnje, čemu pridonosi nanovo projektiran i dobro ugođeni ovjes, koji nudi fin balans između sportskije i ugodne vožnje, Upravljač nudi još podatnije upravljanje nego ranije, ali još uvijek u civilnim varijantama, Clio pati od boljke zvane „fali ono nešto“ u samom doživljaju za upravljačem. Možda da je još malo izravniji…
Zato za pogon imamo samo riječi hvale – ovaj Clio pogoni neprepoznatljivo dobro utišan dizelaš, koji kao da je tu da pokaže kako dizelima još nije smrklo! U najnovijoj AdBlue retuširanoj verziji, koja prije svega treba barem malo utišati ekološke udruge i sve one koji žele prognati dizelaše, kao ciljanu nuspojavu smo dobili najbolju izvedbu legendarnog Renaultovog 1,5 dCi „naftaša“ ikada! Ručni 6-stupanjski mjenjač pritom je solidno precizan da izvlači iz motora sve što vam treba, makar ćete morati malo poraditi na optimalnom mijenjaju brzina. Motor razvija 115 KS i bit će vam dovoljan za većinu toga, čak i za brzo vijuganje uzbrdicama. Osim ako ne prepunite auto ljudima i teretom. Potrošnja na testu nije prelazila 5 litara, što je neka optimalna potrošnja kada više vozite po gradu, a ako, osim gradske vožnje, često koristite otvorene ceste, potrošnja će pasti daleko ispod toga.
Motor vuče od najnižih okretaja, daje osjećaj snage u svim režimima vožnje, osim ako od njega baš tražite više sporta nego što realno može pružiti, ali fascinira kako je u novom Cliju tih i uglađen! Gotovo kao da ne vozite dizel! Neke naše kolege su čak bile uvjerene da je pod haubom taj novi razvikani 1,3 TCe benzinski motor od 130 konja! Onaj koji je Renault također razvio s Mercedesom. Očito je da je suradnja s njemačkim premium proizvođačem itekako prijala Renaultu, pa je nešto od toga sada i u filozofiji Clija, koji baš u vožnji djeluje odraslo. Motor i ovjes su na novoj razini, a ukupna razina buke u unutrašnjosti je čitav nivo niža nego prije.
U odnosu na ranije nije došlo do promjene u načinu otvaranja stražnjih vrata, i dalje je „skrivena“ ručica uz stup nosača krova, pa to ostaje Cliov zaštitni znak. Još jedan zaštitni znak Renaulta, u slovo C izvedena prednja LED svjetla također startaju od najnižih razina opreme, to za naše tržište nije Life, jer nema klimu, što je jedna jako dobra stvar u ovim krajevima. Općenito, govoreći o farovima novog Clija, LED tehnologija svjetala za svakoga i u svakoj opremi je još jedna stvar koja ovaj auto izdvaja u odnosu na konkurente, a Renault se hvali i prtljažnikom od 391 kubika, što je, također, najviše u klasi.
Zato je straga i dalje prilično skučeno. Nije, doduše, klaustrofobično kao ranije, kada je sjesti nazad bilo kao da ste u kazni, te jedino dobro ako ste htjeli izmaltretirati punicu. Sada nešto komotnija stražnja klupa pokazuje osjetne pomake prema boljem, ali za glavu viših putnika i dalje straga nema puno mjesta, pa će na kraćim relacijama morati biti krivljenja vratova. No, Clio je ionako gradski auto za jednog ili dvoje - i putnike straga voli samo ako su u pitanju djeca ili, za nevolju, stariji na kraće relacije.
Preglednost straga i dalje je prilično loša, što je danak spuštenoj liniji krova straga, sigurnosti i oblinama karoserije, no sada se u većini paketa dobije toliko pomagala, senzora i kamera, da to više nije bitno. Pogotovo ako doplatite za Multi Sense paket, koji sadrži parking asistenciju i kameru sa pogledom u krugu, dakle, svih 360 stupnjeva, te pomagača za ubijanje mrtvog kuta. Testni Clio bio je takozvani „ful fulova“, pa je, uz spomenuti Multi Sense (1500 KM doplate) imao i zimski paket, znači grijanje volana i prednjih sjedala (doplata 700 KM), ali i paket Bose, koji je uz silnu multimediju davao i zvuk kroz specijalne zvučnike ovog renomiranog proizvođača. Ukupno 9 zvučnika u malom autu mora na papiru zvučati moćno, a u praksi je to također ispunilo očekivanja.
Uz doplatu za metalik boju kao što je ova testna (1100 KM), bežično punjenje mobitela (200 KM) i LED osvjetljenje u unutrašnjosti (100 KM) na osnovnu cijenu testnog Clija u opremi Edition One (35.700 KM), nakalemilo se još skoro 5000 KM! Ukupnih 41.000 KM možda će zaprepastiti neke od vas, ali i oprema Zen, s kojom Clio nastupa na našem tržištu, i s istim ovim dizelašem, može biti vaš izbor za desetak tisuća maraka manje. Ako nećete metalik boju, onda spustite cijenu i niže. Benzinski modeli kreću od 23. 700 KM i pritom svaki Clio, podsjećamo, u bilo kojoj opremi, ima Full LED svjetla. I klimu. Nekakav razuman izbor mogao bi biti benzinski Clio u Intens opremi i sa novim 1,3 turbo četverocilindrašem, onim Mercedesovim, koji razvija 100 KS i ima kožni paket, automatsku klimu, 16' alu – felge i još puno toga, sve za nekih 28.700 KM. Za tolike pare starta dizel u Zen opremi, no novi benzinac ima jake adute, štedljiv je i poteže umalo kao i dizelaš.
Sve u svemu, novi Clio veliki je korak naprijed, smišljen da evolucijom zadrži kupce koji su mu i do sad poklanjali povjerenje. Oni kojima je raniji model još drag, moći će se još neko vrijeme premišljati oko posebne serije Generation po posebno povoljnoj cijeni. No, novi je Clio po svemu bolji automobil.
Renault Clio već je u ponudi Guma M.