HE Ulog
VIDEO | Neretva je na izdisaju, a reakcija javnosti zakašnjela
Tekst članka se nastavlja ispod banera
"Neretva je na izdisaju!", objavljeno je na stranicama Udruženja za zaštitu okoline "Zeleni Neretva" iz Konjica.
Naime, oni su objavili videozapis na kojem se vide sablasni prizori rijeke Neretve na lokalitetu izgradnje hidroelektrane Ulog u Općini Kalinovik, točnije na entitetskoj granici općine Kalinovik i Konjic.
Nizak vodostaj
"Reakcija javnosti je zakašnjela", kazao je za Bljesak.info predsjednik Udruženja za zaštitu okoline "Zeleni Neretva" Amir Variščić.
Kako ističe, HE Ulog će imati instaliranu snagu 35 MW, branu visoku čak 53 metra i izlazni tunel dužine nešto manje od 3 kilometra.
U ponedjeljak se pojavila informacija kako je HE Ulog krenuo s punjenjem umjetnog jezera.
Kako nam je potvrdio Variščić, ta informacija nije točna.
Prema riječima ljudi s terena, investitor (kompanija EFT) je vršila istraživanja, no vodostaj rijeke Neretve je prenizak za punjenje.
"Neretva nikada nije bila na ovakvo niskom nivou u Konjicu", istaknuo je Variščić. Posljedica je to velikih vrućina, nedostatka padalina kao i nedostatka snijega tijekom zime.
Sve to odgodilo je punjenje umjetnog jezera HE Ulog.
"Hoće li se to dogoditi za 10-15 dana ili na jesen, ostaje vidjeti", kazao je za Bljesak.info Variščić.
Završna faza izgradnje
Kako je objavljeno na stranici Udruženja za zaštitu okoline "Zeleni Neretva" iz Konjica "hidroelektrana Ulog gradi na lokalitetu koji je izuzetno nestabilan i geološki stručnjaci nisu preporučili bilo kakvu gradnju na istom".
Pročitajte još
"Napominjemo da je upravo klizište na lokaciji izgradnje HE Ulog 1934. godine dovelo do najveće poplave u povijesti Konjica, čije je posljedice lokalno stanovništvo osjećalo desetljećima", napisali su.
Podsjetimo, nakon što su ekološki aktivisti više puta ukazivali da će hidroelektrana "Ulog" uništiti Neretvu, u srpnju se oglasio investitor ovog projekta kompanija EFT, koji je tada za N1 kazao kako je izgradnja ove hidroelektrane u završnoj fazi.
"Izgradnja HE Ulog je u završnoj fazi. Razvoj projekta i izgradnja HE Ulog se provodi u skladu s primjenjivim zakonskim propisima, uključujući i propise vezane za zaštitu životne sredine", navedeno je tada iz kompanije EFT.
HE Ulog na rijeci Neretvi trebala je biti završena 19. lipnja 2023. godine.
Posljedice
O svemu se oglasila i Vlada FBiH, no kako su ranije za Bljesak.info kazali iz Centra za životnu sredinu - prekasno.
"Trebalo je reagirati prije nego što su mašine ušle u korito Neretve, ali svakako je bolje reagirati ikad nego nikad. Prvi radovi su počeli izgradnjom pristupnih puteva još 2010. godine. Centar za životnu sredinu, s drugim partnerima i ekološkim udruženjima od samog početka upozorava na niz negativnih posljedica koje će realizacija ovog projekta izazvati po floru i faunu, tok Neretve, ali i na turizam koji je na ovoj rijeci jedan od glavnih izvora prihoda'', smatraju iz Centra za Životnu sredinu.
Posljedice bi, smatraju, mogle biti velike.
Kako su pojasnili, rad hidroelektrane mogao bi znatno utjecati na nestanak nekih biljnih i životinjskih vrsta od koji su neke endemske i vrlo značajne za znanost jer biodiverzitet cijelog područja još uvijek nije sasvim istražen.
"Kada je riječ o turizmu sigurno je da će promjene do kojih će doći utjecati na rafting koji je naročito razvijen u Konjicu", ranije su kazali iz Centra za životnu sredinu.
Podsjetimo, brojni domaći, europski i svjetski znanstvenici upozoravali su na zaštitu gornjeg toka Neretve.
Tjedan nauke na Neretvi, koji je posjetili i naša ekipa, kroz protekle dvije godine okupio je neke od najvećih stručnjaka. Svi oni upozoravali su na posljedice koje će hidroelektrana ostaviti.
Nažalost, pravovremena reakcija je izostala, a ono što slijedi su posljedice koje će, kako su prognozirali stručnjaci, osjetiti svi duž toka rijeke Neretve.