Reciklirate li?
Danas se obilježava prvi Svjetski dan reciklaže
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prvi Svjetski dan reciklaže obilježava se 18. ožujka 2018. godine. Njegova svrha je da podigne svijest o važnosti recikliranja otpada. Obilježavanjem Svjetskog dana reciklaže teži se promjeni svijesti vlada, gospodarstva, lokalnih zajednica i pojedinaca širom svijeta i pruža im se pomoć da vide reciklažni materijal kao sirovinu, a ne kao otpad.
Reciklažna industrija je u središtu promjene koja je potrebna u borbi protiv poražavajućih efekata klimatskih promjena, najvećeg ekološkog problema današnjice. Recikliranje (u industriji i domaćinstvu) vodi većem smanjenju emisije ugljen-dioksida na godišnjem nivou nego čitava avio industrija, dok se istovremeno umanjuje eksploatacija vrijednih prirodnih resursa.
Grupi od šest glavnih prirodnih resursa – voda, zrak, ugalj, nafta, prirodni plin i minerali – pridružio se i sedmi: reciklažni otpad, navodi se iz CNVP.
Bez reciklaže, svi korišteni i bačeni frižideri, plastične boce, kutije, automobili, mobilni telefoni i papirne čaše doprinijet će rastu planine otpada, bilo da se spaljuju ili završavaju na deponijama, i neće nikada više biti upotrijebljeni. Bez recikliranja, nema druge opcije nego da se planeti oduzme resurs.
CNVP je vodeća međunarodna NVO i organizacija civilnog društva koja je aktivna u svih šest zemalja na Zapadnom Balkanu. Koristi analize zasnovane na činjenicama kako bi unaprijedila održive uvjete života ruralnih zajednica pogođenih ekološkim procesima i klimatskim promjenama, u okviru politika euopskih integracija.
CNVP se fokusira na agro-ruralni razvoj, upravljanje prirodnim resursima, šumarstvo, obnovljivu energiju i aktivnosti vlada u cilju smanjenja rizika po životnu sredinu i rizika od iscrpljivanja resursa, kao i na smanjenje i upravljanje čvrstim i opasnim otpadom i zagađenje zraka, uključujući i prekomjerne emisije štetnih plinova od vozila, tvornica i goriva niskog kvaliteta koja koriste domaćinstva, takozvana Braon agenda.
CNVP traži druge organizacije civilnog društva koje su aktivne na Balkanu, prostoru europskog susjedstva, Kavkaza i Turske sa kojima može da surađuje u izgradnji zelenijeg ekonomskog okruženja, uključujući unaprijeđeno upravljanje otpadom industrija i domaćinstava.