Ulaganja
Dodik o ekonomiji i ljubavi: Sarajevo mrzi Srbe
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjedatelj Predsjedništva BiH i čelnik SNSD-a Milorad Dodik rekao je kako ''Sarajevo mrzi Srbe i Srbiju'' i da se zato protivi sporazumu između Srbije i Srpske o gradnji hidrocentrala u gornjem toku rijeke Drine, prenosi Srna.
"Ovo je nešto što je antiustavno i antizakonito. Nema nikakvog osnova", rekao je Dodik, te napomenuo da ''Drina nije granična linija između Srbije i Republike Srpske, BiH'' u svoj svojoj dužini i da upravo u gornjem toku, kod Foče, u cijelosti prolazi kroz Republiku Srpsku, između Višegrada i Bajine Bašte, kada u nastavku postaje granična linija.
Sarajevo u panici
Rekao je kako je sve što treba Sarajevu priča o slaboj Srbiji, te da je Sarajevu sve zato neprihvatljivo i u nekoj su panici zbog toga.
Govoreći o negodovanju iz Sarajeva povodom potpisivanja između Srbije i Srpske sporazuma o gradnji hidrocentrala na Drini, Dodik je rekao da je visoki predstavnik nametnuo da za ono što je na graničnoj liniji formira posebna komisija.
Dodik je podsjetio da je zbog nesuglasnosti BiH i uz reagiranje stranaca da je to granična linija, propala i ideja izgradnje sustava hidroelektrana s Italijom, iako bi svi imali korist od tog velikog projekta.
"Sve što je srpsko, oni ne žele da vide, tako je i taj veliki projekt propao iz tih razloga što ne dozvoljavaju", naveo je Dodik.
Ne vrijedi razgovarati
Dodik je rekao da on nema ništa protiv da Turska dođe i uloži u BiH u neki kapitalni kapacitet u Federaciji BiH vezan za energetiku.
"Međutim, oni misle da imaju pravo na sve i sada su napujdali visokog predstavnika koji je, na bazi odluke Ustavnog suda u kojem su tri stranca i dva Bošnjaka, donio neko tumačenje. A nema zakonske regulative", rekao je Dodik, te podsjetio da u ustavu piše da sve što nije izričito od imovine dato BiH, pripada entitetima.
Rekao je kako o tome ne vrijedi razgovarati na sjednicama Predsjedništva BiH, kada su druga dva člana usmjerena protiv Republike Srpske.
Dodik je rekao da bilo dobro da se završi priča o financiranju kružnog auto-puta Beograd - Sarajevo, preko Brčkog i preko Višegrada, ali da, nažalost, to ne ide nikako.
"Opet mislim da je u pozadini toga animozitet Sarajeva prema Srbiji", rekao je Dodik, te podsjetio da nijedan glavni značajni putni pravac iz BiH nije išao prema Srbiji, dok se iz Banja Luke prema Srbiji išlo preko Hrvatske, te da se sad gradi taj pravac, kao i da je Srbija financirala most koji se pravi na Rači i kod Ljubovije i Bratunca.
Stani malo, nemoj
Dodik je rekao da je Turska pitala što želi BiH i da je htjela da u obliku trilaterale, Srbija-BiH-Turska, napravi jednu veliku investiciju, što je Srbija prihvatila i uzela turskog izvođača i kredit i pravi most i auto-put od Kuzmina do Rače.
"Za to vrijeme mi smo trebali riješiti nekoliko pitanja vezano za izgradnju kroz Srpsku, FBiH, odnosno BiH, i ništa se nismo makli zato što postoji opstrukcija. Čak je i Erdogan dolazio u Sarajevo i pitao kako ćemo to riješiti", naveo je Dodik.
Rekao je da BiH treba uraditi isto ono što je Srbija napravila s Turskom, odnosno napraviti međudržavni sporazum, što podrazumijeva da Turska, koja daje svoj novac za taj auto-put, može da pošalje svog izvođača.
"A onda je vjerojatno netko iz Zapadne Europe rekao `stani malo, nemoj`. Bošnjaci iz Sarajeva se vjerojatno boje reakcije nekog iz Europe koji je rekao da to nije transparentno. Smatram da s Erdoganom treba završiti aranžman vezano za auto-put", dodao je Dodik.
On je naveo da je Republika Srpska usuglasila trasu i da treba graditi dio od Rače do Bijeljine i Doboja i dio od Višegrada do Istočnog Sarajeva, ali dalje od toga se ne događa ništa.
Keks
"Ništa se ne događa sa strane BiH. Mi smo iz Srpske ušli u trasu Rača - Bijeljina, imovinsko-pravni odnosi se rješavaju. Mislim da će za narednih nekoliko mjeseci moći da se uvedu izvođači, ali prije toga mora se završiti aranžman s Turskom, prije toga moramo donijeti zakon o reguliranju naših odnosa i da dogovorimo kredit, neće Turska to da da džabe. Ali je vjerovati da će Turska dati povoljnije uvjete, nego Srbiji, da ćemo to uspjeti uraditi", istakao je Dodik.
Govoreći o firmama iz Srbije, Dodik je rekao da se dešava da većina, gotovo 85 posto tih firmi odlučuje da otvori sjedište ili predstavništva u Sarajevu, iako 99 posto svoje robe prodaju u Republici Srpskoj.
"Nama je to važno jer se dio prihoda i poreza obračunava u mjestu sjedišta firme. Pokušao sam nekoliko puta javno u Srbiji da govorim o tome i nisam pridobio. U Beogradu naivno vjeruju, ako otvore sjedište `Bambija` u Sarajevu, da će u Sarajevu početi da jedu taj keks. Naravno to se ne dešava, opet se prodaje u Srpskoj. To je nekorektno", rekao je Dodik.
Kada je riječ o "mini-šengenu", Dodik je ponovio da on to podržava i da je to, uz neki otpor, podržalo i Predsjedništvo BiH, druga dva člana, ali pod pritiskom Brisela.
Mala Jugoslavija
"U Sarajevu su pokušali da kažu da je to mala Jugoslavija, da je to stvaranje srpskog svijeta. Mislim da je to potpuno pogrešan pristup, to Srbi nikada nisu rekli i to nije naš cilj. Schengen će omogućiti brži protok ljudi i robe", rekao je Dodik, koji je izrazio nadu da će to riješiti i problem radnih dozvola za rad u inozemstvu.
Dodik je rekao da je ponosan što Republika Srpska ima firmu "Integral inžinjering", koja pobjeđuje na međunarodnim tenderima, ima milijunske poslove i u Sloveniji Hrvatskoj, a pobjeđuje i na tenderima Europske komisije.