Traži se obustava svih radova
Sanacija na Kraljuštici: Jesu li radovi tvrtke Amitea d.o.o. u skladu sa zakonom?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Aktivnosti tvrtke Amitea d.o.o. Mostar na sanaciji posljedica poplava na rijeci Kraljuštici izazvale su sumnje u zakonitost radova. Aarhus centar u BiH obratio se javnosti priopćenjem u kojem upozorava na moguće nepravilnosti i poziva na hitnu reakciju nadležnih institucija. U nastavku donosimo njihovo priopćenje u cijelosti:
"Povodom aktivnosti tvrtke Amitea d.o.o. Mostar na rijeci Kraljuštici, Aarhus centar u BiH obavještava javnost o mogućim nepravilnostima vezanim uz radove na sanaciji posljedica nedavnih poplava. Prema dostupnim informacijama, radovi su započeti bez uvida u zakonski odobren plan sanacije, što bi moglo biti u suprotnosti s člankom 94. Zakona o vodama Federacije Bosne i Hercegovine.
Nedavne obilne oborine izazvale su klizišta i nanijele značajnu štetu koritu rijeke Kraljuštice i lokalnoj zajednici u selu Kralupi. Ovi događaji ukazuju na moguće posljedice degradacije prirodnog staništa rijeke zbog izgradnje malih hidroelektrana (MHE) i drugih aktivnosti koje su destabilizirale tlo i narušile prirodni balans.
Prema članku 94. Zakona o vodama FBiH, sanacija posljedica štetnog djelovanja voda trebala bi se provoditi na temelju plana sanacije koji predlaže Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, a odobrava Vlada Federacije. Procjenu štete i prijedlog plana sanacije izrađuje posebno povjerenstvo. Ukoliko se potvrdi da takav plan nije izrađen, postoje indicije da tvrtka Amitea d.o.o. Mostar provodi sanacijske aktivnosti bez zakonski propisanog odobrenja, što bi moglo predstavljati dodatni rizik za okoliš i zajednicu.
"Pozivamo na hitnu obustavu svih radova dok se ne utvrdi njihova zakonitost, kao i na hitnu reakciju nadležnih institucija radi formiranja povjerenstva za procjenu štete i izradu prijedloga programa sanacije. Također, smatramo da troškove sanacije treba snositi odgovorna strana, u skladu s člankom 94. Zakona o vodama", izjavila je Emina Veljović, pravna savjetnica Aarhus centra u BiH.
Mještani već dulje upozoravaju na alarmantnu situaciju s klizištima koja ugrožavaju stabilnost terena. Pomicanje tla, vidljivo golim okom, izaziva strah i zabrinutost te zahtijeva hitnu intervenciju nadležnih institucija.
"Razočarani smo sporim i neadekvatnim radom nadležnih inspektorata, koji pasivno promatraju ovu situaciju i ne poduzimaju konkretne mjere kako bi spriječili potencijalnu novu nesreću. Pitamo se želi li inspekcija djelovati ili se boji poduzeti mjere, jer zakoni su jasni, a implementacija izostaje", navode članovi neformalne građanske inicijative 'Vratimo Kraljušticu'."