Raste kineski uvoz
Cijene nafte prošloga tjedna pale više od 3 posto
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna pale više od 3 posto jer se trgovci plaše slabljenja potražnje, s obzirom da središnje banke podižu kamatne stope kako bi usporile rast gospodarstava i tako suzbile inflaciju.
Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je prošloga tjedna 3,5 posto, na 82,78 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 3,7 posto, na 76,68 dolara.
Šef Feda zabrinuo izjavom o kamatama
Nakon rasta tjedan dana prije, cijene su nafte prošloga tjedna bile pod pritiskom jer je sve jasnije da će američka središnja banka zbog i dalje povišene inflacije povećati kamatne stope više nego što se očekivalo.
A to znači da će oslabiti potražnja za naftom jer će se usporiti rast najvećeg svjetskog gospodarstva i najvećeg potrošača nafte u svijetu.
Te zabrinutosti izazvao je predsjednik Feda Jerome Powell koji je polovicom prošloga tjedna upozorio da bi kamatne stope mogle biti povećane više i bržim tempom nego što se očekivalo. S obzirom da je i u drugim zapadnim gospodarstvima inflacija i dalje visoka, očekuje se da će i središnje banke tih zemalja, uglavnom europskih, nastaviti podizati kamate.
Rast kineskog uvoza
Podršku cijenama pružaju, pak, procjena da će porasti potražnja iz Kine, najvećeg svjetskog uvoznika nafte, jer se očekuje oporavak gospodarstva. Kineski uvoz nafte u prva dva ovogodišnja mjeseca pao je za 1,3 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, no ubrzani uvoz u veljači ukazuje na oporavak potražnje nakon ukidanja strogih covid mjera.
Posljednjih mjeseci cijene se nafte kreću u relativno uskom rasponu, dok su u odnosu na početak godine trenutno u minusu.