Prepreke
Hoće li sezonci iz BiH moći raditi u Crnoj Gori?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Pred sezonskim radnicima iz BiH, koji već godinama, uglavnom u ljetnim mjesecima, poneku plaću zarade u Crnoj Gori, našla se snažna prepreka.
Problem je u Zakonu o strancima, koji je u susjednoj državi u cjelini počeo da se primjenjuje prije nekoliko mjeseci, a koji strancima u velikoj mjeri ograničava zapošljavanje.
Ili, da pojednostavimo primjerom - bh. konobari će na Crnogorskom primorju moći će se 'uljebiti' samo ako među Crnogorcima nema dovoljno radne snage, ili ukoliko nezaposleni s evidencije neće raditi poslove za koje su kvalificirani, pišu Nezavisne novine.
S obzirom na to da se, baš kao i ostale zemlje u regiji, ni Crna Gora ne može pohvaliti niskom stopom nezaposlenosti, logično je da je za bh. sezonce put do zaposlenja u toj državi posut trnjem.
Dragana Vrabičić, predsjednica Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti RS, ističe da je riječ o velikom problemu za naše radnike koji su bili angažirani u Crnoj Gori.
"Bojim se da će doći do viška radnika zaposlenih u našim tvrtkama koji su predviđeni za rad u Crnoj Gori. Bit će to veliki problem. U svakom slučaju, to je zakon druge države i na to ne možemo utjecati", naglasila je Vrabičić.
Crnogorski zakon nije jedini problem Goran Savanović, predsjednik Sindikata trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti RS, ističe da za ovdašnje konobare, kuhare i sobarice crnogorski zakon o strancima nije jedini problem.
"Prvo, mislim da će Crna Gora ove sezone imati manje gostiju zbog odnosa prema Rusiji, ali i zbog odnosa prema Srbiji", naveo je Savanović.
On dodaje da će dobar dio radnika, usprkos novom zakonskom rješenju, pronaći način da se zaposli u Crnoj Gori, odnosno da će raditi na crno.
"Bit će ih manje zaposleno odavde, ali će sigurno biti onih koji će otići raditi u Crnu Goru", naveo je Savanović.
Željko Tatić, predsjednik Udruženja radnika ugostiteljstva i turizma u RS, pita se tko će u Crnoj Gori raditi ako bude spuštena rampa za naše radnike.
"Pola Banja Luke, kada je riječ o ugostiteljima, odlazi dolje da radi u ljetnim mjesecima. Bez naših radnika, crnogorsko ugostiteljstvo ne može raditi", ispričao je Tatić.
Hasan Sejdić, koordinator u Udruženju nezaposlenih u BiH, kaže da je, uslijed novonastale situacije, jedino preostalo da bh. vlasti potpišu s vlastima u Crnoj Gori sporazum po uzoru na sporazume koje smo potpisali s nekim drugim evropskim državama.
"Poznato je da je masa naših ljudi u sezoni radila dolje", kaže Sejdić. Snežana Kaluđerović, koordinator u crnogorskom Centru za građansko obrazovanje, ocijenila je da se spomenutim zakonskim rješenjem strancima u Crnoj Gori u velikoj meri ograničava zapošljavanje uopće, a naročito sezonsko zapošljavanje.
"Za ona radna mjesta za koja već postoji evidentirani kadar u Crnoj Gori praktično se zabranjuje 'uvoz' nove radne snage", kaže Kaluđerović.